Zavřít reklamu

Společnost Apple oznámila, že v pondělí 18. října v 19 hodin našeho času uspořádá další virtuální událost. Nejpravděpodobnější scénář je, že nám představí přepracované 14 a 16“ modely MacBooků Pro s rychlejší verzí čipu M1, často označovanou jako M1X. Ovlivní ale celosvětový nedostatek čipů dostupnost počítačů? 

Samozřejmě není nic jisté, dokud to Apple sám neuvede. Když se ale ohlédneme zpátky do historie, tak téměř všechny nové počítače Mac oznámené na akci Applu za posledních pět let byly k dispozici k objednání ve stejný den jejich představení. Jedinou výjimkou byl až 24palcový iMac na začátku tohoto roku a je tak otázkou, zdali jeho trend nebudou následovat i nové MacBooky Pro.

Historie představení počítačů Mac 

2016: První modely počítačů MacBook Pro s Touch Barem byly oznámeny na akci Applu ve čtvrtek 27. října 2016 a k objednání byly k dispozici ještě ten samý den. Doručování prvním zájemcům však chvilku trvalo, protože to probíhalo až za 2 až 3 týdny. První šťastlivci dostali své stroje v pondělí 14. listopadu.

2017: Na WWDC 2017, které začalo úvodní keynote v pondělí 5. června, byly představeny nové modely MacBooku, MacBooku Pro, MacBooku Air ale došlo i na iMac. Všechna zařízení byla ihned k dispozici k objednání, přičemž jejich doručování bylo bleskové, protože začalo hned o dva dny později, tedy 7. června. 

2018: Apple 30. října 2018 uvedl nejen nový Mac mini, ale především kompletně přepracovaný MacBook Air s retina displejem a tělem kombinujícím 12“ Macbook a MacBooky Pro. Oba počítače byly týž den v předprodeji, doručovat se začaly 7. listopadu.

Možná podoba nového MacBooku Pro:

2020: MacBook Air, 13“ MacBook Pro a Mac mini bylo první trio počítačů společnosti, které osadila vlastním a pro následující vývoj revolučním čipem M1. Stalo se tak v úterý 10. listopadu, přičemž objednávky odstartovaly tentýž den a 17. listopadu už se z prvních kusů mohli radovat sami zákazníci. 

2021: Nový a patřičně barevný 24“ iMac s čipem M1 byl oznámen na události společnosti v úterý 20. dubna 2021, přičemž k dispozici v předprodeji byl od pátku 30. dubna. Prvním zákazníkům však byl iMac doručován až od pátku 21. května, přičemž okamžitě po startu předprodeje se začala dodací lhůta razantně prodlužovat. Dodnes se prakticky nestabilizovala, protože pokud si tento počítač objednáte přímo z Apple Online Store, pořád si na něho počkáte měsíc.

Nové počítače Mac oznámené pouze formou tiskové zprávy jsou také obvykle dostupné k objednání ve stejný den jejího vydání. Jmenovitě šlo např. o 16“ MacBook Pro v roce 2019 a zatím stále nejnovější 27“ iMac v srpnu 2020. Z výčtu jsou vynechány iMac Pro a Mac Pro, které Apple uvedl v rámci akcí WWDC, ale začal je prodávat až o mnoho měsíců později.

Jaký je tedy výsledek tohoto pohledu do minulosti? Pokud Apple v pondělí představí nové počítače, jsou prakticky dvě možnosti, kdy je může uvést do předprodeje – méně pravděpodobný je už pátek 22. října, pravděpodobnější pak spíše pátek 29. října. Zahájení předprodeje je ale samozřejmě jen jedna věc. Pokud budete rychlí a objednáte novinky ihned, pravděpodobně se jich dočkáte za 3 až 4 týdny. Budete-li ale váhat, nezbyde vám než doufat, že k vám dorazí alespoň do Vánoc. 

.