Zavřít reklamu

Již začátkem příštího týdne dojde k představení dlouho očekávaného MacBooku Pro, který by měl být doslova nabitý nejrůznějšími změnami. Samozřejmě na první pohled se novinka bude odlišovat hned ve vzhledu. Ten by se měl koncepčně blíže přiblížit například k iPadu Pro či 24″ iMacu, čímž je tedy jasné, že Apple míří na takzvané ostré hrany. K dostání by nové „Pročko“ mělo být ve dvou verzích, a tedy s 14″ a 16″ obrazovkou. V čem se ale budou odlišovat a co bude shodné?

M1X: Malá součástka, obří změna

Než se zaměříme na možné změny, pojďme si ještě posvítit na to, co se v současné chvíli jeví jako největší očekávaná změna. V tomto případě máme samozřejmě na mysli implementaci čipu M1X z rodiny Apple Silicon. Právě ten by měl výkon zařízení posunout nevídaně kupředu, díky čemuž bude MacBook Pro s přehledem konkurovat i laptopům s high-end procesory a dedikovanými grafickými kartami. Aktuální predikce hovoří o použití 10jádrového CPU (s 8 výkonnými a 2 úspornými jádry), 16/32jádrového GPU a až 32 GB operační paměti.

Některé zdroje se pak na základě těchto prostých dat, které samy o sobě toho moc říkat vlastně ani nemusí, podívali na to, s čím by Apple vlastně ve finále mohl přijít. Podle toho následně usoudili, že se procesor posune na úroveň desktopového Intel Core i7-11700K, což je samo o sobě v segmentu laptopů poměrně nevídané. Je zároveň nutné brát v potaz, že MacBooky Pro jsou i přes svůj výkon tenké a lehké. Co se pak týče GPU, tak podle YouTube kanálu Dave2D jeho výkon v případě verze s 32 jádry by se mohl rovnat možnostem grafické karty Nvidia RTX 3070. Nutno však podotknout, že reálné možnosti se prokážou až v praxi.

Render MacBooku Pro 16″

Zdali se v případě výkonu obecně budou 14″ a 16″ MacBooky Pro nějak odlišovat je prozatím nejasné. Většina zdrojů totiž hovoří o tom, že by na tom obě verze měly být úplně stejně, tedy že Apple nabídne i v kompaktních rozměrech skutečně profesionální zařízení, které se jen tak něčeho nezalekne. Zároveň se však objevily zprávy o rozdílech v případě operační paměti. To se však neshoduje s posledními predikcemi od známého leakera, který vystupuje pod přezdívkou Dylandkt. Podle jeho informací by obě verze měly startovat s 16GB operační pamětí a 512GB úložištěm. Pokud by tedy výše zmiňovaná informace o tom, že operační paměť bude možné nakonfigurovat maximálně na 32 GB, byla pravdivá, tak by to znamenalo jediné – u menšího 14″ MacBooku Pro  by nebylo možné si zvolit „RAMku.“ Ta by totiž v každém případě měla nabízet „jen“ 16 GB.

Další změny

Následně se také hovoří o příchodu mini-LED displeje, který by bezesporu o několik úrovní posunul zobrazovací kvalitu kupředu. Opět se ale jedná o něco, co se očekává od obou verzí. Nově se každopádně začaly objevovat informace o 120Hz obnovovací frekvenci, což poprvé zmínil displejový analytik Ross Young. Nijak však ale nespecifikoval, zdali bude funkce dostupná jen na té či oné verzi. Možný rozdíl by každopádně mohl být v případě úložiště. Jak jsme již zmínili výše, Apple by měl u obou verzí startovat na 512 GB. Následně je tedy otázkou, zdali například 16″ MacBook Pro nebude možné zakoupit s větším úložištěm než 14″ MacBook Pro.

Povedený koncept MacBooku Pro s čipem M1X:

V závěru také určitě nesmíme zmínit minoritnější změny. Ačkoliv se tedy nejedná o nic převratného, tak se rozhodně jedná o něco, co potěší valnou většinu jablíčkářů. Řeč je o hojně diskutovaném návratu některých portů, mezi které se má zařadit HDMI, čtečka SD karet a magnetický napájecí konektor MagSafe. Tyto informace byly navíc již v dubnu potvrzeny díky úniku dat, o který se postarala hackerská skupina. Zároveň se také hovoří o odstranění dotykové plochy zvané Touch Bar, která bude nahrazena klasickými funkčními klávesami. Co pak přinese o něco větší radost, je příchod podstatně kvalitnější přední kamery. Ta by tak měla nahradit současnou FaceTime HD kameru a nabídnout rozlišení 1080p.

Představení klepe na dveře

Když pomineme rozdíly ve velikosti a váze, tak v současné situaci není vůbec jasné, zdali se zařízení od sebe budou nějak odlišovat. Většina zdrojů totiž už delší dobu hovoří o 14″ MacBooku Pro jakožto o menší kopii většího modelu, podle čehož lze usuzovat, že bychom se s žádnými značnými omezeními setkat neměli. Přesto se ale jedná jen o spekulace a nestoprocentní úniky, a proto je nutné je brát s rezervou. To se ostatně ukázalo v září u Apple Watch Series 7. Ačkoliv se většina shodovala na příchodu hodinek s přepracovaným, hranatým tělem, tak pravda byla ve finále úplně jinde.

Skvělou zprávou každopádně zůstává, že se nejen o případných rozdílech, ale také o konkrétních možnostech a novinkách přepracovaných MacBooků Pro již brzy dozvíme. Druhá podzimní akce Apple Event se totiž odehraje příští pondělí, tedy 18. října. Po boku nových jablečných laptopů by se navíc mohly o slovo přihlásit očekávané AirPody 3. generace.

.