Zavřít reklamu

Operační sytém pro Apple TV, tedy tvOS, je tím, který příliš uživatelů (a ani samotný Apple), příliš nezajímá. Slýcháme o něm jen málo a je to logické, protože produkt Apple TV zde sice je, má svou historii, ale není prodejním tahákem. I tak tvOS 17 přinesl zajímavé novinky. 

O FaceTimu na Apple TV pravděpodobně víte. Byla to po delší době jedna z promovanějších funkcí. S pomocí kamery v iPhonu nebo iPadu můžete nově odbavit videohovor právě i ve své televizi, takže na o poznání větší obrazovce, než kterou nabídne mobilní zařízení Applu (s iOS 17 a iPadOS 17). S možností Split View jde navíc umístit svůj ‌FaceTime‌ hovor na jednu stranu obrazovky a televizní pořad nebo vlastně i hru na druhou stranu, takže tím lépe sdílíte zážitky skrze funkci SharePlay. 

Není to ale všechno. Je zde také Apple Music Sing, tedy jistá obdoba karaoke, kterou můžete používat s funkcí Continuity Camera, takže uvidíte i sami sebe, jak zpíváte (a můžete používat i četné filtry). Apple dal majitelům Siri Remote druhé generace také možnost použít iPhone k nalezení zapadlého ovladače. Pak je zde i celá řada nových spořičů obrazovky, které navíc doznaly takové popularity, že je Apple přidá i do macOS Sonoma. Spořičem nicméně mohou být i vaše fotografie, tedy třeba Vzpomínky v aplikaci Fotky, které jsou na televizi přehrávány. Přibylo také Dolby Vision 8.1 a podpora pro VPN aplikace třetích stran.

Baví vás iOS? 

Jenže Apple přepracoval i to, na co jsme čekali v iOS 17. Když ale bylo po WWDC23, bylo nám jasné, že si budeme muset ještě minimálně rok počkat. Jde o Ovládací centrum. Společnost tak usnadnila přístup ke klíčovým nastavení a informacím, aniž byste museli otevírat samotnou aplikaci Nastavení. Je zde vidět i nejen stav systému, nýbrž také aktuální čas nebo profil přihlášené osoby. Najdete tady dokonce i časovač spánku, takže vlastně to, za jak dlouho se má televize vypnout. Můžete tu také sledovat obraz z domácích bezpečnostních kamer. Pokud to tedy vypadá, že Apple na tvOS kašle, rozhodně tomu tak není.

Baví vás ještě iOS? Nás samozřejmě ano, a to o to více, když víme, jak vypadá Android, respektive jednotlivé nadstavby Android telefonů. Je ale pravda, že je už příliš dlouho stejný. Rozhodně nevoláme po tom, aby Apple udělal něco, jako v iOS 7, nicméně mírná změna vizuálu by už na škodu nebyla. Jako by se ale Applu nechtělo příliš riskovat v tom, že změní něco tak razantně. Počet uživatelů iPhonů totiž raketově roste a možná právě to do jisté míry Applu svazuje ruce v tom dělat razantní rozhodnutí. 

.