Zavřít reklamu

Apple v úterý představil dlouho očekávaného nástupce velice úspěšného iPhonu SE. Novinka nese stejné označení a ideový základ, s původním modelem má však pramálo společného a rozdíly mezi generacemi si probereme v tomto článku, stejně jako vliv předchozích generací iPhonů na to, co se chystá na pulty obchodů nyní.

Původní iPhone SE Apple představil na jaře 2016. Jednalo se o telefon, který na první pohled připomínal tehdy již relativně starý iPhone 5S, některý hardware uvnitř však sdílel s tehdejší vlajkovou lodí iPhone 6S. Pro Apple to byla (budeme-li ignorovat nepříliš úspěšnou epizodu s názvem iPhone 5c) vůbec první snaha o to, nabídnout zájemcům solidní iPhone i ve střední (cenové) třídě. Díky stejnému procesoru jakým disponoval iPhone 6S, tedy SoC Apple A9 a některým dalším shodným hardwarovým specifikacím, stejně tak jako díky své kompaktní velikosti a příznivé ceně, se původní iPhone SE dočkal obrovského úspěchu. Bylo tedy jen otázkou času, než Apple stejnou formuli použije znovu a přesně to se nyní stalo.

PanzerGlass CR7 iPhone SE 7
Zdroj: Unsplash

Nový iPhone SE, stejně jako ten původní, vychází z dnes už starého a „výběhového“ modelu. Předtím šlo o iPhone 5S, dnes jde o iPhone 8, jehož design se však datuje až k iPhonu 6. Pro Apple je to logický krok, neboť iPhone 8 je na trhu dostatečně dlouho na to, aby byla výroba komponent pro něj velmi levná. Například lisy vytvářející šasi a jejich formy se Applu museli už mnohokrát zaplatit, výrobní a provozní náklady dodavatelů a subdodavatelů jednotlivých komponent se za ty roky také značně propadly. Recyklace staršího hardwaru je tedy logickým krokem vpřed.

To samé však s největší pravděpodobností platí také pro některé novější komponenty, mezi které patří například procesor A13 nebo modul fotoaparátu, který je takřka totožný s tím z iPhonu 11. Výrobní náklady na čip A13 se od loňského roku trochu snížily, to samé platí u modulu fotoaparátu. V prvním případě je také obrovské plus to, že Apple v souvislosti s procesory spoléhá jen na sebe (resp. na TSMC), nikoliv na dalšího výrobce jako je například Qualcomm, který svou cenovou politikou může výrazně ovlivňovat výslednou cenu hotového produktu (jako například letošní vlajkové Androidy s vrcholnými Snapdragony, které musí obsahovat 5G kompatibilní síťovou kartu).

Nový iPhone SE je po fyzické stránce velice podobný iPhonu 8. Rozměry i váha jsou zcela identické, stejný je také použitý 4,7″ IPS LCD displej s rozlišením 1334*750 px a jemností 326 ppi. Dokonce i baterie je zcela stejná, s kapacitou 1821 mAh (na jejíž reálnou výdrž je mnoho potenciálních majitelů velmi zvědavých). Zásadní rozdíl je jen v procesoru (A13 Bionic proti A11 Bionic), RAM (3 GB proti 2 GB), fotoaparátu a modernější konektivitou (Bluetooth 5 a Wi-Fi 6). V porovnání se zakladatelem tohoto iPhonovského segmentu je pak rozdíl propastný – Apple A9, 2 GB LPDDR4 RAM, paměť začínající na 16 GB, displej s nižším rozlišením (ale také menší velikosti a stejnou jemností!)… Čtyři roky vývoje se logicky musí někde projevit a i když je původní iPhone SE stále velmi dobře použitelným telefonem (který je oficiálně podporovaný i dnes), novinka má ty nejlepší předpoklady k tomu jej zastoupit. Oba modely totiž cílí na stejnou cílovou skupinu, tedy někoho, kdo vyloženě nepotřebuje (nebo nechce) vrcholný mode, je schopný oželet absenci některých moderních technologií a zároveň však chce velice kvalitní a výkonný iPhone, u kterého se dočká opravdu dlouhé podpory ze strany Applu. A přesně to nový iPhone SE splňuje do puntíku.

.