Zavřít reklamu

Bylo tomu loni v květnu, co na mobilní platformy dorazil roky vyhlížený hit z dospělých platforem jménem Apex Legends, zde tedy s přídomkem Mobile. Netrvalo to dlouho a získal si obrovskou fanouškovskou základnu, kdy byl nejstahovanější hrou napříč aplikačními obchody. Proto je poměrně zarážející, že končí. 

Apex Legends Mobile sice spadá pod Electronic Arts, ale titul by vyvíjen studiem Respawn Entertainment. Nyní EA oznámilo, že za 90 dní, tedy 1. května, bude hra uzavřena. Jak je to ale možné? Jak v případě Apple App Storu tak Google Play se přitom jednalo o nejlepší hru celého uplynulého roku.

Ve vyjádření ke konci hitu stojí, že po svém silném začátku už nedokáže dosahovat stanovené laťky kvality. Pro hráče to znamená, že mají jen tři měsíce na to, aby v titulu utratili veškerou svou herní měnu (která již nyní nejde ani koupit), jinak jim propadne bez využití. No jo, ale co z toho, když stejně bude titul definitivně zavřený?

Krásně se zde ukazuje zlo freemium modelů, zlo In-App nákupů a ostatně i samotného on-line hraní. Vše tak závisí na vůli vývojáře, který když se rozhodne pro jakýkoli důvod titul ukončit, prostě jej ukončí. Hráč si pak může rvát vlasy za to, kolik peněz ve hře utratil a co za to dostal: Slibnou hru, která na trhu nevydržela ani jeden rok, kterou všichni opěvovali a vyzdvihovali, ale vývojář se na ní prostě vykašlal.

Připomíná to i situaci s hitem Fortnite, který je ostatně stejného battle royale žánru. Situace je jen jiná v tom, že jeho tvůrci se pokusili obejít Apple a jeho provize z plateb, biti na tom ale byli opět hráči, kteří tak hru v App Storu již nějakou dobu nenajdou. A všechny ty In-App nákupy jsou jim také k ničemu.

Neuspěl ani Harry Potter, ani Zaklínač 

Když se něco podobného stane u her, které nejsou úspěšné a jen proletí obchody bez většího zájmu, nebo je dále neekonomické je udržovat, nikoho to nepřekvapí. V minulosti jsme to viděli mockrát, třeba v případě her jako Harry Potter Wizard Unite, ve kterém nezaujal AR magický svět, stejně jako ten v Zaklínači, který se také pokusil vést na úspěchu fenoménu Pokémon Go, jen neúspěšně. Ukončit ale hru, která napříč platformami nese titul Hra roku, a to ani po roce její existence, je jiné.

Mobilní hráči si na princip: „stáhni si hru zdarma a plať za obsah,“ zvykli. Ve velké míře na něho přešli i všichni vývojáři, kdy právě hry zdarma s placeným obsahem naprosto drtí zastoupení placených her v App Store. Tato situace ale zejména hráčům ukazuje všeříkající vztyčený prst. Příště si dobře rozmyslím, než In-App podstoupím, jestli se mi za jeho cenu nevyplatí spíše nainstalovat nějakou malou hru nezávislého vývojáře a tím podpořit spíše jeho než takového nenažraného giganta, jakým je EA. 

.