Zavřít reklamu

Při představení operačního systému macOS 12 Monterey se Applu podařilo ohromit nemalé procento uživatelů s funkcí Universal Control. Jedná se o poměrně zajímavou vychytávku, díky které lze použít například jeden Mac, respektive jeden kurzor a klávesnici, pro ovládání hned několika samostatných Maců i iPadů. Vše by navíc mělo fungovat zcela přirozeně a automaticky, kdy jednoduše postačí narazit kurzorem do jednoho z rohů a rázem se ocitnete na vedlejším displeji, avšak přímo v jeho systému. Lehce to může připomínat funkci Sidecar z roku 2019. Mezi těmito dvěma technologiemi jsou ale poměrně zásadní rozdíly a určitě se nejedná o jedno a to samé. Pojďme si na to tedy blíže posvítit.

Universal Control

Ačkoliv byla funkce Universal Control oznámena již loni v červnu, konkrétně tedy při příležitosti vývojářské konference WWDC 2021, tak doposud v jablečných operačních systémech chybí. Applu se zkrátka nedaří ji přinést v dostatečně kvalitní podobě. Nejprve se totiž objevovaly zmínky, že technologie dorazí do konce roku 2021, což se ale ve finále nestalo. Naděje každopádně přišla nyní. V rámci nejnovějších beta verzí systémů iPadOS 15.4 a macOS Monterey je Universal Control konečně k dispozici a testeři si jej tak mohou vyzkoušet. A jak to prozatím vypadá, rozhodně to stojí za to.

Jak už jsme zmínili výše, prostřednictvím funkce Universal Control můžete využít jeden kurzor a klávesnici pro ovládání hned několika vašich zařízení. Takto můžete propojit Mac a Mac, nebo Mac a iPad, přičemž počet zařízení není pravděpodobně omezený. Má to ale jednu podmínku – funkci nejde využít ve spojení iPad a iPad, bez Macu to tedy nepůjde. V praxi to pak funguje poměrně jednoduše. Pomocí trackpadu můžete kurzorem přejet z vašeho Macu do bočního iPadu a ovládat jej, případně využít klávesnici pro psaní. Nejedná se ale o formu zrcadlení obsahu. Naopak se přesouváte do jiného operačního systému. To může mít v kombinaci Mac a iPad nějaké nedokonalosti, jelikož se jedná o odlišné systémy. Například nemůžete přetáhnout fotku z jablečného počítače do tabletu, aniž byste na něm otevřeli aplikaci Fotky.

mpv-shot0795

Ačkoliv tuto technologii nevyužije každý, tak pro někoho může být vyslyšeným přáním. Přestavte si totiž situaci, kdy pro vaši práci zároveň pracujete na více Macích, případně i s iPadem a musíte se mezi nimi neustále přesouvat. To může být až otravné a spoustu času ztratíte jen tím, že se od jednoho zařízení posouváte k druhému. Namísto s Universal Control ale můžete v klidu zůstat sedět na jednom místě a všechny produkty ovládat například z vašeho hlavního Macu.

Sidecar

Technologie Sidecar funguje pro změnu trošku jinak a přímo její určení je úplně odlišné. Zatímco u Universal Control lze prostřednictvím jednoho zařízení ovládat hned několik, tak Sidecar naopak slouží pro rozšíření pouze jednoho zařízení. V takovém případě můžete konkrétně váš iPad proměnit do podoby pouhého displeje a používat jej jako další monitor k Macu. Celé to funguje úplně stejně, jako kdyby jste se rozhodli pro zrcadlení obsahu přes AirPlay do Apple TV. V takovém případě tedy můžete obsah buďto zrcadlit, nebo iPad využít jako již zmiňovaný externí displej. Během toho jde systém iPadOS samozřejmě kompletně do pozadí.

Ačkoliv to ve srovnání s Universal Control může znít nudně, zbystřete. Sidecar totiž nabízí úžasnou funkci, kterou je podpora pro jablečný stylus Apple Pencil. Ten můžete použít jakožto alternativu k myši, avšak má to i lepší využití. V tomto konkrétně Apple cílí například na grafiky. V takovém případě totiž můžete z Macu do iPadu zrcadlit například Adobe Photoshop či Illustrator a Apple Pencil u toho využít pro kreslení a úpravu vašich děl, díky čemuž z jablečného tabletu prakticky uděláte grafický tablet.

Nastavení funkcí

Obě technologie se ještě liší ve způsobu nastavení. Zatímco Universal Control funguje zcela přirozeně, aniž by bylo nutné cokoliv nastavovat, v případě Sidecar musíte pokaždé zvolit, aby byl v daném okamžiku iPad použit jakožto externí displej. Možnosti pro nastavení samozřejmě existují i v případě funkce Universal Control, která můžete přizpůsobit vašim potřebám, nebo tuto vychytávku zcela deaktivovat. Jedinou podmínkou je, abyste daná zařízení měla registrovaná pod vaším Apple ID a v blízkosti 10 metrů.

.