Zavřít reklamu

V tomto souhrnném článku si připomeneme ty nejdůležitější události, které se za uplynulých 7 dní odehrály ve světě IT.

Koronavirus mohl být v USA rozšířen během veletrhu CES 2020

Na internetu se objevily nové informace týkající se zavlečení koronaviru COVID19 na území spojených Spojených států amerických. Dle nově zveřejněné výzkumné zprávy, která se opírá o data nemocných, případně usmrcených lidí v důsledku nakažení COVIDem-19, se mohl virus ve velkém měřítku rozšířit na každoročním veletrhu CES, který se konal v první polovině ledna v Las Vegas. V tu dobu ještě kolem onemocnění nepanovala tak hysterická atmosféra a veletrhu se účastnili tisíce lidí z celého světa, ve velkém pak delegace z Asie (přičemž více než 100 potvrzených návštěvníků bylo ze samotného Wuhanu). Zpětné mapování nakažených pacientů nyní poukázalo na několik případů, u kterých lze vysledovat společný atribut, kterým je přítomnost (jich osobně, nebo jejich kolegů z práce) právě na veletrhu CES 2020. Nově zveřejněný report poukazuje také na to, že větší množství návštěvníků si po veletrhu stěžovalo na zhoršený zdravotní stav – v tu dobu si to však málokdo spojil s koronavirem. Je tedy velmi dobře možné, že to byl právě CES 2020, který ve velkém zavlekl COVID-19 na území USA. S jistotou se to bez dalšího studia říct nedá, je to však velmi pravděpodobné. Nadcházející ročník je naplánovaný na svůj každoroční termín a dle dosavadních informací nic nenasvědčuje tomu, že by se neměl konat. Jak to bude s návštěvností se však uvidí za 7 měsíců.

Zdroj: ces.tech

Informace o 267 milionech FB uživatelů se prodaly za 610 dolarů

Bezpečnostní experti z výzkumné společnosti Cyble zveřejnili informace o tom, že se v uplynulých dnech na dark webu prodával dataset informací o více než 267 milionech uživatelů, a to za neuvěřitelných 610 dolarů. Podle dosavadních zjištění součástí uniklých dat nebyly například hesla, soubor však obsahoval e-mailové adresy, jména, Facebook identifikátory, data narození či telefonní čísla jednotlivých uživatelů. Jedná se prakticky o ideální zdroj dat pro další phishing útoky, které mohou být díky uniklým informacím velmi dobře cílené, a to zejména na méně „zdatné“ internetové uživatele. Zatím není zcela jasné, odkud uniklá data pochází, ale spekuluje se o tom, že jde o součást některého z větších dřívějších úniků – Facebook má v tomto ohledu velmi bohatou minulost. Společnost Facebook zatím nevydala žádné oficiální stanovisko. I když nedošlo k úniku hesel, obecně se doporučuje jednou za čas změnit heslo ke svému Facebookovému účtu. Zároveň je nutné mít hesla odlišná – tedy abyste neměli na Facebook stejné heslo jako například do své hlavní e-mailové schránky. Zabezpečení účtu (nejen toho Facebookového) pomáhá také dvoufaktorové ověření, které je možné na Facebooku zapnout také, a to v sekci věnované zabezpečení účtu.

Společnost AMD představila nové levné procesory Ryzen 3

Pokud se zajímáte o počítačový hardware, pravděpodobně jste zaregistrovali obrovský pokrok na poli CPU, který se během posledních několika let odehrál. Vděčit za to můžeme především společnosti AMD, která se svými procesory Ryzen doslova obrátila celý trh naruby. Ten, díky letité nadvládě Intelu, značně stagnoval, a to v neprospěch koncových uživatelů. Názornou ukázkou skokového vývoje posledních let jsou dnes představené procesory od AMD. Jedná se o nejnižší modely z aktuální generace procesorů Ryzen, a to Ryzen 3 3100 a Ryzen 3 3300X. V obou případech jde o čtyřjádrové procesory s podporou SMT (tedy virtuální 8jádra). Levnější model disponuje takty 3,6/3,9 GHz, ten dražší pak 3,8/4,3 GHz (normální frekvence/boost). V obou případech mají čipy 2 MB L2, 16 MB L3 cache a TDP 65 W. AMD tímto oznámením kompletuje svou produktovou řadu procesorů a v současné době tak pokrývá naprosto všechny myslitelné segmenty od toho nejnižšího low-endu, až po high-end pro nadšence. Nové procesory se začnou prodávat na začátku května a známy jsou i české ceny – na Alze bude Ryzen 3 3100 dostupný za 2 999,-, Ryzen 3 3300X pak za 3 599,-. Vezmeme-li v potaz, že ještě před dvěma lety prodával Intel čipy této konfigurace (4C/8T) za trojnásobnou cenu, je současný stav pro PC nadšence velmi příjemný. V souvislosti s novými procesory společnost AMD oznámila také příchod dlouho očekávaného čipsetu B550 pro základní desky, které dorazí v průběhu června a přinesou zejména podporu PCI-e 4.0.

Procesor AMD Ryzen
Zdroj: AMD.com

YouTube CEO: Budeme z YouTube mazat veškerý závadný obsah o koronaviru

CEO YouTube Susan Wokcicki se nechala slyšet, že společnost hodlá razantně vystupovat proti všem, kteří budou na jejich platformě šířit nepravdivé informace o současné globální pandemii koronaviru COVID-19. Konkrétně jde o „jakýkoliv obsah tvářící se jako zdravotní doporučení, který bude v rozporu s oficiálními doporučeními zveřejněnými Světovou zdravotnickou organizací (WHO)„. Takovýto „problematický“ obsah bude z platformy YouTube bez upozornění odstraněn. Mezi takto závadná videa budou patřit například ta, ve kterých zazní doporučení o tom, že přijímání zvýšené dávky vitamínu C dokáže nakaženého člověka uzdravit, apod. Na první pohled výše popsané může jevit jako uvědomělý boj proti různým desinformacím, je však nutno brát v potaz to, že WHO si v době současné krize nevede také nikterak skvěle jakožto autorita, která by měla prezentovat obecně platná doporučení – jako například některá protichůdná doporučení a opatření, zveřejněná několik dní po sobě (nošení roušek, cestování…). Přijatá opatření jsou z jedné strany vítány, z druhé však zaznívají zmínky o cenzuře a o tom, zda-li jsou prohlášení a doporučení WHO zcela legitimní a měly by tak být považovány za nezpochybnitelné.

Google mění pravidla pro reklamu

Společnost Google změnila pravidla pro reklamu již v roce 2018, kdy šlo o změnu pravidel souvisejících s politickou reklamou. Google po inzerentech totiž požadoval jakousi identifikaci, kvůli čemuž mohla být celá jejich kampaň následně dohledatelná a přiřazená k dané osobě. Tato pravidla se nyní rozšiřují na všechny typy reklam, což sdělil na firemním blogu ředitel marketingu a reklamní integrity John Canfield. Díky této změně si budou moci uživatelé, kterým se reklama zobrazí, kliknout na ikonku („Why this ad?“), jenž jim prozradí informace o tom, kdo za tuto konkrétní reklamu zaplatil a z jaké je země. Google se tímto krokem snaží bojovat s falešnými či dokonce podvodnými reklamami, které se v poslední době začaly čím dál častěji objevovat v rámci reklamní platformy společnosti. Pro současné inzerenty platí nově přijatá pravidla také s tím, že pokud budou kontaktování s žádosti o prokázání identity, mají na vyřízení žádosti 30 dní. Po jejich uplynutí jim propadne účet a jakékoliv možnosti o další reklamu.

Zdroj: Google.com

Motorola se vytasila s novou vlajkovou lodí

Výrobce (nejen) mobilních telefonů Motorola má svou největší dobu slávy již dlouho za sebou, dnes však došlo k oznámení nového modelu, díky kterému si tato americká značka snaží stále udržet nějakou relevanci na poli špičkových chytrých telefonů. Nová vlajková loď se jmenuje Edge+ a nabídne skutečně plnohodnotné specifikace hodné vlajkové lodi. Novinka tedy obsahuje Snapdragon 865 s podporou 5G sítí, 6,7″ OLED displej s rozlišením 2 340 x 1080 a obnovovací frekvencí 90 Hz, 12 GB LPDDR5 RAM, 256 GB UFS 3.0 úložiště, baterii o kapacitě 5 000 mAh, podporu pro rychlé nabíjení a v displeji zabudovanou čtečku otisku prstů. Na zadní straně se nachází trojice čoček, kterým vévodí hlavní senzor s rozlišením 108 MP, dále pak 16 MPx ultrawide a 8 MPx teleobjektiv s trojnásobným optickým zoomem. Čelní kamera pak nabídne 25 MPx.  Novinka se v USA začne prodávat 14. května a to exkluzivně u operátora Verizon, za obyvklou cenu vlajkových lodí, tedy 1 000 dolarů. Kromě výše uvedeného novinka nabídne certifikaci IP68 a překvapivě také 3,5mm audio konektor. Edge+ je pojmenovaný tak jak je díky displeji, který obtéká hrany telefonu tak, jak jsme na to byli zvyklí u dřívějších Samsungů.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více