Zavřít reklamu

Ve většině případech jsme si v seriálu Technika bez očí rozebírali využití specifických technologií nebo aplikací, které si ale většina z vás v praxi nevyzkouší. Jak se ale říká, pravidlo potvrzuje výjimka. V neděli byla do České republiky vypuštěna nová sociální síť Clubhouse a dnes si rozebereme její hlavní výhody a nevýhody. Kromě toho vám zkusím popsat, proč jsem ji zařadil právě do seriálu o technologiích pro nevidomé uživatele.

Jak celá sociální síť vlastně funguje?

Ať už se bavíme o Facebooku, Instagramu, Tiktoku nebo YouTube, všechny tyto sociální sítě jsou založeny primárně na vizuálním obsahu – buď na fotografiích anebo videích. Clubhouse ale funguje na zcela odlišném principu – komunikujete pouze hlasem. Buď můžete určitou místnost vytvořit, nebo se přidat do nějaké z existujících, a probírat téma, které je v místnosti zadané. Z rozhovorů si není možné přehrát záznam, komunikace probíhá pouze v reálném čase. Kdykoli můžete místnost opustit nebo se do ní znovu připojit.
Registrace je jednoduchá a složitá zároveň. Je totiž nutné, abyste obdrželi pozvánku od někoho, kdo již Clubhouse používá, a vzhledem k tomu, že v naší republice takových lidí stále moc není, je poměrně velký oříšek si účet aktivovat. Zatím se na Clubhouse nachází zejména youtubeři, influenceři či politici. Zajímavostí také je, že je Clubhouse dostupný pouze pro telefony se systémem iOS, v Google Play byste aplikaci hledali marně.

clubhouse
Zdroj: neilpatel.com

Že by konečně plnohodnotná sociální síť pro zrakově znevýhodněné?

Osobně na sociálních sítích rozhodně netrávím tolik času, který bych jim byl schopen věnovat. Nejzajímavější obsah je z pohledu většiny uživatelů vizuální a podle toho také příspěvky vypadají. Abych však řekl pravdu, nesmírně se mi líbí myšlenka, kdy mohu komunikovat pouze prostřednictvím hlasu, a v průběhu sdílení mohu pracovat nebo odpočívat. To, jestli bude aplikace přístupná, je věc druhá, pravděpodobně však přichází sociální síť, kde nebude záležet na tom, zda-li uživatelé mají či nemají problémy se zrakem.

Na co jsem však zvědavý je fakt, jak bude Clubhouse vypadat v době, až na něj přejde více lidí. Neumím si totiž představit místnosti, kde se zároveň připojí třeba 2000 uživatelů a probírají jedno téma, aniž by od něj odbíhali. Kromě toho, že není moc velká šance, aby se na každého dostalo, se narozdíl od diskuze na Facebooku nebo Twitteru jedná o časově náročnou aktivitu. Dále si úplně neumím představit, jak bude na Clubhouse kontrolován nevhodný obsah. Na reakci širší společnosti i na novinky v oblasti této sociální sítě si musíme ještě nějakou chvíli počkat, jisté ani není to, jestli se tento způsob sdílení uchytí jako nový trend, anebo nikoliv – uživatelé sociálních sítí nejsou úplně zvyklí komunikovat pouze hlasem. S největší pravděpodobností se v některém z dalších seriálů Technika bez očí k sociální síti Clubhouse zabrousíme ještě jednou.

Aplikaci Clubhouse nainstalujete bezplatně zde

.