Zavřít reklamu

V tomto souhrnném článku si připomeneme ty nejdůležitější události, které se za uplynulých 7 dní odehrály ve světě IT.

Zavádějící Wi-Fi 6 certifikace

Z uživatelského hlediska je asi nejzávažnější zprávou to, že se přišlo na to, že Wi-Fi Alliance udává certifikát kompatibility pro nový standard Wi-Fi 6 zařízením, která na něj nemají mít nárok. V rozsáhlém a velmi technickém postu se o toto zjištění podělil uživatel redditu, který má přístup k velkému množství enterprise síťových produktů. Jak se totiž ukázalo, nový standard Wi-Fi 6 umožňuje výrobcům síťových prvků používat tuto certifikaci pro reklamní účely a to i v případech, kdy jednotlivá zařízení nedisponují kompletními specifikacemi, které se od certifikace Wi-Fi 6 očekávají (zejména tedy s ohledem na zabezpečení a typ/rychlost přenosu dat). V praxi tak na tento fakt doplatí nejvíce zákazníci, kteří budou hledat jen to, jestli jejich nový router splňuje „Wi-Fi 6“, ale do jaké míry tento standard splňuje už se zajímat nebudou. Jedná se o poměrně čerstvou informaci a je tak možné, že ní Wi-Fi Alliance nějak zareaguje.

Ikona Wi-Fi 6 certifikace
Zdroj: wi-fi.org

Western Digital a Seagate tají specifikace některých svých pevných disků

Společnost Western Digital je významný výrobce pevných disků a dalších řešení pro ukládání dat. Během několika posledních dní se začalo postupně přicházet na to, že u jedné ze svých důležitých řad klasických plotnových disků může docházek ke klamání zákazníka. Informace se nejprve objevily na redditu, posléze je přebraly i větší zahraniční média, kterým se podařilo vše ověřit. WD u některých svých HDD z řady WD Red NAS (tedy disky určené pro použití v síťových úložištích a serverech) využívá jinou metodu pro ukládání zapisovaného obsahu, čímž v praxi snižuje spolehlivost disku jako takového. Takto postižené disky by navíc měly být už více než rok v prodeji. Detailní vysvětlení je popsáno v tomto článku, ve zkratce jde o to, že některé disky WD Red NAS využívají tzv. SMR (shingled magnetic recording) metodu pro zápis dat. Tato metoda oproti klasické CMR (conventional magnetic recording) nabízí větší maximální kapacitu plotny pro ukládání dat, avšak za cenu potenciálně nižší spolehlivosti a především rychlosti. Zástupci společnost WD nejprve zcela odmítali, že se něco podobného děje, následně však začalo docházet k tomu, že velcí výrobci síťových úložišť a serverů začali tyto disky odstraňovat z „doporučených řešení“, a obchodní zástupci WD se k situaci najednou odmítli vyjadřovat. Jde o poměrně živou kauzu, která bude mít s jistotou nějakou dohru.

V návaznosti na tuto kauzu se přišlo na to, že úplně stejně se chová i druhý (ze tří největších) výrobce pevných disků – společnost Seagate. Ta u některých svých modelových řad pevných disků také využívá SMR technologii zápisu dat a to bez toho, aniž by o tom byla ve specifikacích jakákoliv zmínka. V případě disků od Seagate jde především o disky z řady Barracuda, konkrétně o modely s kapacitou 5 až 8 TB, jenž jsou určené pro komerční sféru. U běžných řad pevných disků pro klasické uživatele Seagate používá technologii SMR také, u nich se za to však „nestydí“ a tato informace je obsažena v tabulce specifikací. K používání SMR se přihlásila také Toshiba, která tuto (modifikovanou) technologii využívá u některých svých modelů. V jejich případě však nedochází k utajování této informace.

Gmail každý den blokuje až 18 milionů podvodných e-mailů týkajících se koronaviru

Google každý den celosvětově blokuje zhruba 100 milionů podvodných phishing e-mailů. Pětina z nich ale aktuálně zneužívá současnou globální pandemii. V takto podvodných e-mailech, které se většinou vydávají za seriózní sdělení nějaké respektované organizace (WHO, Červený kříž, různé národní úřady, instituce a další), se obvykle nachází nějaký soubor či odkaz, jehož cílem je vylákat od napadeného citlivé informace jako jsou například přihlašovací údaje k bankovním účtům a řada dalších citlivých dat. Podle vyjádření Googlu dokážou jejich interní AI mechanismy odhalit až 99,9% takovýchto e-mailu. Bohužel některé z nich sítem projdou a dorazí uživatelům do jejich e-mailových schránek.

heslo

První testovací let s člověkem na palubě si SpaceX odbyde 27. května

NASA i SpaceX se domluvili na termínu prvního testovacího letu modulu Dragon, který bude mít na palubě lidskou posádku. Stane se tak 27. května a po více než devíti letech se tak vydají američtí kosmonauti do kosmu na palubě amerického vesmírného plavidla. Modul SpaceX Dragon, který na oběžnou dráhu vynese Falcon 9, budou v rámci testu pilotovat dva astronauti NASA, a to konkrétně Dough Hurley a Bob Behnken. V rámci testovacího letu dojde ke spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), na které si astronauti odbydou svou několikaměsíční misi. Start se uskuteční ve 22:32 našeho času. Jak jsme již zvyklí z minulosti, livestream bude k dispozici na YouTube a oficiálním webu společnosti SpaceX.

.