Zavřít reklamu

Hlavními tématy poslední doby jsou především umělá inteligence a nástup různých platforem, ve kterých můžete s AI nějakým způsobem komunikovat. Jinak se ale (zdánlivě) nic moc neděje. Co za to může, a na co se v dohledné době těšit? 

Pokud se podíváme na situaci kolem Applu, může za to především to, že zde nemáme jarní událost a nic nenasvědčuje tomu, že se jí vůbec dočkáme. Společnost v lednu a bez jakékoli velké slávy představila nové počítače Mac a varianty čipů M2, nedávno jsme se pak dočkali žlutého iPhonu. Pokud jsou ale počítače Applu alespoň jistou aktualizací portfolia, u žlutého iPhonu je to otázka do pranice.

Právě jeho však společnost ukazovala na jarní Keynote. Jenže Apple pravděpodobně nemá co víc ukázat, proto nechystá žádnou unikátní akci, na které by prakticky neměl co říkat. Raději jen vydá tiskové zprávy s danými novinkami a tím to pro něho končí. Podle zpráv z posledních týdnů by se tak mohlo zdát, že za to může připravovaný headset pro konzumaci AR/VR obsahu, kterého má pravděpodobně plné ruce práce a nechce se soustředit na nic jiného. Nečeká nás tedy ani tak nový iPhone SE, Apple TV nebo HomePod, jehož druhá generace přišla také v lednu a také jen formou tiskovky.

Situace u konkurence 

Když Apple hlavní událost roku teprve čeká, a to tedy nejen WWDC v červnu ale i představení nových iPhonů v září, Samsung má to hlavní pro rok 2023 už za sebou. Na začátku února totiž představil řadu Galaxy S23, která má reprezentovat to nejlepší v oblasti klasických chytrých telefonů. Minulý týden pak přišla na řadu střední třída, avšak po vzoru Applu a jeho tiskovek také bez jakékoli větší slávy. Vlastně k tomu jen vydal poněkud strohou tiskovku, a to mají jeho Galaxy A14, A34 a A54 jasný prodejní potenciál díky ideálnímu vyvážení ceny a jejich specifikací.

Druhou událost bude jihokorejská společnost pořádat až v létě, kdy představí nejen skládací smartphony řady Galaxy Z ale i nové chytré hodinky. Jenže Galaxy Z Fold5 a Z Flip5 budou jen vylepšovat a to, že si z nich sedneme na zadek, se čekat příliš nedá. I když je Samsung největším prodejcem ohebných telefonů, jeho konkurence ukazuje, že to umí také, a v určitých ohledech i lépe.

Třeba už na tento čtvrtek má naplánovanou svou akci dříve velice populární Huawei. Má ukázat nejen novou skládačku, ale i populární řadu P, konkrétně tedy modely P60, které budou alternativou k iPhonům 14 a Galaxy S23. Jenže Huawei pořád naráží na americké sankce, takže můžeme zapomenout jak na 5G, tak třeba Android a jakékoli služby Googlu. Ve finále je tak jedno, jaké zde budou specifikace, protože zařízení jsou předurčena k neúspěchu a mají za úkol jen udržovat Huawei při životě, než sankce pominou a společnost bude moci zase přijít ve své plné dřívější síle.

Čekáme na rozšíření portfolia 

Za aktuální „sucho“ tedy může více faktorů, mezi které se řadí i geopolitická situace, padající prodeje napříč segmenty, finančně náročná předvánoční sezona a samozřejmě malý pokrok technologií, kdy každá nová generace smartphonu přinese jen malé nutné upgrady – to se však mlže změnit s představením headsetu Applu nebo jeho prvního zařízení s ohebným displejem. Jablíčkáře ale může potěšit minimálně to, že už za chvíli dorazí na naše Apple produkty nové aktualizace operačních systémů v čele s iOS 16.4. 

.