Zavřít reklamu

Hlasová asistentka Siri je dnes již nedílnou součástí jablečných operačních systémů. Vůbec poprvé byla dostupná na jablečných telefonech v únoru 2010 jakožto samostatná aplikace v App Storu, avšak relativně krátce na to ji Apple odkoupil a s příchodem iPhonu 4S, který na trh vstoupil v říjnu 2011, ji zakomponoval přímo do svého operačního systému. Od té doby si asistentka prošla rozsáhlým vývojem a udělala několik kroků vpřed.

Pravdou ale je, že Applu začínal postupně ujíždět vlak a Siri čím dál tím více ztrácela na svou konkurenci v podobě Amazon Alexa či Google Assistant. Ostatně právě proto cupertinský gigant již delší dobu čelí nemalé kritice, a to nejen ze strany samotných fanoušků a uživatelů. Proto se také na adresu jablečné virtuální asistentky objevují nejrůznější posměšky. Apple by měl tento problém začít urychleně řešit než bude takříkajíc pozdě. Na jaké změny či vylepšení by měl ale vlastně vsadit? V tomto případě je to poměrně jednoduché – stačí naslouchat samotným jablíčkářům. Pojďme se proto zaměřit na případné změny, jaké by uživatelé nejraději uvítali.

Jak by jablíčkáři pozměnili Siri?

Jak už jsme zmínili výše, Apple častokrát čelí kritice adresované virtuální asistence Siri. Popravdě se však může z této kritiky také poučit a inspirovat pro případné změny a vylepšení, které by uživatelé rádi viděli. Jablíčkáři totiž častokrát zmiňují, že jim schází možnost dát Siri hned několik pokynů najednou. Vše se musí řešit po jednom, což mnoho věcí může komplikovat a zbytečně zdržovat. A právě v takovém případě se můžeme dostat do situace, kdy hlasové ovládání jednoduše ztrácí. Pokud by uživatel chtěl pustit muziku, zamknout dveře a spustit určitou scénu v chytré domácnosti, má smůlu – Siri musí aktivovat hned třikrát.

S tím také lehce souvisí určitá kontinuita v samotné konverzaci. Možná už jste sami narazili na situace, kdy chcete pokračovat v konverzaci, ale Siri najednou nemá sebemenší ponětí, co jste vlastně o pár sekund zpět řešili. Právě takovéto vylepšení je přitom zcela zásadní pro to, aby byla hlasová asistentka o něco „lidštější“. V tomto ohledu by také bylo na místě, aby se Siri průběžně učila pracovat s konkrétním uživatelem a naučila se některé jeho návyky. Nad něčím takovým ale visí obrovský otazník s ohledem na soukromí a jeho případné zneužití.

siri iphone

Jablíčkáři také poměrně často zmiňují lepší integraci s aplikacemi třetích stran. V tomto ohledu by se Apple mohl inspirovat u své konkurence, konkrétně tedy u Googlu a jeho Google Assistant, který je z hlediska této integrace o několik kroků napřed. Dokonce totiž umožňuje, abyste mu dali pokyn pro spuštění konkrétní hry na Xboxu, přičemž asistent se rázem postará o zapnutí konzole i požadovaného herního titulu. To samozřejmě není čistě práce Googlu, ale úzká spolupráce s Microsoftem. Určitě by tedy nebylo na škodu, kdyby těmto možnostem byl otevřenější i Apple.

Kdy se dočkáme vylepšení

Přestože implementace výše zmiňovaných novinek a změn by rozhodně nebyla na škodu, tak poněkud důležitější otázkou spíše je, kdy se nějakých změn dočkáme, případně zdali vůbec. Bohužel odpověď prozatím nikdo nezná. Vzhledem k tomu, jak se kritika na Siri hromadí, Applu nezbývá než konat. Aktuálně tedy můžeme jen a pouze doufat, že případné novinky přijdou co možná nejdříve. Jak už jsme totiž zmínili výše, Applu totiž ujíždí vlak.

.