Zavřít reklamu

Stejně jako každý všední den jsme si pro vás i dnes připravili IT souhrn. V našich IT souhrnech se vám snažíme předávat informace, které svým způsobem úplně nesouvisí s Applem – od toho tady máme speciální jablečný souhrn. Konkrétně v dnešním souhrnu se společně podíváme na to, jak USA opět přililo do ohně benzín. Dále se podíváme na klimatizační tričko od Sony, informujeme vás o ukončení podpory 3G sítě od Vodafonu a v rámci poslední novinky si řekneme něco více o tom, jak Apple do budoucna nepočítá s Intelem a ani s AMD.

USA chce zakázat TikTok

Vztahy mezi Spojenými státy americkými a Čínou jsou již delší dobu velmi vratké – to asi není třeba připomínat. USA a Čína mezi sebou válčí všude, kde to jde, a to i digitálně. Dnes jsme se od Spojených států amerických, potažmo od jejich ministra zahraničí, dozvěděli o tom, že má vláda jednat o zakázání TikToku v USA. Aplikace TikTok, která má momentálně přes 2 miliardy stažení, pochází od čínských vývojářů, což je hlavní kámen úrazu. Vláda USA si myslí, že má čínská aplikace TikTok od uživatelů získávat různá citlivá a osobní data. Diplomati Spojených států amerických uvádí, že uživatelé jednoduše s touto informací musí počítat, ať se jedná a pravdivé či nepravdivé tvrzení. Vyjádření ze strany TikToku na sebe samozřejmě nenechalo dlouho čekat – mluvčí uvedl, že společnost řídí výkonný ředitel z Ameriky, kromě toho má TikTok stovky zaměstnanců právě v USA. Ať je pravda kdekoliv, tak tohle další popíchnutí vztahům mezi USA a Čínou rozhodně nepomůže, ba naopak.

TikTok logo fb
Zdroj: tiktok.com

Sony prodává tričko s klimatizací

Přiznejme si – kdo z nás v letních dnech, kdy je venku přes 30 stupňů Celsia, někdy na Google nehledal klimatizaci? Právě klimatizace je snad jediným zařízením, které dokáže snížit teplotu v místnosti, ve které se nachází. V dnešní době se klimatizace nachází také v autech a nebyl by to pokrok, kdybychom se nedočkali dalšího rozšíření. Sony totiž přišlo s tričky, do kterých lze umístit malou klimatizační jednotku. Tohle tričko se společně s klimatizační jednotkou postará o to, že vás v létě schladí a v zimě naopak zahřeje. Podle dostupných informací je tričko schopné ochladit dotyčného o 12,8 stupňů Celsia, v zimě zase zahřát o necelých 8 stupňů Celsia. Tričko mohou uživatelé jednoduše ovládat pomocí mobilní aplikace a Bluetooth. Baterie uvnitř klimatizační jednotky vydrží 2 až 4 hodiny, do plna se poté baterie nabije za 2 hodiny. Samotné tričko vás vyjde na 18 euro, klimatizační jednotka na 106 euro. Za tři tisíce a tři stovky k tomu si tedy můžete celý set pořídit, stačí klepnout na odkaz níže.

Vodafone vypne 3G síť

I v dnešní době se ještě může stát, že se v oblasti s horším pokrytím signálu váš chytrý telefon připojí ke dnes už zastaralé 3G síti. 3G síť je tady s námi již několik dlouhých let a za tu dobu jsme se dočkali představení 4G/LTE sítě, která je momentálně velmi rozšířená, své slovo však dostává také 5G, o které se mluví čím dál tím více, byť často ve špatném slova smyslu. Síť 5G si dokonce někteří jedinci pletou s hlavním roznašečem koronaviru, což je samozřejmě naprosto mylná informace a i nadále se internetem čas od času prožene informace o tom, že lidé zničili nějaký 5G vysílač. Zpět ale k síti 3G – Vodafone se totiž chystá ukončit podporu této sítě. Konkrétně k ukončení podpory dojde 31. března 2021, a tak budou uživatelé Vodafonu nuceni začít využít mobilní telefon s možností připojit se ke 4G či 5G, tedy pro mobilní data. Pokud se někteří uživatelé bez mobilních dat obejdou, tak je určitě potěší fakt, že zrušení 3G na telefonování či posílání SMS zpráv nemá vliv.

vodafone
Zdroj: vodafone.cz

Apple do budoucna nepočítá ani s Intelem a ani s AMD

Je to pár týdnů nazpět, co jsme se v rámci WWDC20 dočkali představení nových operačních systémů, společně s vlastním řešením jablečných ARM procesorů, kterým kalifornský gigant říká Apple Silicon. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších milníků v historii Applu, celý přechod na vlastní ARM procesory by měl trvat dva roky. Apple po těchto dvou letech rozdělí svá macOS zařízení na zařízení s procesorem Apple Silicon a na zařízení, která běží na procesorech od Intelu. Postupně se očekává, že se uživatelská základna Apple Silicon Maců bude stále zvětšovat, až Apple nebude Intel vůbec potřebovat. Dnes jsme se navíc dočkali vydání speciálního dokumentu pro vývojáře, ve kterém Apple poukazuje na fakt, že jeho ARM procesory Apple Silicon budou schopné pracovat jen s vlastní grafickou kartou. I v tomto případě tedy dojde k podobnému rozdělení – Apple Silicon bude využívat vlastní GPU řešení a zařízení s Intelem i nadále nabídnou grafické karty od AMD. Jakmile však počty zařízení s procesory od Intelu začnou klesat, tak začne klesat i využití grafických karet od AMD. Jakmile se Apple zbaví Intelu, tak se zbaví i AMD.

.