Zavřít reklamu

Uplynulý týden byl dalším, který se nesl v duchu wu-chanského koronaviru. Ten se dočkal zbrusu nového označení Covid-19 a rozšířil se prakticky do všech kontinentů světa, nejnověji do Afriky. Počet případů vzrostl na 67 096, z čeho 1 526 mělo fatální následky. Obavy ze šíření viru jsou oprávněné a dochází kvůli němu k opatřením a rozhodnutím, ke kterým by jinak nedošlo.

MWC 2020

Prvním velkým oznámením tohoto týdne bylo, že letošní mobilní veletrh Mobile World Congress (MWC) v Barceloně se ruší. Největší výstava mobilní techniky, kterou mnoho výrobců využívá pro ohlášení novinek a ročně pojme desítky tisíc návštěvníků, se letos nebude konat. Důvodem jsou právě obavy ze šíření viru a skutečnost, že mnoho výrobců, kteří se eventu původně plánovali účastnit, se jej nakonec neúčastní. Také existuje velká šance, že právě kvůli obavám o zdraví by mohlo mnoho lidí letošní veletrh vynechat.

MWC se obvykle účastní i Samsung, své letošní novinky představil na vlastním eventu

Skutečnost, že se jeden z největších technologických veletrhů světa nebude letos konat, může také naznačovat, co se může stát i s jinými velkými akcemi. Módní značka Bvlgari je první, která oznámila, že se letos neúčastní Baselworldu právě kvůli Covid-19. Mluví se o odložení nebo zrušení automobilového veletrhu v Pekingu, na druhou stranu nic nenasvědčuje, že by došlo k zrušení toho v Ženevě. Organizátoři uvedli, že pečlivě sledují situaci, prozatím ale počítají s konáním veletrhu. Také došlo k odložení letošní Grand Prix Číny, která měla předcházet první Vietnamské GP.

Vstup do Apple Storu pouze po prohlídce

Apple začátkem tohoto týdne otevřel pět obchodů v Pekingu poté, co je koncem ledna/januára dočasně zavřel. Obchody mají zkrácenou otevírací dobu od 11:00 do 18:00, zatímco obvykle bývají otevřeny od 10:00 do 22:00. Zkrácená doba ovšem není jediné opatření, kterým si obchody prošly. Návštěvníci musí nosit roušky a absolvovat rychlou prohlídku při vstupu, kde vám strážníci změří tělesnou teplotu. To samé platí pro zaměstnance.

2 000 iPhonů zdarma

Štěstí v neštěstí mají pasažéři japonské výletní lodě Diamond Princess, která byla uzavřena do karantény kvůli přítomnosti koronaviru Covid-19 na její palubě. Japonské úřady vykonaly testy prozatím na 300 ze 3711 pasažérů, mezi nimiž se také nachází jeden Slovák.

Tamní úřady také zabezpečily pro pasažéry 2 000 iPhonů 6s. Telefony byly pasažérům rozdány se zvláštní sadou aplikací, které umožňují konzultovat zdravotní stav s doktory, objednávat medikamenty nebo také umožní komunikaci se psychology, pokud by se u pasažérů dostavily pocity úzkosti. Telefony také nabízí aplikaci pro příjem zpráv od Ministerstva zdravotnictví, práce a sociálních věcí.

Jak bojuje proti viru Foxconn?

Foxconn má opravdu hodně práce nejen z hlediska plnění objednávek pro své klienty (Apple), ale také z hlediska boje proti Covid-19. Jedna z největších fabrik společnosti má rozlohu 250 fotbalových hřišť a na této ploše pracuje denně 100 000 zaměstnanců. Společnost tak musí zavádět opravdu velká opatření, za kterými ve značné míře stojí i čínská vláda.

Apple Store v Pekingu

Jak uvedl server Nikkei Asian Review, vláda požaduje od fabrik, aby postavily karanténu pro zaměstnance s podezřelým zdravotním stavem, zabezpečily dezinfekční prostředky a roušky na dva týdny předem a aby vybavily své fabriky různými senzory. Foxconnu se podařilo otevřít jednu z fabrik, v níž se montují iPhony. Tato fabrika byla vybavena infračervenými teploměry a také v ní byla otevřena speciální linka pro výrobu roušek. Očekává se, že tato linka bude schopna vyrobit 2 miliony roušek každý den.

Foxconn rovněž vydal aplikaci pro zaměstnance, která je upozorní v případě, že se přiblíží k infikovanému místu. Obědové přestávky budou rozvrženy tak, aby nedocházelo k přílišným střetům personálu. Pokud se chtějí zaměstnanci setkat ve volném čase, doporučuje se, aby byly od sebe vzdáleni alespoň 1 meter a byli u otevřených oken.

.