Zavřít reklamu

Pokud nás magazín pravidelně sledujete, tak vám zajisté neunikla informace o tom, že chystané letošní iPhony 12 nemají v balení nabídnout klasická drátová sluchátka EarPods. Později se objevila další informace, ve které stojí, že se Apple kromě sluchátek rozhodl letos do balení nepřidat také klasickou nabíječku. I když se tyto informace mohou zdát šokující a zásadově se zde najdou lidé, kteří za tento krok jablečnou společnost okamžitě zkritizují, tak je nutné se nad celou situací zamyslet. Ve finále zjistíte, že se nejedná o nic hrozného, a že by si naopak měli brát ostatní výrobci chytrých telefonů z Applu příklad. Pojďme se společně podívat na 6 důvodů, proč je nepřibalení sluchátek a nabíječky k novým iPhonům od Applu dobrý krok.

Dopad na životní prostředí

Apple během jednoho roku dodá svým zákazníkům stovky miliónů iPhonů. Napadlo se vás ale někdy zamyslet nad tím, co všechno kromě iPhonu dostanete? Každý centimetr anebo gram materiálu v případě krabičky znamená při sto milionech kusů krabiček tisíc kilometrů anebo sto tun materiálu navíc, což má obrovský vliv na životní prostředí. I přesto, že se krabička skládá z recyklovaného papíru a plastu tak se pořád jedná o nápor navíc. U krabičky to ale nekončí – současná 5W nabíječka od iPhonu váží 23 gramů a sluchátka EarPods dalších 12 gramů, což je 35 gramů materiálu v jediném balení navíc. Pokud by tedy Apple eliminoval nabíječku společně se sluchátky z balení iPhonu, tak by ušetřil u 100 milionů iPhonu téměř 4 tisíc tun materiálu. Pokud si 4 tisíce tun neumíte představit, tak si představte 10 letadel Boeing 747 na sobě. Přesně takovou váhu by totiž Apple mohl ušetřit při 100 milionech prodaných kusů iPhonů bez adaptéru a sluchátek. iPhone se k vám samozřejmě musí navíc nějakým způsobem dostat, je tedy nutné zohlednit neobnovitelné zdroje v podobě paliva. Čím menší je váha samotného balení, tím víc produktů můžete najednou přepravit. Snížení váhy je tedy důležité pro snížení dopadu na životní prostředí.

Snížení produkce elektroodpadu

Evropská unie se už po dobu několika dlouhých let snaží zamezit stále se zvyšující produkci elektroodpadu. V případě nabíječek by bylo možné produkci elektroodpadu snížit sjednocením všech nabíjecích konektorů, tedy aby každá nabíječka a kabel pasovaly na všechna zařízení. Největšímu zamezení produkce elektroodpadu však v případě adaptérů dojde tehdy, když se žádné další nebudou vyrábět, respektive když je Apple nepřibalí do balení. Takto by uživatelé byli jednoduše nuceni použít nabíječku, kterou již mají doma – vzhledem k tomu, že jsou nabíječky iPhonů již po dobu několika let neměnné, tak by to neměl být žádný problém. Pokud uživatelé využijí starší nabíječky, tak jednak sníží produkci elektroodpadu, a jednak zapříčiní to, že se sníží jejich celková výroba.

apple renew
Zdroj: Apple.com

 

Nižší náklady na výrobu

Samozřejmě to všechno není jen o životním prostředí, ale také o penězích. Pokud Apple z balení iPhonů odstraní nabíječky a sluchátka, tak by měl teoreticky snížit cenu samotných iPhonů, a to klidně o několik stovek korun. Není to totiž pouze o tom, že Apple nabíječky a sluchátka nepřibalí – je to i o snížených nákladech na přepravu, jelikož krabičky budou rozhodně o dost užší a lehčí, takže jich jedním dopravním prostředkem přesunete několikanásobně více. Stejně to je i v případě skladování, kdy hraje roli především velikost. Pokud se na krabičku od iPhonu nyní podíváte, tak zjistíte, že nabíječka a sluchátka tvoří prakticky více než polovinu tloušťky celého balení. To znamená, že by bylo možné namísto jedné současné krabičky skladovat klidně 2-3 krabičky.

Neustálý přebytek příslušenství

Každým rokem (nejen) Apple způsobuje přebytek příslušenství, tedy nabíjecích adaptérů, kabelů i sluchátek, a to především z následujících důvodů: jen málokterý člověk si kupuje iPhone poprvé, což znamená, že už doma nejspíše jednu nabíječku, kabel a sluchátka má – pokud je samozřejmě nezničil. USB nabíječky jsou navíc k tomu v posledních letech velmi oblíbené, takže i v tomto případě je víceméně jasné, že v každé domácnosti najdete alespoň jednu USB nabíječku. A i kdyby ne, tak je iPhone vždy možné nabíjet pomocí USB portu ve vašem Macu či počítači. Čím dál tím populárnějším se navíc k tomu stává bezdrátové nabíjení – uživatelé tedy mají svou vlastní bezdrátovou nabíječku. Uživatelé navíc dost možná sáhli po nějaké alternativní nabíječce, vzhledem k tomu, že je 5W originální nabíječka velmi pomalá (kromě iPhone 11 Pro (Max). Co se týče sluchátek, tak je dnešní doba bezdrátová a sluchátka s drátem jsou už zastaralá, navíc k tomu EarPods nejsou úplně kvalitní, a tak je dosti pravděpodobné, že uživatelé mají svá vlastní alternativní sluchátka.

Rychlejší 18W nabíječka dodávaná k iPhonům 11 Pro (Max):

Kuráž

Apple se vždy snažil být revoluční. Dá se říct, že to vše začalo odstraněním 3,5mm portu k připojení sluchátek. Mnoho lidí si na tento krok ze začátku stěžovalo, později se to však stalo trendem a Apple následovaly i ostatní společnosti. Tak nějak se navíc počítá s tím, že by iPhone v příštích několika letech měl přijít o kompletně všechny porty – hudbu tedy budeme poslouchat pomocí AirPods, nabíjení poté bude probíhat výhradně bezdrátově. Pokud Apple svým zákazníkům jednoduše vezme nabíječku, tak je svým způsobem nabudí na to, aby si koupili něco alternativního. Namísto klasické nabíječky tak dost možná sáhnout po bezdrátové nabíječce, čímž se zároveň připraví na chystaný iPhone bez konektorů. Stejně to je i v případě sluchátek, kdy ta nejlevnější koupíte za několik stovek korun – proč tedy přibalovat zbytečná EarPods?

lightning adaptér na 3,5mm
Zdroj: Unsplash

Reklama na AirPods

Jak už jsem jednou zmínil, tak drátová sluchátka EarPods jsou svým způsobem už přežitek. Pokud Apple k budoucím iPhonům tato drátová sluchátka nepřibalí, tak uživatele, kteří budou chtít poslouchat hudbu, jednoduše donutí hledat nějaké ty alternativy. V tomto případě je dost možné, že narazí právě na AirPods, což jsou momentálně nejpopulárnější bezdrátová sluchátka na světě. Apple tedy tímto uživatele jednoduše donutí, aby si AirPods koupili, když se přece jedná o ta nejpopulárnější sluchátka na světě. Další alternativou od Applu jsou poté sluchátka Beats, která nabízí prakticky vše, co nabízí AirPods – kromě designu, samozřejmě.

AirPods Pro:

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  No pár věcí: nebude mi vadit ani absence nabíječky/kabelu, nebude mi vadit absence sluchátek. Těšil bych se na tenkou krabičku ve které by byl pouze iphone :) ani manuály nepotřebuju , upřednostňoval bych cestu tisku na vnitřek krabičky , samolepky netřeba, jehla na vypichování sim taky ne ;) zároveň bych požadoval snížení ceny zařízení popřípadě v ceně by udělalo radost přibalení origo krytu třeba ;) nebo možnost výběru ze dvou verzí balení … pouze iphone nebo pro nováčky set iphone airpods a bezdr. Nabijecka za zvyhodnenou cenu

  Pokud absence příslušenství bude znamenat adekvátní slevu, tak to bude super, ale pokud se cena nezmění, případně jen kosmeticky, že si za to ani tu originální nabíječku nekoupím, tak to bude jen další dojení zákazníků ze strany Apple a nic na tom nezmění ani tisíc článků o tom, jak to Apple zase udělal dobře.
  K té nabíječce musím dodat, že spousta lidí starý telefon prodává i s nabíječkou, takže se jim doma nabíječky volně nepovaluji, ale bral bych to jako prvotní investici, pokud by byl telefon levnější.

  No osobně iphone X má v krabičce jak adaptér tak kabel tak i sluchátka s tím to i prodám. U postele mám bezdrát, v práci nabíječku u přítelkyně 2, v autě jednu , u iMacu jednu a v batohu jednu kdyby náhodou :-)

  samozrejme ze to je hlupost a dojenie zakaznikov
  Cena zostane ak nebude vyssia, ale kupovat si nabijacku a estd k tomu nie CE od apple, hahaha to bude zas nakup

  Jděte už s tím ekoaktivismem někam, vliv na svět je nulový (0.000x).. Apple víc nahrabe, protože ceny se budou zaokrouhlovat furt stejně a to je asi tak vše..

  Jdi s tím ignorantstvím někam. Jsou tady předkládána fakta, která si prostým násobením a sčítáním můžeš ověřit sám.

  kdyby se kazdej kus zbozi jeste nebalil zvlast do igelitu, bylo by to lepsi reseni. nebo at prodavaji baleni bez a s a muzes si vybrat..

  Měl jsem několik iPhonů (teď ne) a když si koupím novej, coz mám v plánu, a nebude u něj nabíječka a kabel, tak to nebudu mít jak nabíjet, takže po vybití to asi budu reklamovat, že to nefunguje ? Ale možná jsem někde přehlédnul informaci, má být letos USB-C? Pak by to asi takový problém nebyl.

  Kabel tam samozrejme bude ? navic adapter by nemel byt jen u nejlevnější verze za 649 dolaru ?u ostatnich by mela byt rychlonabijecka

  Kabel tam samozrejme bude ? navic adapter by nemel byt jen u nejlevnější verze za 649 dolaru ?u ostatnich by mela byt rychlonabijecka

  To je krasne, ze apple usetri na obalovem materialu tisice tun (pripominam, ze nabijecka je zabalena v takovem tom pauzaku). A kolik tisic tun budou vazit krabicky vyrobcu nabijecek a kabelu? A o kolik apple zlevni, kryz usetri na nabijeckach?

  Normálne si myslím, že autor dostal od Apple za tento článok vopred zaplatené. S Apple nenažranosťou po ziskoch a s výmyslami, ako je tento, je to ako s rozprávkou Cisárove nové šaty. Vidíme, že je to na ho…, ale nikto to nahlas nepovie. A preto čakáme na to malé dieťa, ktoré to vykričí nahlas: Cisár je holý a to, čo už Apple vymýšľa je na pohoršenie! Chcel som dcére kúpiť iPhone, preto čítam aj tento web, aby som sa zorientoval, no obchádza ma obava z Apple a z ich prístupu. Tu nejde o ekológiu, ale o nenažranosť.
  Web inak chválim, veľa mi dal.

  Za dobu 21 let co používám mobily, mám už doma krabici různých nabíječek, ještě že ty z posledních 8 let jsou s USB zdířkou… Tj. Krom kabelu kompatibilní, protože všechny dodávají 5V, akorát různě velký proud od 0,5 do 2 A nejčastěji.

  Nesouvisí náhodou odstranění nabíječky z iPhone 13 s tím, že Evropská unie schválila, že všechny nabíječky budou stejné, včetně Applu, ale Apple nechce zavádět stejnou nabíječku, protože by fungovali plně i na android? :D Takže já tuto záležitost vidím jen způsob od Applu, jak se vykálet na hlavu EU…

  S ekologii to nemá co do činění! AirPods Pro jsou nerozebiratelne a neopravitelne, tak samo myslím i iPad Pro. Nepřipadá mi moc ekologické dělat věci neopravitelně a když dojde baterka, věc vyhodit a koupit novou, nebo “opravit od Apple” tím způsobem, ze oni to vyhodí a pošlou novou věc za peníze v případě pozarucni opravy, nebo spis výměny AirPods Pro. Tak se chová akorát arogantní ignorantský firma.
  Je mi ale fuk, co Apple z krabičky odstraní, můžou nám ten iPhone balit do sáčku, jak rohlíky ??‍♂️?

  Ve skutečnosti jde o hamižnost výrobců, nejen Applu. Ekologická zátěž je pochopitelně vyšší pokud si koupím telefon a sluchátka a nabíječku zvlášť. Místo jednoho obalu tři. Pokud by bylo možné prodávat telefon bez telefonu, tak by to udělali. A jistě by jim taky někdo napsal, že to je odvážné.

  Já bych navrhoval, aby iPhone začal vyrábět úplně tenoučké krabičky, které by se dodávaly bez jakéhokoliv příslušenství, a ve kterých by nebyl ani telefon.
  Za tuto krabičku by zákazník zaplatil něco kolem 40 000 Kč, potom by si to koupil nabíječku, sluchátka, kablík na v neposlední řadě za dalších 50 000 Kč telefon.
  Naprosto fantastické by pro zákazníka bylo to, že by jsi do krabičky mohl dát jakýkoliv telefon, který by si vybral. Takže například do bílé krabičky by mohl strčit černý telefon, do černé krabičky zlatý telefon, a do stříbrné krabičky například oranžový telefon.

  Ja nemam ani jeden apple adapter navic krom 10w ktery jsem si koupil. A to jsem zacal u 3gs. Vzdy telefon prodavam s kompletnim prislusenstvim. Tzn. ze az budu prodavat ten soucasny tak ho budu muset dat bez adapteru a snizit prodejni cenu o adapter. Nebo s adapterem a koupit extra novej. Se slevou u apple nepocitam. Takze par stovek v prd. Kdyby radeji davali kabely co neco vydrzi kdyz uz se chvastaji ekologii.

  Nejsem jablickar, ale rikala jsem si, ze si chci udelat chvilkovou radost na dlouha leta, zatim prumer jednoho telefonu 3,5 let. A ted zjistuji, ze bych si k tomu mela koupit vsechna prislusenstvi ? protoze nemam nic kompatibilniho k novym telefonum a k jabku uz vubec ne. A nemam si radeji koupit ohryzek za cenu jablka a hned ho vratit ekologicky zpet ? tak firma neprijde o zisk a ja udelam dobrou vec pro ekologii. Tak timto clankem jsem se ocitla zpet na zemi.

celý text

Čtěte více.