Zavřít reklamu

Naše přenosná zařízení se postupně stávají stále tenčími. Ať už jde o mobilní telefony, tablety nebo počítače, tento trend si vybírá jasnou daň. Příchod Retina displejů znamenal konec snadné dodatečné vyměnitelnosti řady komponent a nejsou-li tyto úkony přímo nemožné, málokterý uživatel by je chtěl doma podstupovat sám. Jednou z mála relativně jednoduše proveditelných upgradů je výměna či rozšíření úložiště a právě na tyto kroky jsme se nyní v Jablíčkáři zaměřili.

Vyzkoušeli jsme dvojici produktů od značky Transcend – 1TB flash paměť JetDrive (spolu s externím rámečkem pro stávající úložiště) a také jejího menšího bratříčka JetDrive Lite, který funguje pomocí rozhraní SD. S pořízením a instalací všech těchto produktů nám pomohli ve společnosti NSPARKLE.


Tento týden jsme se již podívali na interní flash paměť Transcend JetDrive, která nabídne až 960 GB místa a je také velice rychlá. Tchajwanský výrobce však nabízí také kompatnější a rychlejší řešení pro ty, kteří třeba nepotřebují tolik místa, ale chtějí svůj počítač rychle a levně rozšířit. Je jím Transcend JetDrive Lite, kompaktní úložiště do slotu pro SD karty. V různých modelech je k dispozici pro MacBook Air (2010–2014) i MacBook Pro s Retina displejem (2012–2014).

Podobné zařízení jste možná již v minulosti viděli, a to v podobě kickstarterového úspěchu Nifty MiniDrive (viz naše recenze). Mezi tímto produktem a Transcend JetDrive Lite je však jeden zásadní rozdíl – zatímco Nifty je v podstatě pouze redukce na microSD, JetDrive Lite obsahuje paměť napevno v uzavřeném šasi. Jaké jsou výhody a nevýhody takového řešení a rozšíření skrze SD slot obecně?

Jako první přichází na řadu jednoduchost instalace. Stačí JetDrive Lite vyndat z krabice a vložit do SD slotu. Nic složitějšího na tom skutečně není. Velikost karty přesně odpovídá určenému modelu počítače a ven vyčnívá pouze takové množství plastu, aby kartu bylo možné bez použití jakýchkoli nástrojů vyndat.

To byla také věc, kterou jsem si zprvu neuvědomil. Zkušenost s Nifty, ke kterému potřebujete speciální „vytahovátko“ nebo alespoň ohnutou svorku, mi velela snažit se JetDrive Lite vyndat pomocí nějakého nástroje. Zkoušel jsem kartu uchopit pomocí pinzety, ale tímto přístupem JetDrive Lite tak maximálně poškrábate. Kartu totiž stačí uchopit ze stran mezi nehty a vikláním tam a zpátky ji během několika vteřin vyndáte.

Nejde tak o nic složitého, ale využíváte-li SD slot pro čtení karet, umím si představit, že by vyndavání karty mohlo být i jednodušší. Pokud jste tedy například fotograf, který denně čtečku SD karet využívá, je třeba se rozmyslet, jestli vám neustálá manipulace s JetDrive Lite nebude vadit. Pokud však slot nevyužíváte, nenápadnost této karty naopak oceníte.

Bavíme-li se o rozšíření úložného prostoru počítače, nemůžeme se nezmínit o rychlosti. Vzhledem k tomu, že se ve výsledku jedná o technologii SD, určitě nemůžeme čekat zázraky. Přesto jsou mezi různými typy karet velké rozdíly, a tak je důležité zjistit, jak rychlou kartu použil Transcend pro JetDrive Lite.

Výrobce udává maximální hodnotu čtení 95 MB/s a 60 MB/s zápisu. My jsme pomocí aplikace Blackmagic Disk Speed Test (a dodatečně také AJA System Test) naměřili rychlosti cca 87 MB/s při čtení a 50 MB/s při zápisu.

Pro srovnání – s Nifty MiniDrive z loňského roku jsme v redakci naměřili hodnoty 15 MB/s při čtení a 5 MB/s při zápisu. MicroSD kartu v Nifty lze samozřejmě jednoduše vyměnit za rychlejší, dostáváme se tím ale k zásadnímu rozdílu mezi zmiňovanými dvěma produkty.

Nifty ke svému MiniDrive dodává za necelých tisíc korun velice pomalou 4GB microSD kartu. Samo o sobě tak zařízení nedává příliš smysl a k počáteční investici je třeba si přičíst dalších 900–2400 Kč za Micro SDXC kartu o 64 nebo 128 GB.

Na druhou stranu u Transcend JetDrive Lite získáte za jednu cenu sice nevyměnitelné, ale rychlé a rozměrné úložiště. Například u společnosti NSPARKLE, která nám produkt zapůjčila, zaplatíte za 64GB JetDrive Lite 1 476 Kč, za dvojnásobnou kapacitu pak 2 586 Kč.

Nevyměnitelnost karet v produktu, které se na první pohled jeví jako nedostatek, je vzhledem k přístupu konkurence ve výsledku výhodou.

Transcend JetDrive Lite je v současnosti asi nejlepším způsobem, jak jednoduše a elegantně rozšířit kapacitu svého MacBooku. Pokud nepotřebujeme skutečně velké rozšíření a nevyužíváme často SD slot, je JetDrive Lite lepším řešením než externí hard disky. Nabídne přitom vzhledem k limitům technologie velice slušné rychlosti a pro určitý druh souborů (hudba, dokumenty, starší fotografie, pravidelné zálohy) plně dostačuje.

Za zapůjčení produktu děkujeme společnosti NSPARKLE.

.