Zavřít reklamu

Mircosoft pracuje na lepším chodu balíku Office na OS X El Capitan, Ligtroom i Overcast jsou nově kompletně zdarma, správce hesel LastPass byl koupen firmou LogMeIn, do App Storu dorazily Chrobákovy trampoty i nové nástroje Adobe, Facebook Messenger nově funguje i na Apple Watch a aktualizací se dočkaly aplikace Google a YouTube na iOS či Fantastical a Tweetbot na Macu. Čtěte 41. Týden aplikací. 

Novinky ze světa aplikací

Aplikace balíku Microsoft Office 2016 mají na OS X El Capitan problémy (5. 10.)

Minulý týden byla veřejnosti zpřístupněna nová verze OS X s názvem El Capitan. Od té doby se uživatelé aplikací Microsoft Office 2016, mezi něž patří Word, Excel, PowerPoint a Outlook, potýkají s problémy. Ty se většinou projevují padáním aplikací a v nejextrémnějších případech i neschopností aplikace vůbec spustit. Nestabilitu Outlooku zaznamenávají také uživatelé Office 2011. To vše přesto, že se podobné problémy objevovaly už od prvních zkušebních verzí OS X El Capitan.

Mluvčí Microsoftu v reakci na tyto problémy uvedl, že na opravě spolu s Applem intenzivně pracují. Prozatím tedy může pouze doporučit instalovat všechny aktualizace balíku.

Zdroj: macrumors

Lightroom je na iPhonu i iPadu nově zcela zdarma (8. 10.)

Skvělou zprávou, která mezi všemi novinkami Adobe poněkud zanikla, je, že Ligtroom je pro iPhone a iPad nově zcela zdarma. Až doposud se jednalo o aplikaci, která sice šla z App Storu bez poplatku stáhnout, ale její delší používání vyžadovalo buďto nákup desktopové verze tohoto softwaru, nebo předplatné služby Creative Cloud. S tímto je konec a Adobe v rámci nové politiky zaměřené na prosazení služeb Creative Cloudu nabízí Lightroom na iPhonu i iPadu zdarma. Vedení firmy tak doufá, že prostřednictvím úspěchu na mobilních zařízeních posílí svou pozici i na desktopu, kde si uživatelé za software přirozeně budou muset zaplatit.

Zdroj: 9to5mac

Overcast je nově kompletně zdarma, umí streamovat a podporuje 3D Touch (9. 10.)

Velké aktualizace a především podstatné  změny byznys modelu se dočkala skvělá aplikace Overcast pro poslech podcastů. Jedná se o aplikaci známého vývojáře Marca Armenta, který o sobě kromě vytvoření aplikace Instapaper dal vědět  i vydáním a následným stažení blokovače reklam s názvem Peace.

Aplikace Overcast se tento týden dočkala verze 2.0 a asi největší změnou je to, že prémiové funkce, které dříve vyžadovaly dodatečný nákup, jsou nově zcela zdarma. Budu raději, když budete Overcast využívat zadarmo, než když ho nebudete používat vůbec. A chci, aby všichni používali tu dobrou verzi Overcastu,“ vysvětlil Arment své rozhodnutí v příspěvku na blogu. Nadstavbové funkce jako možnost chytře upravit rychlost přehrávání, funkce posílení hlasu či možnost stahovat podcasty přes mobilní síť si podle Armenta zaplatila jen zhruba pětina uživatelů.

Arment tedy na freemium model zanevřel a aplikaci poskytuje zcela zdarma. Každý uživatel má ale možnost vývoj aplikace podpořit placením jednoho dolaru měsíčně. Pokud tak učiní 5 procent ze stávajících uživatelů aplikace, Marco Arment tvrdí, že bude Overcast vydělávat stejně peněz, jako vydělával doposud. V blízké době tito patroni aplikace nijak zvýhodněni nebudou a jejich dolarové předplatné tedy bude opravdu jen vyjádřením podpory vývojáři. Je ale možné, že v budoucnu platiči získají exkluzivní přístup k novým funkcím.

Co se pak týče funkčních novinek v Overcastu 2.0, přibyla podpora 3D Touch a ještě jedna příjemná novinka. Nově je možné epizody podcastů streamovat, tedy přehrávat přímo z internetu, a není tedy již nadále nutné celý podcast nejdříve stáhnout do zařízení.

Zdroj: theverge

Správce hesel LastPass byl koupen firmou LogMeIn (9. 10.)

Společnost LogMeIn, která stojí za stejnojmenným nástrojem pro vzdálený přístup k počítači, oznámila, že za 125 milionů dolarů koupila populárního správce hesel LastPass. Finální dohoda mezi oběma firmami má být uzavřena v následujících týdnech. Pro firmu, která se věnuje především bezpečnému přístupu ke vzdáleným zařízením a účtům, se jedná o nákup poměrně logický a taktický.

Firma LogMeIn v minulosti koupila i další podobnou aplikaci Meldium, která se zabývá týmovou správou hesel, a nyní chce obě služby sjednotit do jedné aplikace. Obě aplikace budou ještě nějakou dobu podporovány, ale až v LogMeIn fúzi funkcí z LastPass a Meldium dokončí, nadále bude dostupná jen nová výsledná aplikace.

Zdroj: thenextweb

Nové aplikace

Interaktivní pohádka Chrobákovy trampoty s hlasem Pavla Lišky dorazila do App Storu

Máte malé dítě a hledáte, jak byste ho mohli příjemně zabavit? Pokud ano, mohla by vás zajímat česká novinka Chrobákovy trampoty. Nejedná se o další z řady her, ale o unikátní interaktivní knihu s pohyblivými ilustracemi lesních hrdinů a hlasem Pavla Lišky. Víc vám prozradí oficiální popis aplikace.

Najde pan Chrobák svou ztracenou kuličku a zachrání své děti? Vydejte se prostřednictvím této knížky na napínavou cestu lesem a zažijte spolu s ním originální dobrodružství. Potkáte tu různé obyvatele lesní říše, kteří nemusí mít vždy dobré úmysly. Ale kdo ví, třeba nám někdo z nich poradí, kam mohla kulička zmizet.

Pojďme si společně přečíst, jak se s touto záhadou pan Chrobák vypořádá…

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/chrobakovy-trampoty/id989822673?l=cs&mt=8]

Přichází Photoshop Fix a Adobe Capture CC

Photoshop Fix byl zběžně představen už při uvedení iPadu Pro. Už z něj (a ze samotného názvu aplikace) bylo jasné, že se jedná o aplikaci pro rychlé, ale efektivní úpravy a opravy fotografií. Provádět je lze pomocí základních nástrojů pro zesvětlení či ztmavení obrázku, úpravu kontrastu i barev a nastavení ostření. Využívat ale lze i komplexnější nástroje jako změny výrazu tváře subjektů nebo opravování nedokonalostí jejich překrýváním podle okolí.

Aplikace Adobe Capture CC je schopna z fotografií generovat palety barev, štětce, filtry a vektorové objekty. Ty je pak možné použít ve kterékoliv aplikaci Adobe, která umí přistupovat ke Creative Cloudu. Creative Cloud je dostupný v bezplatné verzi se 2 GB místa. 20 GB stojí 1,99 dolarů měsíčně.

Adobe Photoshop Fix i Capture CC jsou v App Storu dostupné zdarma.


Důležité aktualizace

Facebook Messenger získal schopnosti iOS 9 a watchOS 2

Messenger je další aplikací, která se přidává na seznam těch, co na moderních iPadech podporují plnohodnotný multitasking v podobě rozděleného displeje i boční výsuvné lišty Slide Over. Jeho kontakty a konverzace se navíc nově zobrazí v proaktivním Spotlightu (nalevo od hlavní obrazovky iOS).

Messenger pro watchOS 2 se poprvé ukázal už při uvedení nových iPhonů a iPadů 9. září, uživatelům se ale nativní aplikace pro Apple Watch stala dostupnou až nyní. Konverzace umí Messenger pro Apple Watch zobrazovat a reagovat v nich slovy i nálepkami.

Aplikace Google pro iOS má tři nové funkce

Aplikace Google pro iOS slouží jako jakýsi rozcestník služeb společnosti pro majitele zařízení od Applu. Jejím základem je vyhledávání, od něhož se odvíjejí další služby.

V nejnovější aktualizaci aplikace přibývají možnosti přímo hodnotit a přidávat fotografie lokací a zobrazit animaci GIF obrázku přímo ve vyhledávání. Při hledání adres pak Google ve výsledcích také rovnou zobrazí i relevantní mapu.

 

Google výrazně změnil uživatelské prostředí aplikace YouTube

Aplikace YouTube prošla výraznou změnou uživatelského prostředí naposledy po uvedení iOS 7, kdy se přizpůsobila jeho modernějšímu vzhledu. Nyní se, podobně jako ostatní aplikace Googlu pro iOS, přibližuje Material Designu, který byl představen s nejnovější verzí Androidu. To především znamená změnu způsobu přistupování k doporučením videím, odběrům a vlastnímu profilu. Zatímco dosud bylo přepínání mezi nimi dostupné z rolovací nabídky v levé části displeje, u nové aplikace stačí šoupnout prstem doleva nebo doprava. Kromě toho nadále zůstává přítomna možnost procházet YouTube při minimalizovaném videu a nepřítomna možnost využít pravý multitasking na novějších iPadech s iOS 9.

Fantastical přichází s nativní aplikací pro Apple Watch a podporou 3D Touch i multitaskingu

Také oblíbený kalendář Fantastical prošel aktualizací a novinky jsou vskutku příjemné. Majitelé nejnovějšího iPhonu 6s mohou při interakci s aplikací využívat 3D Touch, majitele iPadů potěší nový multitasking a na své si přijdou i ti, kterým se na zápěstí uhnízdily Apple Watch. Na hodinky od Applu totiž dorazily nové complications, možnost rychle přejít na konkrétní datum a co víc, Fantastical nově na Apple Watch běží nativně, což se projevuje zrychlením chodu aplikace.

Pokud Fantastical, který vyniká především jednoduchostí, perfektním designem a možností zadávat události přirozeným jazykem, dosud nevlastníte, samozřejmě ho najdete v App Storu. Verze pro iPhone vyjde na 4,99 € a verze pro iPad na 9,99 €. Majitelé Maců mohou pro Fantastical do obchodu zavítat také. Desktopová verze aplikace ale stojí ne úplně přívětivých 39,99 €.

Tweetbot pro Mac se vyrovnal svému protějšku na iOS

Tweetbot pro Mac se tento týden dočkal aktualizace, která ho funkčně  dostává na stejnou úroveň, na které je nový Tweetbot 4 pro iOS. Na Mac tedy bez dlouhé prodlevy také dorazila nová záložka Acivity, na níž uživatel může sledovat poměrně detailní informaci o své aktivitě na sociální síti Twitter.

Mírnou změnou je, že se citované tweety nově zobrazují v záložce Mentions, což má mít za následek zpřehlednění vašich interakcí v rámci Twitteru. V Tweetbotu na Macu nově přehrajete také videa z Twitteru, Instagramu i Vine a vylepšeno bylo také prohlížení obrázků. Pomocí gesta pinch to zoom je totiž od nynějška možné přizpůsobovat si velikost celého okna s náhledem obrázku. Za zmínku pak stojí i to, že lze nově pomocí Tweetbotu bez problémů nahrávat videa přímo na Twitter. Aktualizace pak přirozeně opravila i celou řadu známých chyb.


Dále ze světa aplikací:

Slevy

Aktuální slevy vždy naleznete v pravém bočním panelu a na našem speciálním Twitter kanálu @JablickarSlevy.

Autoři: Michal Marek, Tomáš Chlebek

.