Zavřít reklamu

Na sociální síti TikTok najdeme spoustu nejrůznějšího obsahu – od tanečků, přes záběry zvířátek, až po nejrůznější tipy a triky. Přesně proto zde můžeme poměrně často narazit na nejrůznější finty související s telefony iPhone, potažmo tedy s operačním systémem iOS. Relativně nedávno se solidní popularity dočkal TikTok, který ukazuje návod, jak lze váš iPhone odemknout pouze pomocí hlasu. Kompletně se tak obejdete bez autentizace skrze Face/Touch ID, případně bez psaní kódu.

Na první pohled to vypadá vcelku dobře. Vezmete svůj iPhone do ruky, řeknete například „Open“ a zařízení se vám ihned samo odemkne. Na druhou stranu, k čemu je něco takového vůbec dobré? Telefon můžeme tak i tak odemknout prakticky okamžitě s pomocí zmiňované biometrické autentizace Face/Touch ID, aniž bychom museli cokoliv vůbec říkat.

Jak odemknout iPhone hlasem

Než se dostaneme k tomu zásadnímu, pojďme si ještě v rychlosti ukázat, jak zmiňovaný TikTok trend vlastně funguje, respektive jak je možné iPhone odemknout prostřednictvím jednoho hlasového příkazu. V praxi je to poměrně jednoduché. Stačí jen přejít do Nastavení > Zpřístupnění > Hlasové ovládání a úplně nahoře funkci hlasového ovládání aktivovat. Posléze je nutné kliknout na možnost Přizpůsobit příkazy a nahoře vybrat Vytvořit nový příkaz. Nyní už se dostáváme do finiše. Už totiž chybí nastavit frázi a klepnout na Akce > Spustit vlastní gesto a naťukat na displej přesně tak, jako kdybyste chtěli zadat váš kód.

Díky tomu už následně stačí jen říct konkrétní frázi a ono gesto se automaticky přehraje, čímž odemkne i samotný telefon. Samotní tvůrci těchto TikTok videí u nich navíc argumentují různými důvody. Podle jejich slov něco takového přijde vhod například v situaci, kdy máte roušku a pro odemčení telefonu ji potřebujete sundat, nebo zadat příslušný kód.

face id

Proč byste to nikdy neměli dělat

Ve skutečnosti se však o zrovna dvakrát dobrý nápad nejedná a rozhodně byste se mu měli vyvarovat. Něco takového totiž představuje bezpečnostní riziko. Chytré telefony, a to jak s iOS, tak i s Android, se na kódové zámky a biometrickou autentizaci spoléhají z nějakého důvodu. Samozřejmě jde o bezpečnost nejen samotného zařízení, ale především jeho uživatele. Pokud se ale zmiňované zabezpečení budeme snažit obejít tímto způsobem, sami se tak vystavujeme riziku a ze zařízení tak odebíráme jakousi formu bezpečnosti. Následně už totiž iPhone může vzít kdokoliv do rukou, říct konkrétní frázi a získá do něj téměř plný přístup.

Stejně tak je tato vychytávka naprosto zbytečná – nehledě na to, zdali zrovna roušku nasazenou máte či nikoliv. Apple totiž do operačního systému iOS 15.4 zakomponoval nové funkce, díky kterým technologie Face ID spolehlivě rozpozná svého uživatele i v případě, kdy má zrovna nasazenou roušku.

.