Zavřít reklamu

Apple Watch jsou nejprodávanějšími hodinkami na světě, a to nejen mezi těmi chytrými. Pro majitele iPhonů se pak samozřejmě jedná o ideální nástroj k měření jejich aktivit, zdraví a získávání notifikací. A i když už poskytují skutečně obsáhlé množství funkcí, některé jim pořád chybí. Konkurence už je přitom má. 

Funkce sledování zdraví na chytrých hodinkách a fitness trackerech se každým dnem zlepšují. Nyní si můžete měřit EKG, zjistit svou hladinu saturace kyslíkem, měřit úroveň stresu, nebo sledovat zdraví žen a mnohem více, a to jen na svém fitness trackeru nebo chytrých hodinkách nošených na zápěstí. Některé modely, třeba jako Fitbit Sense, už ale dokážou dokonce měřit i teplotu vaší pokožky.

A to je právě jedna ze tří věcí, o kterých se čile spekuluje, že by se Apple Watch Series 8 měly naučit. Těmi dalšími je měření glukózy v krvi neinvazivní metodou, s čímž se zatím neúspěšně potýkají i ostatní výrobci a měření krevního tlaku. Jenže konkrétně i to už modely jiných výrobců zvládají. Podle posledních zpráv však dokonce hrozí, že nová generace chytrých hodinek Applu nedostane ani jednu z těchto novinek.

Konkurence a jejich možnosti 

Samsung Galaxy Watch 4 byly vydány před Apple Watch Series 7 a zvládají mnoho funkcí pro sledování zdraví, včetně EKG, nechybí jim ani měření SpO2 a obsahují nový BIA Sensor, který dokáže určit složení vašeho těla. Poskytne tak cenná data o procentu tuku, svalové hmoty, kostí atd. Zároveň ale oproti Apple Watch umí měřit krevní tlak.

Pokud vynecháte stáj Applu a Samsungu, jsou právě Fitbit Sense jedny z nejlepších chytrých hodinek poskytující nejpokročilejší funkce pro sledování zdraví a kondice. Obsahují především mnohé funkce, které v jiných zařízeních nenajdete. Nejzajímavější je pokročilé monitorování stresu, které využívá senzor elektrodermální aktivity (EDA). Ten detekuje úroveň potu na ruce uživatele a data kombinuje s údaji o kvalitě a délce spánku a vyhodnocuje je s informacemi o srdečním tepu.

Další jejich unikátní funkcí je měření teploty pokožky, což je funkce, se kterou přišly vůbec jako první. Hodinky také poskytují pokročilou úroveň sledování spánku, která poskytuje celkové skóre spánku a funkci chytrého budíku, která vás probudí v ten ideální čas. Samozřejmostí je upozornění na vysokou a nízkou srdeční frekvenci (nedokážou ale detekovat nepravidelný srdeční rytmus), cíle aktivity, rychlost dýchání atd.

A pak je zde model Garmin Fenix 6, u kterého už brzy očekáváme nástupce s pořadovým číslem 7. Tyto hodinky jsou zaměřené především na sledování sportu a fitness aktivit, a to s ohledem na zdraví. Modely Garminu obecně vynikají komplexním měřením spánku, kdy k tomu zapnete snímač Pulse Ox pro maximální míru relevantních informací. I ony pak umí po celý den sledovat váš stres, poskytují ale také informace o době zotavení, která je třeba na regeneraci vašeho těla po tréninku. Pomocí této funkce si tak můžete lépe plánovat ty další. Velmi užitečné jsou také další funkce, jako je sledování hydratace, které monitoruje příjem tekutin a sledování energie v těle. Tato funkce vám naopak poskytne přehled o energetických zásobách vašeho těla.

garmin fenix 6

Prostor, kam by tedy Apple mohl své Apple Watch posunout, určitě je. Series 7 žádné velké novinky nepřinesla (až na zvětšení pouzdra, displeje a odolnosti), a společnost se tak bude muset hodně snažit, aby Series 8 něčím zajímavým konečně zákazníky oslovily. Protože konkurence neustále roste, podíl Applu na trhu s nositelnostmi samozřejmě klesá, a tak je nesmírně důležité přinést takový produkt, který celé sérii vrátí její oblibu. 

.