Zavřít reklamu

Už dávno nežijeme v době, kdy je nutné každou novou funkci bezmezně oslavovat. Mobilní operační systém dospěl do stádia, kdy to důležité už dávno umí, a to, co bychom si přáli, aby uměl, Apple z nějakého důvodu ignoruje. Místo toho přidává další a další novinky, které využije možná jen hrstka z nás. Zde je tedy 5 nejzbytečnějších funkcí iOS 17. 

Je tedy důležité zmínit, že tento výběr je osobní. Vy samozřejmě můžete v daných novinkách vidět potenciál, a třeba vybrat úplně jiné. Je nicméně pravda, že mnoho z nich si ani neužijeme z důvodu lokalizace, kdy je Apple sice prezentoval, a v rámci Náhledu v českém Apple Online Store dále prezentuje, využijí je ale jen ti s pro Apple rozšířenějším jazykem.

 

Nálepky 

Na novém panelu nálepek budete mít všechny své živé nálepky, emotikony, Memoji i sady nálepek pohromadě. Ty se synchronizují s iCloudem, takže se k nim dostanete na iPhonu, iPadu i Macu. Ale nikdo je nepoužívá. V mém okruhu skutečně vůbec nikdo a nové možnosti to určitě nezmění. 

FaceTime 

Když někdo zmešká váš FaceTime hovor, můžete mu nahrát video nebo zvukovou zprávu. Dle slov Applu zde máte k dispozici i všechny efekty, jako portrétní režim nebo studiové světlo. Zpráva půjde přehrát i na Apple Watch. Nikdy jsem nikomu hlasovou zprávu nenahrál ani neposlal, a nikdo tak neudělal ani v mém případě. V tomto jsme specifický trh a podobné služby poměrně zdárně ignorujeme. USA je ale jiný svět a tam pravděpodobně tyto „záznamy“ frčí více. Tady si prostě jen pošleme zprávu. 

NameDrop 

Když svůj iPhone přiložíte k iPhonu nebo Apple Watch někoho jiného, nabídne se vám NameDrop. Oba pak můžete vybrat, která svoje telefonní čísla nebo e‑mailové adresy chcete sdílet, a hned je tomu druhému poslat spolu s plakátem kontaktu. Nikdy jsem neměl potřebu nějakým podobným způsobem kontakt sdílet. Vždy je pro oba jednodušší si kontakt poslat přes iMessage, popřípadě trapnou klasickou SMS, když má druhá strana Android, která stejně NameDrop logicky nevyužije. 

Deník 

Aplikace deníku vypadá skutečně hezky. Nabízí zajímavou funkcionalitu provázanou s celým ekosystémem Applu s přidáváním fotek, hudby, nahrávek a dalších podrobností. iPhone navíc pomocí strojového učení v zařízení prochází fotky, hudbu, cvičení i další data a navrhuje okamžiky, ke kterým můžete chtít napsat ještě pár slov a uchovat si je tak napořád. Pro všechny, kteří žádnou deníkovou aplikaci nepoužívají, to je super, jenže když mám v DayOne na 5 tisíc záznamů, určitě přecházet nebudu. 

Ještě přesnější automatické opravy v klávesnici 

Nikdy jsem je nepoužíval, nikdy jsem se jimi nezabýval. Pokud pamatujete T9, i tuto funkci jsem vždy vypnul. Automatické opravy při psaní mají teď být ještě šikovnější. Opravená slova se dočasně podtrhnou, takže víte, co se změnilo. K původnímu slovu se pak můžete vrátit jediným klepnutím. K dispozici v angličtině, arabštině, francouzštině, hebrejštině, korejštině, italštině, němčině, nizozemštině, polštině, portugalštině, rumunštině, španělštině a thajštině. Angličtina, francouzština a španělština vyžadují iPhone 12 a novější. Takže pro nás stejně smůla.

.