Zavřít reklamu

Když Apple konečně spustil v České republice iTunes Store, dočkali jsme se pouze hudebního obsahu a diskutovalo se, jak to bude s videoobsahem. Dnes už máme odpověď. Možnost zakoupení a zapůjčení filmů se v tichosti objevila v iTunes.

“V tichosti” je velice výstižný výraz, protože tuto sekci běžným způsobem nenajdete, záložka filmů zatím chybí. Pokud ovšem dáte nějaký film vyhledat mezi výsledky se objeví i sekce filmů a seriálů. Pak stačí film vybrat a z karty filmu se pak můžete dostat na celou filmovou sekci.

Apple pravděpodobně filmovou databázi stále doplňuje, proto není zatím přístupná běžným způsobem, to přijde asi až při oficiálním spuštění. A jak jsou na tom ceny? Film si můžete zakoupit za cenu 9,99 € nebo zapůjčit za 2,99 € či 3,99 € v HD rozlišení (720p). HD filmů zatím není v nabídce mnoho, ale lze očekávat mnohem větší počet, jakmile bude český katalog kompletní.

Pokud se ptáte, jak vlastně funguje půjčování filmů, tak film máte zapůjčený na 30 dní, během kterých můžete začít film přehrávat. Jakmile kliknete na Play, máte potom 48 hodin, abyste film dokoukali. Ne každý sleduje film na jedno shlédnutí, 48 hodin tak dává člověku možnost pokračovat i druhý den. Filmy lze samozřejmě přenášet mezi Apple zařízeními, dokonce si budou pamatovat kde jste skončili sledování na jednom zařízení a od toho místa je možné pokračovat třeba na iPadu.

Všechny dostupné filmy jsou dostupné v původním znění, není k dispozici český dabing ani titulky. Není zatím ani známo, zda bude tato možnost k dispozici. Všechny filmy mimo jiné obsahují zvukovou stopu v Dolby Digital 5.1. Když už tedy bude v České republice dostupný videoobsah, je zde velká pravděpodobnost, že se brzy dočkáme i oficiální distribuce Apple TV, která by mohla být ohlášena společně s filmovým obsahem v iTunes, což by mohlo být pravděpodobně dnes nebo zítra.

.