Zavřít reklamu
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Apple vstupuje, respektive v létě s největší pravděpodobností vstoupí, na trh streamování hudby poměrně pozdě. Již tu existují zavedení hráči jako Spotify nebo Rdio, a tak musejí v Cupertino vymyslet, jak přilákají zákazníky. Klíčem k úspěchu má být exkluzivní obsah od umělců jako Taylor Swift.

Podle Bloombergu už Apple pro svou novou hudební streamovací službu, která má být postavena na základu Beats Music (a patrně přejmenována), oslovil například britskou alternativní kapelu Florence and the Machine a desítky dalších umělců.

Kalifornská společnost si chce zajistit dostatečné množství exkluzivního obsahu, který by ideálně nebyl k nalezení nikde jinde. Jen tak si totiž Apple zajistí, aby za jeho prémiovou službou lidé zaplatili a neměli důvod zůstávat třeba u Spotify, které s reklamami nabízí přehrávání zdarma.

O možném spojenectví už prý Apple jednal také s Taylor Swift a dalšími populárními zpěváky a zpěvačkami. Nová hudební služba Applu by tak měla fungovat na podobném principu jako nedávno spuštěný Tidal. Ten vlastní spolu s dalšími 16 známými umělci Jay Z a láká právě na jejich exkluzivní obsah v čele s Beyoncé a Rihannou.

Tidal nabízí měsíční předplatné za 10 dolarů, dvojnásobek stojí streamování hudby ve vyšší kvalitě. Nové Beats Music mají v létě přijít rovněž s 10dolarovým měsíčním předplatným a za 15 dolarů bude k dispozici rodinný plán. Apple chtěl původně vedle exkluzivního obsahu lákat také na nižší cenu, jenže nahrávací společnosti mu to nechtějí umožnit.

Pokud Apple spustí službu za 10 dolarů, nebude se cenou nijak lišit například od zmíněného Spotify. To navíc vedle toho svým 60 milionů uživatelů nabízí přehrávaní zdarma, čtvrtina z nich si pak platí za poslouchání bez reklam. Pro službu Applu by se tak lidé rozhodovali zřejmě právě kvůli exkluzivnímu obsahu.

Zdroj: Bloomberg
Foto: Bê Swifty

Diskuze k článku

    Taylor je dlouho Apple Only, držím palce! Vzhledem k tomu, že vydává alba zatím na podzim každého sudého roku, jsem na letošní exkluzivní obsah mimo zajeté koleje zvědavý. Uvidíme.

    Wow tak máme rozdělení na regiony a teď budeme ještě dělit podle celebrit. Jinak nechápu, proč by kvůli tomu někdo měnil službu. Pokud bych u své služby neměl někoho koho nutně chci, tak si koupím album, zvláště pokud bych si neplatil premium. Jinak Tidal se nijak neliší od ostatních služeb, akorát pár muzikantů vydělává na ostatních. Revoluce v hudbě bude až se řetězec zmenší na interpret-hudební kanál a všechny parazitující mezičlánky, které se modelu streamování bojí, vymizí. Toho se bohužel bojí i zmíněné „celebrity“. Dnes již není problém oslovit velké publikum bez těchto mezičlánků, které spolykají většinu tržeb.

    Mohu poprosit o pár příkladů těch, kterým se podařilo oslovit velké publikum bez propagace zajištěné tím „parazitujícím mezičlánkem“? Já si vůbec na nikoho nedokážu vzpomenout.

celý text

Čtěte více