Zavřít reklamu

Jak v aplikačním obchodě App Store, tak i Google Play, se nachází nespočet různých aplikací pro kreativitu, produktivitu, zábavu či cestování. Některé z těchto aplikacé jsou určeny pro větší, jiné pro menší cílovou skupinu lidí. Mezi minoritu uživatelů se řadí i osoby se zrakovým znevýhodněním, pro které jsou v App Storu i Google Play k dispozici aplikace zejména pro rozpoznávání textu, barev, předmětů či přehlednější navigaci. Dnešní článek se bude věnovat aplikacím, které cílí na nevidomé, ale i přesto si najdou místo ve smartphonu běžného člověka.

Voice Dream Reader

Jak už byste si podle názvu mohli domyslet, Voice Dream Reader slouží k hlasovému předčítání knih či dokumentů. Texty jsou čteny poměrně kvalitním syntetickým hlasem, samozřejmostí je možnost upravovat rychlost, výšku nebo si hlas podle potřeby měnit. Voice Dream Reader toho ale umí nesrovnatelně více. Nechybí vestavěný časovač spánku, možnost vytváření záložek a zvýraznění textu. Do aplikace si můžete přidat odkazy na cloudová úložiště nebo webové stránky, díky čemuž je možné přímo z aplikace knihy importovat. Synchronizace dokumentů, záložek a zdrojů knihoven funguje skrze iCloud, knihy si můžete přehrávat i na vašich hodinkách s připojenými Bluetooth sluchátky. Voice Dream Reader vás jednorázově vyjde na 499 Kč, osobně si však myslím, že se investice do této čtečky vyplatí.

Aplikaci Voice Dream Reader zakoupíte zde

Voice Dream Scaner

Z dílny vývojáře Voice Dream LLC pochází i poměrně povedená aplikace na skenování dokumentů. Nejen, že uživatele se zrakovým handicapem naviguje sílícím zvukem při míření na text, naskenované dokumenty však opět umí číst syntetickým hlasem. Vyfocený text pak můžete uložit přímo do aplikace nebo jej kamkoli exportovat. Cena softwaru činí 199 Kč, což vaši peněženku pravděpodobně nevysaje.

Aplikaci Voice Dream Scaner nainstalujete zde

Be My Eyes

Pokud jste již do seriálu Technika bez očí zabrousili vícekrát, možná jste si všimnuli článku, který Be My Eyes podrobněji popisuje. Zjednodušeně se jedná o síť vidících dobrovolníků, kteří v případě potřeby mohou pomoci zrakově znevýhodněným osobám. Těm stačí v aplikaci pouze zavolat nejbližšího dostupného, a uživatelům v okolí dorazí notifikace. Po spojení se aktivuje kamera a mikrofon, díky čemuž se nevidomý může s vidícím spojit.

Aplikaci Be My Eyes nainstalujete bezplatně zde

.