Zavřít reklamu

Zcela opomenuta zůstala v dnešní dvouhodinové keynote na WWDC jedna zásadní novinka v iOS 10, kterou uvítají miliony uživatelů iPhonů a iPadů. Apple se totiž rozhodl, že konečně nabídne možnost odstranit systémové aplikace. Smazat půjde až třiadvacet z nich.

Pokud nepoužíváte například systémový Kalendář, Mail, Kalkulačku, Mapy, Poznámky nebo Počasí, nebude je muset v iOS 10 schovávat do „přebytečné“ složky, ale rovnou je smažete. I proto se celkem 23 aplikací Applu objevilo v App Storu, odkud je půjde případně znovu stáhnout.

Apple se o této novince během keynote na WWDC nikterak nezmínil, a tak například není jasné, zda možnost smazat Mail nebo Kalendář signalizuje, že půjde konečně v iOS změnit také výchozí aplikace. Vše bychom se ale měli dozvědět v následujících dnech.

Seznam aplikací, které půjde v iOS 10 odstranit, najdete na přiloženém snímku nebo na webu Applu. Nadále tak nepůjdou odstranit aplikace Zprávy, Fotky, Fotoaparát, Safari či Hodiny, které jsou až příliš navázané na další systémové funkce, jak už ostatně naznačoval letos v dubnu Tim Cook. Zároveň ale dostupnost systémových aplikací v App Storu umožní vydávat Applu pravidelnější aktualizace.

Aktualizováno 16. 6. 2016 12.00.

Craigh Federighi, šéf iOS a macOS, se objevil v podcastu „The Talk Show“ Johna Grubera, kde vysvětloval, jak bude „mazání“ systémových aplikací v iOS 10 fungovat. Federighi prozradil, že se ve skutečnosti víceméně odstraní pouze ikona aplikace (a uživatelská data), protože binární soubory aplikací zůstanou součástí iOS, čímž Apple garantuje maximální funkčnost celého operačního systému.

To znamená, že opětovné stažení systémových aplikací z App Storu, kde se nově objeví, nebude znamenat žádné stahování. iOS 10 je pouze navrátí do použitelného stavu, a tak v okamžiku, kdy kliknete u systémové aplikace na křížek pro její smazání, dojde jen ke skrytí ikony.

Vzhledem k těmto skutečnostem patrně padá možnost, že by Apple mohl přes App Store distribuovat aktualizace svých aplikací mimo běžně updaty iOS.

.