Zavřít reklamu

Dnes došlo k oficiálnímu zahájení prodeje prvního letošního nového iPhonu, modelu SE (2020). Od jeho představení toho o něm bylo napsáno mnoho, před několika dny vyšly také první recenze na zahraničních portálech. Nám do redakce zavítal 128 GB model v barevné variantě (PRODUCT)RED, na který se nyní zběžně podíváme v rámci prvních dojmů. Recenze novinky bude následovat v dalších dnech až novinku pořádně otestujeme, a proto rozhodně sledujte magazín Jablíčkář i nadále, aby vám recenze neutekla.

Balení

Balení iPhonu SE nikoho nepřekvapí, neboť se z dob iPhonu 8 (a 7, 6S, 6) vlastně moc nezměnilo – tedy kromě jeden dva roky přibalované audio redukci Lightning – 3,5mm. Pokud si koupíte RED edici nového iPhonu, logo, stejně jako nápis na krabičce, bude vyvedeno lesklou rudou barvou. Uvnitř je vše při starém, snad jen kromě červeného RED štítku, na kterém je napsáno poděkování a vysvětlení, k čemu vlastně tyto edice slouží. Konkrétně výtěžek získaný z prodejů RED edicí putuje na podporu programů, jenž bojují proti AIDS (v Americe proti výtěžek putuje na podporů programů, které bojují proti onemocnění COVID-19).

Příslušenství

Vzhledem k tomu, že iPhone SE (2020) není žádnou vlajkovou lodí, tak se v jeho balení samozřejmě nenachází nic zvláštního. Slovem „zvláštního“ máme v případě Applu na mysli 18W rychlonabíjecí adaptér. V balení se tedy nachází klasická 5 W nabíječka, EarPods s Lightning konektorem a USB-A/Lightning nabíjecí kabel. Jedna změna se ale v příslušenství odehrála, jakkoliv minoritní se může zdát. Nástroj na vysunutí SIM rámečku, který měl už od iPhonu 4 hezký a placatý design, poměrně ostré hrany a díky použitému materiálu (kterému Apple říkal „tekutý kov“) byl i velice pevný, se u letošního modelu dočkal obměny. Jak můžete vidět na fotkách, místo pevného kusu kovu se v balení nachází něco, co připomíná ohnutý drát ne příliš valné kvality. Díky tomu, že jde skutečně jen o zahnutý kus drátu, se při použití lehce prohýbá v ruce a působí velmi lacině. Nepomáhá tomu ani laserem vytištěný nápis TAIWAN. Ve skutečnosti jde o naprostou prkotinu, ale někdo, kdo je na iPhony zvyklý, si této změny všimne okamžitě.

Zpracování

Zpracování telefonu není co vytknout. Skleněná záda, hliníkový rámeček, černé čelo – po stránce designu vypadá iPhone SE skvěle, obzvláště v červené barvě (kterou u posledních RED iPhonů kazil dle názorů mnohých jablečných příznivců bílý předek). iPhone SE se díky své velikosti velmi dobře drží a překvapivě neklouže v ruce. Jinak je na něm všechno, co velmi dobře známe z předešlých iPhonů s Touch ID.

První dojmy

Celkové dojmy jsou pozitivní, avšak (jak zazní i v recenzi) komplexní hodnocení bude hodně záviset na tom, z jakého telefonu na iPhone SE přecházíte. Pokud je to původní iPhone SE, nejznatelnější rozdíl je pochopitelně ve velikosti telefonu. Změnu v tomto případě pocítíte také v pocitu při držení v ruce (ostré vs. oblé hrany). Nejde si nevšimnout ani hardwarových změn, které se samozřejmě projeví i softwarově – vše o poznání svižnější. Pokud přecházíte z některého z modelů, ze kterých nový SE vychází (tedy 6, 6S, 7 nebo 8), rozdílů bude pochopitelně méně (provedení Touch ID, absence 3,5mm konektoru). To je možná ale dobře, neboť nový iPhone SE bude ve velkém zaměřený i na ty zákazníky, kteří se ještě se starší podobou iPhonů nechtějí loučit. Hodnocení dílčích prvků novinky si necháme na recenzi, „na první dobrou“ však nový iPhone SE působí jako velmi solidní a vizuálně povedený smartphone.

  • Nový iPhone SE si můžete zakoupit zde
iPhone SE 2020 záda
Zdroj: redakce Jablíčkář.cz
.