Zavřít reklamu

S macOS 12.3 a iPadOS 15.4 přišla na podporované počítače Mac a iPady i dlouho očekávaná funkce Univerzální ovládání. Tak ji alespoň Apple uvádí na svých webových stránkách. V originále se jmenuje Universal Control, avšak v češtině ji Apple na macOS uvádí jako Společné ovládání. V každém ohledu se nicméně jedná o jednu funkci, se kterou můžete ovládat Mac i iPad jednou klávesnicí a jedním kurzorem. 

Čekali jsme poměrně dlouho, protože Apple funkci představil v rámci svého WWDC21, které bylo pořádáno v červnu loňského roku. Společnost si tedy dala na čas a už pomalu hrozilo, že zde bude WWDC22 aniž bychom si mohli společné ovládání skutečně osahat. Je třeba dodat, že funkce sice již dostupná je, ale je označována přídomkem Beta. Mějte tedy na paměti, že může trpět ještě nějakými těmi chybami.

Nutné podmínky 

K využívání Universal Control je však splnit několik požadavků. Předně se jedná o fakt, že zařízení musí být přihlášená k iCloudu stejným Apple ID, a to rovnou s pomocí dvoufaktorového ověřování. Pokud tedy máte svůj Mac ale iPad je rodinný s jiným Apple ID, máte smůlu a musíte si buď v Macu založit nový účet shodný s tím v iPadu, nebo nastavit své Apple ID v iPadu, což je samozřejmě složitější, protože původní majitel přijde o data v něm obsažená.

Aby se mezi sebou zařízení spojila, musí mít zapnutý Bluetooth, Wi-Fi a Handoff. Zároveň se musí nacházet do vzdálenosti 10 m od sebe, což je právě omezení technologie Bluetooth. Zároveň nesmí ani jedno zařízení sdílet internetové připojení. Můžete také obě zařízení propojit kabelem, v takovém případě musíte na iPadu nastavit, že danému Macu důvěřujete.  

Podporované počítače Mac 

 • MacBook Pro (2016 a novější) 
 • MacBook (2016 a novější) 
 • MacBook Air (2018 a novější) 
 • iMac (2017 a novější, 27“ Retina 5K z konce roku 2015) 
 • iMac Pro 
 • Mac mini (2018 a novější) 
 • Mac Pro (2019) 

Podporované iPady: 

 • iPad Pro 
 • iPad Air (3. generace a novější) 
 • iPad (6. generace a novější) 
 • iPad mini (5. generace a novější) 

Společné ovládání a aktivace funkce 

V macOS musíte jít do Předvolby systému -> Monitory -> Společné ovládání, kde je třeba zaškrtnout volbu Umožnit přesouvání ukazatele a klávesnice mezi blízkými Macy a iPady. Následně můžete blíže definovat chování kurzoru, jestli jej chcete jakoby „protlačit“ přes okraj, nebo to má probíhat plynule jako v případě, kdy používáte více monitorů. Pak si zde můžete zapnout ještě možnost automatického opětovného připojování. Na iPadu jděte do Nastavení -> AirPlay a Handoff, kde zapnete možnost Kurzor a klávesnice (betaverze).

Mac universal Control

V rámci představování funkce nám Apple ukázal, že ta umí fungovat alespoň se třemi zařízeními. Všude v textu na svých stránkách odkazuje ale obvykle na dvě propojená zařízení, maximálně zmiňuje „několik Maců nebo iPadů“, bližší počet ale neudává.

iPad universal control
.