Zavřít reklamu

Společnost Samsung má za sebou jeden z vrcholů letošního roku. Před několika dny totiž došlo k představení nových vlajkových lodí z řady Galaxy S, a to konkrétně skrze modely Galaxy S20, S20 Plus a S20 Ultra. Samsung se letos opravdu předvedl a bude zajímavé sledovat, do jaké míry jde o předzvěst toho, co čeká fanoušky Applu v září.

Novinky od Samsungu na první pohled bodují výbavou.Ať už jde o levnější modely jako Galaxy S20 nebo S20 Plus, tak brutální a velmi drahý S20 Ultra. Samsung zcela změnil přístup a tyto modely již nemají tak agresivně zakulacený a zahnutý displej, změnila se poloha tří (resp. čtyř) fotoaparátů na zadní straně) a po stránce hardwaru se uvnitř nachází to nejlepší, co v současné době existuje (včetně neuvěřitelných 16 GB RAM u modelu Ultra). Co tyto změny znamenají pro celkovou podobu trhu, a co pro Apple?

iphone 12 pro koncept

Když se podívám na specifikace aktuálních iPhonů, příliš změn, které by dávaly smysl, mě nenapadá. S jistotou se dočkáme nového procesoru, stejně jako Apple zvýší kapacitu operační paměti – byť úrovně smartphonů s Androidem Apple jen tak nedosáhne – a to jednoduše proto, že to nepotřebuje. Velkou změnou, která už letos snad konečně do iPhonů dorazí, je přítomnost vyšší obnovovací frekvence. A to rovnou ideálně 120 Hz při plném rozlišení displeje.

Takovýto krok by však kladl vysoké nároky na kapacitu baterie, a zrovna v tomto ohledu se nějaký zásadnější posun jeví jako nereálný. Velký skok v kapacitě baterií Apple udělal loni a pokud se nějakým zásadnějším způsobem nezmění tvar telefonu a rozložení jeho komponent, s omezeným prostorem se příliš čarovat nedá.

Jak by mohl vypadat iPhone 12:

Jisté změny se zcela jistě dočkají také fotoaparáty. U Applu se pravděpodobně nedočkáme bombasticky znějících parametrů jako je „108 megapixelů“ na jednom konkrétním senzoru. Většina z nás ví, že hodnota rozlišení senzoru je jen jeden z mnoha parametrů, které ve finále určují kvalitu fotografií. Stejný marketingový nesmysl je také stonásobný hybridní zoom. Dá se očekávat, že na poli potografií Apple nasadí spíše rozvážnější tempo a dojde spíše k dílčím změnám senzorů a čoček jako takových. Zcela nový „time-of-flight“ senzor do tohoto výčtu nepočítám, o něm se hovoří už delší dobu a na kvalitě fotografií se pravděpodobně příliš nepodepíše.

Jinak toho však na iPhonech prakticky není moc měnit. Audio konektor se už nevrátí, stejně jako bych byl pesimistický s ohledem na implementaci USB-C konektoru. Ten si Apple nechá jen pro iPady a další změna konektoru u iPhonů bude ta, až současný Lightning zmizí úplně a Apple naplní vizi bezkonektorového smartphonu. Na některých trzích mohou za velkou letošní novinku pokládat také podporu sítí 5. generace. Globálně (o to více pak u nás) jde o natolik okrajovou záležitost, že se s ní letos snad ještě nemá vůbec smysl zabývat. Jaké novinky a změny byste u nových iPhonů rádi viděli vy?

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.