Zavřít reklamu

Aktuální svět mobilních her je poněkud zvláštní. Ano, generuje neskutečné množství peněz, zároveň jsou ale nějaké nadějné tituly ukončovány dříve, než by si to zasloužily. Do toho jsou zde takové divnosti stavějící na slavných jménech a porty starých ověřených titulů. Pořádná hra ale stále nikde. 

O tom, co nás letos čeká za špičkové herní tituly, jsme již psali. Tento článek se má spíše pozastavit nad logikou toho, co na mobilní platformy, tedy konkrétně iOS a Android, vychází. A mnohdy to není pěkný pohled.

Případ č. 1: Vybrakuj, co se dá 

Tomb Raider Reloaded není nijak skvělá hra, není nijak extra zábavná ani originální. Když na mobily vyšla Lara Croft Go, jednalo se o skvělý titul, který měl nápad, skvělé zpracování i hratelnost. Jenže podtitul Reloaded staví a padá jen na slavném jméně, protože jinak by zde mohl být klidně Indiana Jones nebo Obi-Wan Kenobi v pro ně specifických světech. Tady jde jen o to podojit hráče In-Appy, pokud je to náhodou bude bavit. To naštěstí přestane dříve, než do hry začnete sypat skutečné peníze.

Velice podobně je na tom Mighty Doom. Kdo by se těšil na FPS akci, má smůlu. Tohle vypadá úplně stejně jako Tomb Raider Reloaded, jen je zde mírná obměna herních principů, jenže i tak je to jen vykrádačka jména, která má s původním titulem pramálo společného. Bohužel když na to hráči slyší, tak se není čemu divit, že podobné hry vznikají. Úspěch se přece měří vydělanými penězi, kdy i zde je množství In-App nákupů.

Příklad č. 2: Vydělej na tom, co už existuje 

Portů klasických dospělých her je plný App Store i Google Play. Pokud má původní hra slavné jméno a je nějaká možnost ji odladit mobilním platformám, tak se tak také děje. Někdy se to povede a přijde i přidaná hodnota v podobě obsahu navíc, remaster grafiky a odladěné ovládání je pak samozřejmostí. Aktuálními „nováčky“ je třeba Polda 7, který se snaží něco svým vývojářům ještě vydělat, nebo Baldur’s Gate: Dark Alliance.

Někdy se to ale nepovede. Právě Baldur’s Gate: Dark Alliance vypadá tak hrozně, že nemám sebemenší chuť si ho koupit, protože ten nesází na In-App ale jednorázový nákup v hodnotě 249 Kč. Rád bych je vývojářům dal, jako jsem to udělal u remastru prvního i druhého dílu, stejně jako v případě Siege of Dragonspear, Icewind Dale, nebo Neverwinter Nights, jenže tam bylo pokaždé vidět ten progres, který tady prostě není. Díky nechci.

Příklad č. 3: Výjimka potvrzující pravidlo 

Worms W.M.D: Mobilize vychází z populárních červích válek, takže ano, titul čerpá ze starého a dobrého námětu, je to ale titul nový, který je jen věrný předloze. A to je dobře. Na nic si nehraje, je stejně vtipný, stejně dobře hratelný, předkládá vám nový obsah, a to dokonce ani nijak drahý, protože 129 Kč není tak obrovská částka na to, že In-Appy už zde nenajdete.

Porozumět hernímu mobilnímu trhu je poměrně těžké. Některé braky se drží poměrně dlouho, dobře a svým tvůrcům pořád vydělávají, nějaké skvělé hry s jasným potenciálem pak totálně zapadnou a vývojáři ani nezaplatí ten čas, který do něho investovali. Chcete-li ještě jeden tip na jednu herní perlu, o které možná nevíte, vyzkoušejte Happy Game od českého vývojářského studia Amanita Design, která má ve svém portfoliu hry jako Samorost, Machinarium, Botanicula, Chuchel a další. Je to sice spíše hříčka než regulérní hra, ale vězte, že nic podobného jste nikdy nehráli. 

.