Zavřít reklamu

Technologičtí giganti zažívají zlaté časy. Obecně se totiž technologie posouvají raketovou rychlostí vpřed, díky čemuž se prakticky rok co rok můžeme radovat ze zajímavých novinek. Výrazný posun lze aktuálně spatřit při pohledu na umělou inteligenci či rozšířenou a virtuální realitu. Umělá inteligence je tady s námi již delší dobu a hraje poměrně důležitou roli v každodenních produktech. Její využití bychom proto našli například v iPhonech a dalších zařízeních od Applu.

Apple pro práci s umělou inteligencí, respektive pro strojové učení, dokonce nasadil speciální procesor Neural Engine, který se stará o automatickou kategorizaci fotek a videí, vylepšování snímků a mnoho dalších úkolů. V praxi se tedy jedná o nesmírně důležitý komponent. Doba jde ale dál a s ní i samotné technologie. Jak už jsme uvedli výše, obrovský posun dělá zejména umělá inteligence, která může v příštích letech sehrát zcela klíčovou roli v případě virtuálních hlasových asistentů. Má to ale zásadní podmínku – technologičtí giganti nesmí zaspat na vavřínech.

Možnosti umělé inteligence

V poslední době trendují různé AI online nástroje s obrovským potenciálem. Pravděpodobně největší pozornost na sebe dokázalo upoutat řešení ChatGPT od OpenAI. Konkrétně se jedná o textový software, který dokáže okamžitě reagovat na zprávy uživatele a v textové podobě plnit jeho různá přání. Úžasná je také jeho jazyková podpora. Aplikaci můžete klidně česky napsat, ať vám napíše básničku, esej, nebo třeba naprogramuje část kódu a o zbytek se postará za vás. Není se proto čemu divit, že řešení dokázalo řadě technologických nadšenců doslova vyrazit dech. Takových nástrojů ale najdeme prakticky desítky. Některé z nich dokážou generovat malby na základě klíčových slov, jiné slouží pro upscaling a tedy vylepšení/zvětšení obrázků a podobně. V takovém případě můžeme doporučit TOP 5 skvělých online AI nástrojů, které můžete vyzkoušet zdarma.

Artificial-intelligence-umela-inteligence-AI-FB

Menší společnosti dokážou v kombinaci s umělou inteligencí dělat úžasné věci. Právě to přináší obrovskou příležitost pro technologické giganty jako Apple, Google či Amazon, respektive pro jejich virtuální asistenty Siri, Assistant a Alexa. Právě cupertinský gigant je již delší dobu kritizován za neschopnost své asistentky, což mu vyčítají i samotní fanoušci. Pokud by ale společnost dokázala zkombinovat možnosti zmiňovaných AI nástrojů s vlastním hlasovým asistentem, povznesla by jej na zcela novou úroveň. Není se proto čemu divit, že se hned začátkem roku začaly objevovat spekulace o plánované investici Microsoftu do OpenAI.

Příležitost pro Apple

Vývoj v oblasti umělé inteligence jasně ukazuje, že se stále máme kam posouvat. Jak už jsme naznačili výše, to vytváří příležitost pro technologické giganty. Chopit se příležitosti by mohl hlavně Apple. Siri je v porovnání s konkurenčními asistenty o něco hloupější a nasazení takovýchto technologií by jí mohlo výrazně pomoct. Je ale otázkou, jak gigant k tomu všemu přistoupí. Jakožto jedné z nejhodnotnějších firem světa jí zdroje rozhodně nechybí. Nyní už tedy záleží na Applu samotném, a na tom, jak se ke své virtuální asistence Siri postaví. Z reakcí jablíčkářů je jasně patrné, že by velice rádi viděli její vylepšení. To je ale podle dosavadních spekulací stále v nedohlednu.

Přestože rozvoj umělé inteligence představuje jedinečnou příležitost, mezi jablíčkáři se naopak objevují obavy. A zcela oprávněně. Fanoušci mají strach, že Apple nebude schopen včas reagovat a lidově řečeno nestihne naskočit do rozjetého vlaku. Jste spokojeni s virtuální asistentkou Siri, nebo byste uvítali její vylepšení?

.