Zavřít reklamu

Kontroverzní aplikace TikTok je opět středem pozornosti – tentokrát proto, že s velkou pravděpodobností porušuje pravidla App Storu ohledně plateb. Kromě této  novinky bude v dnešním souhrnu řeč o návratu Fortnitu na Apple zařízení nebo o šikovném vylepšení v betě iOS 17.5.

Porušuje TikTok pravidla App Store?

TikTok je možná na štíru s pravidly App Storu společnosti Apple. Podle nových zjištění aplikace na sdílení krátkých videí, vlastněná společností ByteDance, nabízí některým uživatelům možnost nákupu mincí pro odměňování tvůrců přes externí web. Tradičně se tyto mince kupují skrze nákupy v aplikaci, což Applu generuje 30% provizi. Tato funkce může být pro většinu uživatelů skrytá, ať už záměrně, nebo ji vidí jen vybrané skupiny, například testeři či ti, kteří v aplikaci často a hodně utrácejí. Ti, kteří k ní mají přístup, uvidí obrazovku s výzvou k „dobití“, tedy nákupu dalších mincí, přes webové stránky tiktok.com. Ačkoliv tyto screenshoty z iOS aplikace získal informátor serveru TechCrunch David Tesler, není jasné, kolik uživatelů je vidí a jakým způsobem jsou jim tyto možnosti zobrazovány. Tesler uvádí, že možnost nákupu přes web se mu objevila u účtu, na kterém již dříve proběhl velký nákup mincí.

Návrat Fortnitu

Díky nedávným změnám v legislativě Evropské unie se populární hra Fortnite chystá na návrat na iPad. Společnost Epic Games v průběhu uplynulého týdne potvrdila, že v budoucnu vydá hru pro tato zařízení. Epic Games již pracuje na vydání verze Fortnite pro iPhone v rámci EU. Hra bude k dispozici v alternativním obchodě s aplikacemi Epic Games Store. Tato verze pro iPhone by měla být k dispozici „brzy“ a verze pro iPad bude následovat „během tohoto roku“. Evropská komise dnes ráno uvedla, že iPadOS, operační systém určený pro iPady, spadá pod regulaci Zákona o digitálních trzích (DMA) EU jakožto správce digitální brány. V důsledku toho má Apple šest měsíců na to, aby se požadavky DMA začaly uplatňovat i na iPady.  Od vydání iOS 17.4 mohou majitelé iPhonů v Evropské unii stahovat aplikace z alternativních obchodů s aplikacemi, a nikoliv pouze z App Store. S iOS 17.5 bude možné aplikace stahovat přímo z webových stránek vývojářů. Nyní sice lze aplikace pro iPhone stahovat mimo App Store, ale v budoucnu bude tato možnost rozšířena i na iPady. Během šesti měsíců si tak budou moci uživatelé v EU stahovat aplikace pro iPad z alternativních obchodů a webových stránek. Stejně jako u změn pro iPhone se tyto novinky týkají pouze Evropské unie, zatímco v zbytku světa bude fungování ekosystému aplikací pro iPad beze změn.

Usnadnění oprav iPhonů v iOS 17.5

S iOS 17.5 přijde funkce s názvem Repair State, díky které můžete svůj iPhone poslat na opravu bez nutnosti deaktivovat služby ‌Najít‌ a ‌Zámek aktivace‌. Čtvrtá beta verze iOS 17.5, která vyšla v průběhu uplynulého týdne, přidává do aplikace ‌Najít‌ možnost odebrání u všech zařízení. Pokud použijete tuto funkci na ‌iPhonu‌, přepne se do nového režimu opravy. Doposud bylo nutné pro odeslání ‌iPhonu‌ do servisu Apple vypnout ‌Najít‌. Apple přitom upozorňuje, že nemusí být schopno opravit zařízení, u kterých je ‌Najít‌ aktivováno. Deaktivace ‌Najít‌ zároveň vypne ‌Zámek aktivace‌, což je důležitá bezpečnostní funkce proti krádeži, která brání použití ‌iPhonu‌ s jiným ‌Apple ID‌. V současnosti Apple využívá ‌Najít‌ a ‌Zámek aktivace‌ k ověření, že osoba odesílající zařízení do opravy je jeho skutečným majitelem a že se nejedná o kradený kus. ‌iPhone‌ odeslaný na opravu s ‌Najít‌ v deaktivovaném stavu nelze sledovat a není chráněn proti krádeži. Pokud by tedy během přepravy do servisu došlo k jeho ztrátě či odcizení, neexistuje způsob, jak ho dohledat. Vypnutí ‌Najít‌ navíc souvisí s ochranou proti krádeži, kdy proces deaktivace trvá hodinu, což může být pro opravy značnou komplikací. Nový režim umožňuje ‌Najít‌ ponechat zapnutý, takže ‌Zámek aktivace‌ zůstává aktivní a ‌iPhone‌ je během opravy stále sledovatelný prostřednictvím aplikace ‌Najít‌.

.