Zavřít reklamu

Pokud nás magazín pravidelně sledujete, tak vám zajisté neunikla informace o tom, že chystané letošní iPhony 12 nemají v balení nabídnout klasická drátová sluchátka EarPods. Později se objevila další informace, ve které stojí, že se Apple kromě sluchátek rozhodl letos do balení nepřidat také klasickou nabíječku. I když se tyto informace mohou zdát šokující a zásadově se zde najdou lidé, kteří za tento krok jablečnou společnost okamžitě zkritizují, tak je nutné se nad celou situací zamyslet. Ve finále zjistíte, že se nejedná o nic hrozného, a že by si naopak měli brát ostatní výrobci chytrých telefonů z Applu příklad. Pojďme se společně podívat na 6 důvodů, proč je nepřibalení sluchátek a nabíječky k novým iPhonům od Applu dobrý krok.

Dopad na životní prostředí

Apple během jednoho roku dodá svým zákazníkům stovky miliónů iPhonů. Napadlo se vás ale někdy zamyslet nad tím, co všechno kromě iPhonu dostanete? Každý centimetr anebo gram materiálu v případě krabičky znamená při sto milionech kusů krabiček tisíc kilometrů anebo sto tun materiálu navíc, což má obrovský vliv na životní prostředí. I přesto, že se krabička skládá z recyklovaného papíru a plastu tak se pořád jedná o nápor navíc. U krabičky to ale nekončí – současná 5W nabíječka od iPhonu váží 23 gramů a sluchátka EarPods dalších 12 gramů, což je 35 gramů materiálu v jediném balení navíc. Pokud by tedy Apple eliminoval nabíječku společně se sluchátky z balení iPhonu, tak by ušetřil u 100 milionů iPhonu téměř 4 tisíc tun materiálu. Pokud si 4 tisíce tun neumíte představit, tak si představte 10 letadel Boeing 747 na sobě. Přesně takovou váhu by totiž Apple mohl ušetřit při 100 milionech prodaných kusů iPhonů bez adaptéru a sluchátek. iPhone se k vám samozřejmě musí navíc nějakým způsobem dostat, je tedy nutné zohlednit neobnovitelné zdroje v podobě paliva. Čím menší je váha samotného balení, tím víc produktů můžete najednou přepravit. Snížení váhy je tedy důležité pro snížení dopadu na životní prostředí.

Snížení produkce elektroodpadu

Evropská unie se už po dobu několika dlouhých let snaží zamezit stále se zvyšující produkci elektroodpadu. V případě nabíječek by bylo možné produkci elektroodpadu snížit sjednocením všech nabíjecích konektorů, tedy aby každá nabíječka a kabel pasovaly na všechna zařízení. Největšímu zamezení produkce elektroodpadu však v případě adaptérů dojde tehdy, když se žádné další nebudou vyrábět, respektive když je Apple nepřibalí do balení. Takto by uživatelé byli jednoduše nuceni použít nabíječku, kterou již mají doma – vzhledem k tomu, že jsou nabíječky iPhonů již po dobu několika let neměnné, tak by to neměl být žádný problém. Pokud uživatelé využijí starší nabíječky, tak jednak sníží produkci elektroodpadu, a jednak zapříčiní to, že se sníží jejich celková výroba.

apple renew
Zdroj: Apple.com

 

Nižší náklady na výrobu

Samozřejmě to všechno není jen o životním prostředí, ale také o penězích. Pokud Apple z balení iPhonů odstraní nabíječky a sluchátka, tak by měl teoreticky snížit cenu samotných iPhonů, a to klidně o několik stovek korun. Není to totiž pouze o tom, že Apple nabíječky a sluchátka nepřibalí – je to i o snížených nákladech na přepravu, jelikož krabičky budou rozhodně o dost užší a lehčí, takže jich jedním dopravním prostředkem přesunete několikanásobně více. Stejně to je i v případě skladování, kdy hraje roli především velikost. Pokud se na krabičku od iPhonu nyní podíváte, tak zjistíte, že nabíječka a sluchátka tvoří prakticky více než polovinu tloušťky celého balení. To znamená, že by bylo možné namísto jedné současné krabičky skladovat klidně 2-3 krabičky.

Neustálý přebytek příslušenství

Každým rokem (nejen) Apple způsobuje přebytek příslušenství, tedy nabíjecích adaptérů, kabelů i sluchátek, a to především z následujících důvodů: jen málokterý člověk si kupuje iPhone poprvé, což znamená, že už doma nejspíše jednu nabíječku, kabel a sluchátka má – pokud je samozřejmě nezničil. USB nabíječky jsou navíc k tomu v posledních letech velmi oblíbené, takže i v tomto případě je víceméně jasné, že v každé domácnosti najdete alespoň jednu USB nabíječku. A i kdyby ne, tak je iPhone vždy možné nabíjet pomocí USB portu ve vašem Macu či počítači. Čím dál tím populárnějším se navíc k tomu stává bezdrátové nabíjení – uživatelé tedy mají svou vlastní bezdrátovou nabíječku. Uživatelé navíc dost možná sáhli po nějaké alternativní nabíječce, vzhledem k tomu, že je 5W originální nabíječka velmi pomalá (kromě iPhone 11 Pro (Max). Co se týče sluchátek, tak je dnešní doba bezdrátová a sluchátka s drátem jsou už zastaralá, navíc k tomu EarPods nejsou úplně kvalitní, a tak je dosti pravděpodobné, že uživatelé mají svá vlastní alternativní sluchátka.

Rychlejší 18W nabíječka dodávaná k iPhonům 11 Pro (Max):

Kuráž

Apple se vždy snažil být revoluční. Dá se říct, že to vše začalo odstraněním 3,5mm portu k připojení sluchátek. Mnoho lidí si na tento krok ze začátku stěžovalo, později se to však stalo trendem a Apple následovaly i ostatní společnosti. Tak nějak se navíc počítá s tím, že by iPhone v příštích několika letech měl přijít o kompletně všechny porty – hudbu tedy budeme poslouchat pomocí AirPods, nabíjení poté bude probíhat výhradně bezdrátově. Pokud Apple svým zákazníkům jednoduše vezme nabíječku, tak je svým způsobem nabudí na to, aby si koupili něco alternativního. Namísto klasické nabíječky tak dost možná sáhnout po bezdrátové nabíječce, čímž se zároveň připraví na chystaný iPhone bez konektorů. Stejně to je i v případě sluchátek, kdy ta nejlevnější koupíte za několik stovek korun – proč tedy přibalovat zbytečná EarPods?

lightning adaptér na 3,5mm
Zdroj: Unsplash

Reklama na AirPods

Jak už jsem jednou zmínil, tak drátová sluchátka EarPods jsou svým způsobem už přežitek. Pokud Apple k budoucím iPhonům tato drátová sluchátka nepřibalí, tak uživatele, kteří budou chtít poslouchat hudbu, jednoduše donutí hledat nějaké ty alternativy. V tomto případě je dost možné, že narazí právě na AirPods, což jsou momentálně nejpopulárnější bezdrátová sluchátka na světě. Apple tedy tímto uživatele jednoduše donutí, aby si AirPods koupili, když se přece jedná o ta nejpopulárnější sluchátka na světě. Další alternativou od Applu jsou poté sluchátka Beats, která nabízí prakticky vše, co nabízí AirPods – kromě designu, samozřejmě.

AirPods Pro:

.