Zavřít reklamu

Můžeme se společnosti Samsung za její přístup k telefonům a systému posmívat, jak chceme, ale je to tak to jediné, co můžeme. Pořád se jedná o největšího světového výrobce a prodejce chytrých telefonů, a i když se u své konkurence inspiruje opravdu v mnohém, někdy přijde s takovou funkcí, která vám vyrazí dech. 

Pokud možnost personalizace zamčené obrazovky nadstavba One UI 5.0 Androidu 13 obšlehla od iOS 16 do posledního puntíku, tak třeba takové skládané widgety jsou užitečnou, i když nijak převratnou novinkou. Pak jsou zde ale ještě nová gesta multitaskingu, která zaujmou nejen svou použitelností ale i příkladnou optimalizací.

Multitasking je u Applu mizerný 

Zejména u iPadů Applu je kritizován jejich přístup k multitaskingu, v něm ale nijak nevyniká ani iOS. Přitom modely Max a iPhone 14 Plus mají dostatečně velkou obrazovku k tomu, aby na jedné mohly zobrazovat dvě aplikace a více tak větší plochu využily. Ostatně dříve Apple nabízel rozdílné chování systému, když představil iPhone 6 a 6 Plus, kdy právě většímu displeji poskytl více možností. Nyní už je to ale víceméně 1:1 a menší modely nejsou na funkčnosti nijak kráceny, stejně jako ty velké nemají jiné výhody než to, že zobrazují přítomný obsah větší. A je to škoda. 

Samsung právě zavádí na svá zařízení Android 13 s vlastní grafickou nadstavbou One UI 5.0, která obvykle rozšiřuje možnosti použití daného zařízení více než jen novinkami, které přináší systém Googlu. Určitými si ale není sám úplně jistý, a proto je do jisté míry označuje za experimentální. Obvykle se přitom jedná o různé způsoby interakce se zařízením, tedy typicky gesta, která když provedete, vyvoláte určitou reakci systému. Tato gesta je nejdříve nutné si zapnout, a to v Nastavení -> Rozšířené funkce -> Labs.

Nově se zde jedná zejména o dvě možnosti, a to Potažením zobrazení v novém okně a Potažením zobrazení na rozdělené obrazovce. První znamená, že když z pravého horního rohu pojedete prstem směrem dolů, tak si určíte velikost okna, ve kterém se daná aplikace zobrazuje. Druhé pak to, že se vám používaná aplikace automaticky přesune na půlku displeje, kdy se na té druhé zobrazí jiná. Tímto pak můžete jednoduše obsluhovat obě, což se samozřejmě hodí při kopírování dat.

Jeden displej, dvě aplikace 

V případě funkce Potažením zobrazení v novém okně pak kde prst z displeje zvednete, tak zůstane aplikace ohraničena. Pokud klepnete za ní, ovládáte prostředí nebo aplikaci v pozadí, klepnete-li do upraveného zobrazení první aplikace, budete ovládat ji. Její okno lze navíc dodatečně zvětšovat, zmenšovat, a i posouvat po displeji. Stejně funguje i druhý způsob, ten však přesně rozdělí displej vedví.

Mělo by toto smysl i na iOS? Je pravda, že bez toho nyní existujeme a jsme poměrně spokojení. Pokud by se ale někdo ptal, jak dále systém vylepšovat, je toto určitě ta cesta. Už nyní nabízí systém gesta drag and drop pro kopírování obsahu, je to ale extrémně neintuitivní a nepřívětivé tím, že musíte objekt držet, aplikaci minimalizovat a poté otevřít tu, do které chcete obsah vložit. Jednou rukou to prostě neuděláte. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.