Zavřít reklamu

Měření tělesné teploty měla být jedna ze zásadních funkcí, které přinesou připravované Apple Watch Series 8. Jedná se o skutečně přínosnou funkci, která je užitečná i v pocovidové éře, protože různé nemoci, které se právě odchylkami v tělesné teplotě projevují, se o nás pokoušejí dnes a denně. Jenže smůla, teploměr do Apple Watch přijde nejdříve příští rok se Series 9. 

Applu se prý nepodařilo odladit všechny algoritmy tak, aby jeho hodinky měřily tělesnou teplotu s přijatelnými odchylkami, a proto tuto funkci zaříznul úplně, dokud nebude s jejími výsledky spokojený. Nemusí samozřejmě hned jít o lékařsky certifikovanou funkci, i orientační hodnoty jsou v tomto případě ku prospěchu, evidentně ale ani jich prototypy hodinek nedosahovaly.

Fitbit a Amazfit 

Na trhu už své štěstí s měřením tělesné teploty různé společností zkoušejí. Jedná se zejména o značku Fitbit, kterou mimochodem v roce 2021 koupil Google, který by měl už brzy představit své Pixel Watch, od kterých se také měření tělesné teploty očekává. Fitbit Sense jsou tedy chytré hodinky v ceně cca 7 tisíc Kč, které vyjma jiné nabízejí i snímač teploty pokožky na zápěstí.

Ty tedy zaznamenávají teplotu vaší pokožky a ukazují vám odchylky od vašich základních hodnot, díky čemuž můžete sledovat vývoj teploty v průběhu času. Nejdříve je musíte po tři dni nosit, aby udělaly průměr, od kterého se pak odpíchnout. Jak ale můžete vidět, nemluví se zde o tělesné teplotě, ale teplotě pokožky. Ono to totiž skutečně nebude tak jednoduché, odladit všechny algoritmy počítající nějakým způsobem s okolní teplotou. 

Jenže jde o to přinést něco navíc, a to se Fitbitu povedlo a je vlastně jedno, jak moc je to účinné, když je zde informace o tom, že se jedná jen o orientační hodnoty. Výhod to má samozřejmě více, protože vyjma podchycení přicházející nemoci upozorní tělesná teplota i na vnitřní změny organizmu. Do hodinek Fitbitu nicméně můžete zadávat hodnoty i ručně, pokud svou teplotu měříte jinými metodami, a ony vám předkládají různé výsledky. Podobnou funkcionalitu, jakou disponují Fitbit Sense, nabízí i fitness náramek Fitbit Charge 5.

1520_794 Amazfit GTR 3 Pro

Amazfit je společnost založená v roce 2015 a vlastněná společností Zepp Health. Model Amazfit GTR 3 Pro v ceně cca 5 tisíc Kč disponuje prakticky stejnou funkcionalitou, co řešení Fitbitu. Čekali byste tedy, že by to měl výrobce hrdě hlásat do světa, i zde se ale musíte prodírat specifikacemi, jestli hodinky funkci umí, nebo ne. Nic z aktuálního portfolia totiž nenabízí zásadní gamechanger, jen „něco jako měření teploty těla“.

Jasná vize budoucnosti 

Poslední dva roky nám jasně ukázaly důležitost podobných nositelností. Jejich význam je nepřehlédnutelný, a vůbec nejde o ukazování notifikací z mobilního telefonu. Jejich budoucnost je právě ve zdravotních funkcích. Škoda, že ani ty dva roky pandemie nedokázaly poskytnout inženýrům tolik času na to, abychom se už nějakého skutečně použitelného modelu, který nebude měřit jen orientačně, dočkali. 

.