Zavřít reklamu

Na pondělní prezentaci, kde Apple v rámci vývojářské konference WWDC představoval nové produkty, a z jiných oficiálních zdrojů mnoho detailů o novinkách nebylo zmíněno, přesto ale mohou být pro mnohé navýsost podstatné.

Všechny vypsané detaily se týkají iOS 11, na konci článku jsou ale i zmínky o tvOS a hardwaru.

Změny vzhledu

Proměnou prošly mnohé animace, od animace rozsvěcení displeje, které probíhá postupně z rohu, a odemykání zařízení odsunutím uzamčené obrazovky nahoru přes spouštění aplikací jejich „vyskočením“ z ikony, vyvolávání multitaskingu, jež už neobsahuje samostatnou kartu s domovskou obrazovkou, až po přechod z hlavní nabídky v Nastavení do hlubších položek v menu, kdy se velký nadpis „Nastavení“ zmenší podobně jako lišta s adresou v Safari.

ios11redesignedelements-800x472

Kosmetickými změnami prošly i další více a méně viditelné části iOS. Mnohé systémové aplikace (Nastavení, Zprávy, v hlavním článku o iOS 11 zmíněný App Store) se s nadpisy velkým písmem přibližují estetice aplikace Hudba. Ikona kalkulačky vypadá jako kalkulačka, notu iTunes obchodu nahradila hvězda, ikona App Storu je zase méně plastická a více rozjasněná.

Tečky signálu nahradily starší čárky a ze spodní lišty ikon zmizely názvy aplikací. Zdá se také, že zmizel neoblíbený velký čtverec s reproduktorem zobrazující se při změně hlasitosti – u přehrávání videa byl nahrazen zobrazením posuvníku hlasitosti začleněného do prostředí přehrávače, jinak se nezobrazuje vůbec.

Aplikace ve Zprávách se nově zobrazují ve spodní liště, kde lze mezi nimi snadněji a přehledněji procházet. Napříč celým systémem se pak zobrazuje tlustší a výraznější text, opět podobně jako v aplikaci Hudba.

Ovládací centrum

Výčet přepínačů, které mohou být v Ovládacím centru, je bohatý. K těm, které tam byly dosud, přibyly: zkratky Zpřístupnění, Alarmy, Apple TV Remote, Nerušit při jízdě, Asistovaný přístup, Mobilní data, Osobní hotspot, Režim nízké spotřeby, Zvětšení, Poznámky, Stopky, Velikost textu, Diktafon, Peněženka a dokonce Nahrávání displeje. Většina z těchto přepínačů podporuje 3D Touch pro detailnější možnosti.

customizablecontrolcenter-800x471

Fotoaparát a aplikace Fotky

Režim fotoaparátu Portrét v iPhonu 7 Plus s příchodem iOS 11 dostává lepší zpracování fotografií za zhoršených světelných podmínek a také HDR mód. Fotoaparát se také konečně naučil nativně rozeznávat QR kódy. V aplikaci Fotky už jediným pohyblivým obsahem nebudou jen videa a Live Photos, v iOS 11 se správně zobrazí i pohyblivé GIFy.

Nastavení a sdílení Wi-Fi

V Nastavení přibyla samostatná položka pro přehled účtů a hesel, možnost zapnout automatické mazání dlouho nepoužitých aplikací a také položka Nouzové SOS, které vytočí 112 po pětinásobném stisku tlačítka spánku (již známe z Watch).

Jiná je zde sekce Úložiště, která (stejně jako tomu je v iOS 10 v Nastavení > Apple ID > iCloud) zobrazuje přehledný graf celkového místa a jeho využití s barevně oddělenými typy obsahu. Rozšířilo se rovněž chování funkce Invertovat barvy, která nově nabízí možnost vynechat určitý obsah – to je tak dosud nejblíže „tmavému módu“, co se na iOS oficiálně objevilo. Další zajímavou novinkou Zpřístupnění je možnost dávat Siri otázky a pokyny psaným textem, nikoliv jen hlasem.

iphonestorageupdate

Velmi užitečným mnozí jistě shledají sdílení Wi-Fi, nejlépe vysvětlitelné na příkladu: Jan poprvé pozve Martina do jeho bytu. Martin se chce na svém iPhonu připojit k Martinově Wi-Fi, na displeji se mu zobrazí okno pro připojení, ale nezná heslo. Jan se na něj nemusí rozpomínat, stačí, když vlastní iPhone odemkne, načež se mu na displeji objeví dialog s možností schválit sdílení hesla k Wi-Fi s nedalekým iPhonem. Po Janově schválení se heslo na Martinově iPhonu samo vyplní a iPhone se připojí k Wi-Fi.

share-wifi

Aplikace Zprávy, Poznámky a Soubory, rychlé sdílení snímků obrazovky

Zprávy lze automaticky ukládat na iCloud a uvolnit tak místo v zařízeních. Zároveň se všechny zprávy přes iCloud také konečně synchronizují, takže byste měli mít ve všech zařízeních stejné zprávy. Jakmile na jednom některou smažete, již ji nenajdete ani na druhém.

Aplikace Poznámky byla rozšířena o funkci skenování dokumentů, která se chová velmi podobně jako například aplikace Scannable.

Jedna z hlavních novinek iOS 11 na iPadu, aplikace Soubory (účelem obdobná Finderu, ale funkčně odlišná), je, přinejmenším v první zkušební verzi, dostupná i na iPhonu. Má na jednom místě zobrazit všechny soubory z cloudových služeb, ke kterým je dané iOS zařízení připojené, i lokální soubory. V současnosti stále není úplně jasné, jestli se bude aplikace opravdu chovat jako centralizovaný nástroj pro práci se soubory jako Finder v macOS, soubory vytvořené v aplikacích Applu se tam ale zobrazují.

Po pořízení snímku obrazovky na iPadu je ten dostupný okamžitě v levém dolním rohu displeje a lze ho různě ořezat, doplnit poznámkami nebo kresbami a rovnou sdílet.

iOS 11 umí v aplikaci Soubory přehrávat FLAC

Ačkoliv to není zdaleka ideální řešení, audiofilové mohou na zařízeních s iOS 11 přehrávat zvukové soubory v bezztrátovém formátu FLAC. Neideálnost řešení spočívá v tom, že soubory lze přehrát pouze v aplikaci Soubory a nelze je importovat do aplikace Hudba.

Uzamčená obrazovka a Oznamovací centrum jsou v iOS 11 jedním

Méně pozitivní obměnou v iOS 11 je nová uzamčená obrazovka a Oznamovací centrum. To se ve spojitosti s lištou s widgety chová z hlediska zobrazování a přístupnosti poněkud zvláštně, nové iOS ale situaci ještě komplikuje. Samostatná lišta pro Oznamovací centrum totiž zmizela.

ios11-lock-screen-notification

Na uzamčené obrazovce se tedy zobrazují poslední notifikace (stejně jako dosud), pro zobrazení dalších je ale potřeba táhnout prstem nahoru jako při procházení seznamu. Při odemčeném zařízení se ovšem k notifikacím přistupuje tažením dolů z horní strany displeje – místo známé notifikační lišty se ale zobrazí uzamčená obrazovka. Teoreticky se jedná o zjednodušení, protože místo třech obrazovek (uzamčená, notifikační lišta a lišta s widgety) jsou v iOS 11 pouze dvě (uzamčená se všemi notifikacemi v rozšířeném seznamu a lišta s widgety), jejich chování v praxi je ale (minimálně prozatím) poněkud nekonzistentní.

Implementace čtení NFC NDEF tagů do aplikací třetích stran

Pozitivní novinkou je zase nový nástroj pro vývojáře, kteří mohou do svých aplikací vložit možnost čtení NFC NDEF tagů typů 1-5. To znamená, že po přiložení iPhonu 7 nebo 7 Plus (jiná iOS zařízení toto nepodporují) k objektu tímto tagem opatřeným mohou aplikace zobrazit informace, které daný tag obsahuje. Jedná se tedy o klasické fungování NFC, jak známe z konkurenčních produktů.

Kompatibilita iOS 11 se staršími zařízeními, ukončení podpory 32bitových aplikací

Co se týče dostupnosti velkých novinek iOS 11 pro iPady, všechny jsou dostupné na iPadu Air 2 a novějších, starší nepodporují plnohodnotný multitasking (dvě aktivní aplikace zároveň). Zejména pro majitele starších iOS zařízení je spíše nepříjemnou zprávou ukončení podpory 32bitových aplikací v iOS 11 – vývojáři tedy budou pravděpodobně muset buď vytvářet dvě verze aplikací, nebo ukončit podporu iOS zařízení s 32bitovými procesory (iPhone 5 a starší a iPad 4. generace a starší, iPad Mini 1. generace).

32bitappsios11

I na novějších zařízeních se ovšem objevují dlouho neaktualizované, ale stále používané 32bitové aplikace, které v iOS 11 nelze spustit. Uživatelé zařízení s iOS 10 se mohou podívat do Nastavení > Obecné > Informace > Aplikace, kde se zobrazí všechny zastaralé aplikace.

Kompatibilita reproduktorů s AirPlay 2 bude vyžadovat přinejmenším aktualizaci firmwaru, přinejhorším nový hardware. Zatím není jasné, jak to bude s AirPort Express

S AirPlay 2 iOS 11 přináší podporu pro připojení a ovládání několika bezdrátových reproduktorů zároveň, ať už současně nebo individuálně. To znamená, že do reproduktorů v různých místnostech bude možné z jednoho iOS zařízení posílat buď jednu, nebo zároveň několik různých skladeb. Toto řešení, tzv. „multiroom“, bylo dosud největší výhodou systémů od společností jako Sonos nebo Bluesound.

Pro možnost využití multiroom schopností AirPlay 2 budou ale výrobci reproduktorů muset vydat aktualizaci jejich firmwaru s tím, že Apple na svém webu upozorňuje, že některé reproduktory nebudou s AirPlay 2 kompatibilní vůbec. Naštěstí však bude v iOS 11 fungovat i původní AirPlay, starší reproduktory se tedy najednou nestanou nepoužitelnými.

airplay2

Práci na aktualizacích firmwaru pro většinu své nabídky ohlásila společnost Bose a Apple navázal spolupráci na vytváření reproduktorů kompatibilních s AirPlay 2 se společnostmi Bang and Olufsen, Polk, Denon, Bowers and Wilkins, Definitive Technology, Devialet, Naim a Bluesound. Nové reproduktory se objeví samozřejmě také pod značkou Beats. Zmíněný Sonos ovšem zřetelně chybí.

Objevují se také spekulace, zda Apple vydá potřebnou aktualizaci pro vlastní Wi-Fi router AirPort Express, jehož vývoj před časem (neoficiálně) ukončil. Připojování drátových reproduktorů a spojení s iOS zařízeními skrze AirPlay je totiž jednou z nejpopulárnějších funkcí AirPort Express.

Gmail v nativním Mailu by měl v iOS 11 opět fungovat s okamžitými push notifikacemi

Už dlouho mají lidé využívající Gmail v nativní iOS aplikaci Mail problém s opožděnými notifikacemi. Vyřešit ho šlo používáním e-mailových klientů Googlu, v iOS 11 by ale mělo být možné se opět vrátit k řešení Applu. 9to5Mac při testování rychlosti objevujících se notifikací od Gmailu v Mailu a v aplikaci Gmail dokonce zaznamenal rychlejší notifikaci Mailu.

ios_11_appears_to_restore_gmail_push_in_apple_mail

O některých dalších zajímavých maličkostech se Jablíčkář zmiňoval už na Twitteru:

Grafická sada obsahuje šasi od Sonnetu s Thunderboltem 3 a 350W napájením, grafickou kartu AMD Radeon RX 580 8GB, rozbočovač z USB-C na čtyři USB-A od Belkinu a promo kód pro slevu sto dolarů na koupi HTC Vive. Vývojáři mohou tuto sadu koupit zde, pro obyčejné uživatele bude podpora externích grafických karet dostupná nejspíše až na jaře roku 2018.

Zdroje: MacRumors (1, 2), Neowin, The Next Web, Apple Insider, 9to5Mac (1, 2)
.