Zavřít reklamu

Google v rámci úvodní Keynote ke své konferenci Google I/O představil smartphone Pixel 7a. Jedná se o odlehčenou verzi Pixelů 7, která je samozřejmě také levnější než vrcholné portfolio výrobce. A takhle by měl vypadat telefon střední třídy, ne jako ta strategie, kterou razí Apple. 

Logiku Applu samozřejmě chápeme. Vezme staré tělo a osadí jej novým čipem, čímž to prakticky hasne, protože těch dalších změn je tam minimálně. Jednoduše to znamená minimální výrobní náklady a vysoké marže. Bohužel mu zákazníci na tuto hru přistoupili, protože se k nim dostane dostupnější zařízení, které má na svých zádech logo společnosti. 

Skvělá střední třída 

Apple je tak vlastně jediný, kdo to podobným způsobem řeší a prochází mu to. Všichni ostatní výrobci, kteří se o odlehčené vlajky snaží, přijdou prostě s novým modelem a šetří na výbavě. Samsung tak dělá s modely FE a Google s těmi, co nesou přídomek „a“. Je nicméně pravda, že Samsung zde má ještě celou řadu Galaxy A, která je vlastně jistou odlehčenou formou špičky portfolia.

Pixel 7a má některé omezené možnosti, díky kterým je dostupnější, ale stále schopný telefon. Je vybaven vrcholným čipem Tensor G2 a 8 GB paměti RAM, vnitřní úložiště je 128GB. Kamerový systém telefonu byl přepracován tak, aby nabízel působivé funkce širšímu publiku. Primární fotoaparát je o 72 % větší než u Pixelu 6a, což má za následek 44% zvýšení citlivosti na světlo a je 64MPx s f/1,9. Kromě toho je zařízení vybaveno novým 13MPx ultraširokoúhlým objektivem, který uživatelům umožňuje zachytit na fotografiích širší perspektivu. Displej je ale 6,1“ OLED s rozlišením 1080 x 2400 pixelů a hustotou 429 ppi s 90Hz frekvencí.

Nejlepší je na tom cena, která je stanovena na 499 dolarů, tedy v přepočtu pod 11 tisíci Kč, takže u nás by v takovém případě nebylo zařízení dražší než aktuální iPhone SE (ten startuje na neuvěřitelné částce 13 990 Kč za 64Gb verzi). Parametry je ale úplně někde jinde. Cena může být i taková, že je zde menší displej, protože Pixel 7 má 6,3“ a Pixel 7 Pro 6,7“. Dokonce zde ale zbyl i prostor pro bezdrátové nabíjení. V podstatě se dá i říci, že Google Pixel 7a může konkurovat i iPhonům 14 v ceně 26 490 Kč.

Google roste, Apple spí 

Z Googlu se klube poměrně silný hardwarový hráč s obsáhlým portfoliem. Jeho limitace je jen v omezené distribuci, kdy u nás nemá oficiální Google Store. Jeho snaha je ale poměrně sympatická s ohledem na to, kolik kontroverzí kolem sebe sama společnost má. Viditelně to ale nyní drží za správný konec a možná se brzy dočkáme toho, že začne do trhu smartphonů promlouvat trochu více.

Je navíc vidět, že mít v portfoliu tři smartphony může být ideální i s rozložením do představení napříč celým rokem. Apple vychrlí své čtyři modely v jeden čas, kdy jsou si ale více podobné než rozdílné, a to i s ohledem na předchozí generaci. Protože má nyní Google i svou vlastní skládačku, může mít nad Applem paradoxně navrch. 

.