Zavřít reklamu

Apple představil iOS 16 a jeho novinky na začátku června v rámci své konference WWDC22. Mezi nimi byla i přepracovaná zamykací obrazovka, ve které Apple poprvé uživateli poskytuje její bližší personalizaci. A nebyl by to Samsung, kdyby se v tom neinspiroval pro svou nadstavbu aktuálního Androidu. 

Slovo „inspiroval“ je však možná až příliš jemné. Samsung se s tím totiž příliš nemazal a téměř do puntíku ji okopíroval. Když Google vydal Android 13, začal Samsung pracovat na své nadstavbě v podobě One UI 5.0, která přináší další novinky, které samotný Android postrádá. Funkce totiž nekopíruje jen Google do svého Androidu, ale i jednotliví výrobci do svých nadstaveb. A Samsung je v tom dost možná přeborník.

Drobné odlišnosti 

Stejně, jako si upravíte zamykací obrazovku na iPhonu s iOS 16, upravíte ji i v Androidu 13 s One UI 5.0, který Samsung postupně vydává pro své podporované telefony a tablety, kdy jej už prakticky mají všechny vlajkové lodě a nyní se postupuje na střední třídu. Dlouhým podržením zamčené obrazovky se tedy dostanete do její editace i zde.

Obdélníky je vám pak jasně značeno, co můžete upravit. U času nicméně Samsung nabízí nejen určení velikosti hodin a stylu (takže si můžete zobrazit třeba klasické hodiny), což iOS 16 nemá, ale i fontu, což už iOS nabízí. Stejně tak jsou zde různé barvy jako možnost vybrat si ji kapátkem. Barvy ale mohou vycházet i z barvy tapety díky Material You designu. Určit si můžete i widgety.

Zajímavé jsou zde dvě možnosti, které Samsung přidal navíc. První je, že můžete změnit nebo odstranit funkci tlačítek po stranách displeje u jeho spodního rámečku. Standardně je to telefon a fotoaparát. Pokud chcete, jde zde mít prakticky cokoli – od kalkulačky po nějakou nainstalovanou aplikaci z Google Play. Druhou pak je možnost napsat na displej vzkaz, který se zobrazuje právě mezi těmito ikonami. Nemusí to být jen pozdrav, ale třeba váš telefon, na který se vám nálezce ozve, pokud jej ztratíte.

Tapeta s omezením 

Výběr tapety je pak klasický a trochu omezený. Najdete zde dynamickou zamykací obrazovku, tedy tu, která se postupně mění, ale také tu zobrazující vám Samsung Global Goals. Jenže i pokud použijete portrétovou fotografii, čas se vám za objekt v popředí neskrývá. I když jsou zde pak filtry, jsou to filtry klasické, ne tedy velice líbivý duotón ani rozmyté barvy.

Po vzoru přísloví: „Když dva dělají totéž není to totéž,“ Samsung opět potvrdil, jak kopíruje vše, co může mít úspěch, ale nikdy to nedotáhne do konce. V každém případě je to pěkné, a uživatelé, kteří neznají iOS 16, budou z této míry personalizace třeba i nadšení. Pokud nicméně porovnáte obě řešení, jasně vám z toho vyjde, že to Applu je líbivější. Na druhou stranu by nebylo vůbec od věci, kdyby nám také umožnil změnit přítomné funkční ikony. Ne každý je fotografický nadšenec, ne každý si pořád potřebuje na něco svítit a definovat si zde tyto funkce, které uživatel používá častěji, by bylo jistě užitečné.

.