iWant

Unicode chyba v iOS restartuje iPhone, když dorazí konkrétní zpráva

iWant

Unicode-of-Death-2015

Uživatelé objevili nepříjemnou chybu v operačním systému iOS 8. Pokud vám někdo na iPhone, iPad nebo dokonce Apple Watch zašle zprávu s konkrétními Unicode znaky, může se stát, že se vám restartuje celé zařízení.

Unicode je tabulka znaků všech existujících abeced a zdá se, že aplikace Zprávy, respektive její notifikační banner si se zobrazením konkrétního souboru znaků neporadí. Vše vyústí v pád aplikace nebo dokonce restart celého systému.

Onen text, který může také znemožnit další přístup do aplikace Zprávy, sice obsahuje arabské znaky (viz obrázek), ale nejedná se o žádný hackerský útok nebo že by si iPhony nedokázaly s arabskými znaky poradit. Problém je, že notifikace nedokáže dané Unicode znaky zcela vyrenderovat, načež se zaplní paměť zařízení a dojde k restartu.

Není zcela zřejmé, jaké verze iOS tento problém postihuje, nicméně uživatelé hlásí různé verze od iOS 8.1 až současnou 8.3. Ne každý uživatel pak zaznamená stejné symptomy – pád aplikace, restart systému nebo nemožnost znovu Zprávy otevřít.

Chyba se vyskytne pouze v případě, že obdržíte notifikaci se zněním inkriminované zprávy – ať už na uzamčené obrazovce nebo v podobě malého horního banneru při odemčeném zařízení – nikoliv když máte danou konverzaci otevřenou a v tu chvíli zpráva dorazí. Nemusí se ale jednat pouze o aplikaci Zprávy, ale také další komunikační nástroje, přes které lze podobnou zprávu obdržet.

Apple již oznámil, že se chystá chybu, která se skutečně týká konkrétních Unicode znaků, opravit a v příští softwarové aktualizaci přinese fix.

Pokud se chcete možným problémům vyhnout, je možné si pro Zprávy (a případně i další aplikace) vypnout notifikace, nicméně pokud si z vás někdo z přátel nechce vystřelit, patrně se nemusíte ničeho bát. V případě, že jste si již stali obětí nepříjemné chyby a nemůžete se dostat do aplikace Zprávy, stačí danému kontaktu, od něhož jste problémový text obdrželi, odeslat z Obrázků libovolnou fotku. Aplikace pak opět půjde otevřít.

Zdroj: iMore, Cult Of Mac
iMessage icon