Zavřít reklamu

OS X již dlouhou dobu podporuje definování vlastních zkratek pro zvolený text. To znamená, že pokud potřebujete často psát totéž slovní spojení nebo spojení složené z netradičních znaků, zvolíte si pro něj svou vlastní zkratku, čímž si ušetříte stovky zbytečných úhozů a také svůj drahocený čas. Tutéž funkci přinesla do iOS jeho šestá verze, avšak Mavericks a iOS 7 dokáží díky iCloudu tyto zkraty synchronizovat do všech vašich jablečných zařízení.

Kde své zkratky najdete?

 • OS X: Předvolby systému > Klávesnice > karta Text
 • iOS: Nastavení > Obecné > Klávesnice

Samotné přidávání zkratek je již velmi jednoduché, nicméně Apple přinesl trochu zmatek v popiscích na OS X a iOS. Na Macu v levém sloupci Nahradit vepíšete zkratku a v pravém sloupci Za požadovaný text. V iOS nejprve v kolonce Fráze zadáte požadovaný text a do kolonky Zkratka intuitivně zkratku.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Co můžou být zkratky? V podstatě cokoliv. Určitě je však dobré zvolit zkratku takovou, aby se nevyskytovala ve skutečných slovech. Když to přeženu, je nesmysl zvolit zkratku „a“ pro nějaký text, jelikož v drtivé většině byste chtěli použít „a“ jako spojku.

Při psaní zkratky na vás vyskočí malá nabídka s ukázkou nahrazovaného textu. Pokud píšete dále, je zkratka tímto textem nahrazena. Pokud však zkratku použít nechcete, kliknete na křížek (nebo na Macu stisknete ESC). Abyste právě na tento křížek neklikali často, je vhodné nadefinovat vhodné zkratky.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Při synchronizaci jsem narazil pouze na jeden problém, a sice když jsem změnil zkratku na iPhonu. V Macu zůstala nezměněna, poté se sama v Předvolbách systému konečně změnila, avšak stále jsem ji musel psát postaru. Asi po několika dnech začalo fungovat vše v pořádku. Nevím, jestli to je nedostatek, nebo výjimečná chyba, ale odteď raději zkratku smažu a vytvořím novou.

Diskuze k článku

  Zdravím Vás,
  pane Hruško.

  Dlouho jsem hledal, kam si postěžovat…
  Zkratky používám od 2007 u prvního BlackBerry. Jsem na ně opravdu zvyklý a měl jsem ohromnou radost, že Apple přišel se synchronizací mezi iOS a OSX.
  Jenže… Fungovalo vše správně, do první aktualizace iPhone. Potom nastaly problémy. Že „tam zkratka byla a tam už ne“
  Teď jsem po formátování Airu a 5s ve stádiu: Cokoliv nového uložím v iOS, funguje v iOS i v OSX. Ale co uložím v OSX, to funguje pouze v OSX.
  Odhlašování a přihlašování synchronizace dokumentů na iCloud vůbec nepomáhá.

  Nemáte náhodou nějakou radu?

  Dobrý den, mám úplně stejný problém, zkratky jsem se naučil používat v každodenní komunikaci se zakazniky, teď jsem ve fázi že mi nefungují ani na macu ani na iphone a ipad. Na macu jdou jen přidat ale nefungují a funguji dvě staré zkratky které nejsou zobrazené a na IOS nejdou přidat vůbec. Volal jsem 4x na technickou podporu, vyzkoušel snad všechno včetně kompletní přeinstalace všech zařizeni bez obnoveni z icloudu. Nejde třeba nějakým příkazem v terminálu vypnout synchronizaci zkratek přes icloud? Prosím o radu, jsem z toho dost nešťastný.

  Synchronizace zkratek přes iCloud je součást synchronizace s názvem „Dokumenty“
  Pokud tedy v nastavení iCloud vypnete dokumenty, nebudou se synchronizovat ani zkratky.
  Nicméně být bez synchronizace dokumentů je hrozné řešení…

celý text

Čtěte více