Zavřít reklamu

Letní víkendové počasí přímo vybízí k tomu, abyste si zašli s rodinou či kamarády k vodě, odpočinuli si od všedních starostí a večer zhlédnuli nějaký ten film či seriál. Je ale vůbec reálné, aby si osoby se zrakovým znevýhodněním užili filmy plnohodnotně? Samozřejmě, že ano.

Na začátek je důležité zmínit, že plno titulů se dá zhlédnout v originálním znění, bez jakéhokoliv popisování děje. Nevidomým totiž k pochopení dost často stačí informace, které říkají jednotlivé postavy. Samozřejmě se občas stane, že určitá část díla je více vizuální a v takovou chvíli mají uživatelé se zrakovým handicapem problém, mnohdy to ale bývají pouhé detaily, které dovysvětlí někdo vidící. V novějších seriálech a filmech se bohužel v poslední době mluví stále méně a hodně věcí je zřetelných jen vizuálně. I pro takové tituly ale existuje řešení.

K mnoha filmům, ale i seriálům, tvůrci přidávají audiokomentáře, které popisují, co se právě na scéně děje. Popis bývá velice podrobný od informace, kdo vešel do místnosti přes popis interiéru nebo exteriéru až k mimice jednotlivých postav. Tvůrci audiokomentáře se snaží, aby nepřekrýval dialogy, protože ty jsou zpravidla nejdůležitější. K většině filmům se snaží vytvářet audiokomentáře například Česká televize, na konkrétním přístroji se zapínají v nastavení. Ze streamovacích služeb má doslova perfektní popisy pro nevidomé Netflix a poměrně slušné také Apple TV+. Ani jedna z těchto služeb však nemá audiokomentáře přeložené do českého jazyka. Největším problémem je bohužel to, že popisování není úplně příjemné pro vidící osoby. Osobně filmy a seriály s audiokomentářem sleduji sám nebo jen s nevidomými, s ostatními kamarády většinou komentář vypínám, aby je nerušil.

Braillský řádek:

Pokud chcete sledovat dílo v originále, cizí jazyky ale vaše silná stránka zrovna nejsou, zapnete si titulky. Nevidomému je může předčítat odečítací program, v takovém případě ale nejsou slyšet postavy, a navíc se jedná o dost rušivý element. Naštěstí se dají titulky také číst na braillském řádku, tím je problém s rušením okolí vyřešen. Osoby se zrakovým handicapem samozřejmě z filmů i seriálů požitek mají. Určitá bariéra při sledování nastat může, rozhodně ale není nepřekonatelná. Upřímně mi přijde škoda, že se v případě audiokomentáře nedá nastavit, aby se přehrával pouze ve sluchátku a nikdo jiný by jej neslyšel, na druhou stranu mohou být nevidomí rádi alespoň za to, že je pro ně dostupný. Pokud byste náhodou chtěli vyzkoušet, jaké je to sledovat jednotlivé tituly poslepu, stačí si najít váš oblíbený a se zavřenýma očima jen poslouchat.

.