Zavřít reklamu

V listopadu roku 2007 se snímek s názvem Purpurové květy stal prvním celovečerním filmem, který byl uveden výhradně na platformě iTunes. V romantické komedii Purpurové květy, kterou režíroval Edward Burns, účinkovali Selma Blair, Debra Messing a Patrick Wilson. Vzhledem k omezeným nabídkám tradičních hollywoodských hráčů vkládají tvůrci filmu naděje do distribuce přes iTunes jako alternativního způsobu, jak dostat svůj film k divákům. Jak se (ne)zadařilo?

Film Purpurové květy měl premiéru na filmovém festivalu Tribeca v dubnu 2007 a sklidil veskrze pozitivní reakce. Producenti však obdrželi jen málo slušných nabídek na distribuci filmu za 4 miliony dolarů. V důsledku toho se režisér Burns začal obávat toho, aby tvůrci dokázali finančně pokrýt marketing svého snímku natolik, aby se jej podařilo v dostatečné míře dostat do povědomí potenciálních diváků.

Proto se producenti rozhodli obejít tradiční uvedení v kinech a zpřístupnit film na jablečné platformě iTunes. Purpurové květy se tak staly prvním celovečerním filmem, který komerčně debutoval výhradně na iTunes. Tento milník přišel dva roky poté, co obchod iTunes začal nabízet možnost stahování videoobsahu, a rok poté, co se Disney stalo prvním studiem, které na virtuální půdě iTunes nabídlo své filmy ke stažení.

Premiéra filmu na iTunes byla sice stále riskantní a relativně neprobádanou záležitostí, nejedno filmové studio už ale zároveň začalo tuto možnost postupně zkoumat. Měsíc před debutem Purpurových květů vydala společnost Fox Searchlight třináctiminutový krátký film coby součást propagace tehdy chystaného celovečerního filmu Wese Andersona The Darjeeling Limited. Stažení zmíněného krátkometrážního filmu dosáhlo zhruba 400 tisíc.

„V oblasti filmů jsme opravdu na začátku,“ uvedl tehdy viceprezident Applu pro iTunes Eddy Cue v rozhovoru pro The New York Times. „Samozřejmě máme zájem o všechny hollywoodské filmy, ale líbí se nám také možnost být skvělým distribučním nástrojem pro ty malé,“ dodal. V té době iTunes prodaly více než 4 miliony filmů ke stažení, včetně krátkých filmů. Počet titulů k prodeji se ale zároveň pohyboval kolem tisícovky.

Purpurové květy upadly dnes spíše napůl v zapomnění. Jedna věc se jim ale rozhodně nedá upřít – jejich tvůrci tehdy svým způsobem předběhli dobu tím, že se rozhodli film distribuovat exkluzivně na iTunes.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.