Zavřít reklamu

Je to již pár dní, co jsme tu naposledy měli poctivý souhrn z technologického světa. Konec konců, novinek bylo poskrovnu a jediným adeptem byl právě Apple, který si užil svých 15 minut slávy díky speciální konferenci, kde společnost předvedla první čip ze série Apple Silicon. Nyní je ale čas dát prostor i dalším gigantům, ať už se jedná o biotechnologickou společnost Moderna, SpaceX, která opět vysílá do vesmíru jednu raketu za druhou, nebo Microsoft a jeho trable s dodáváním nového Xboxu. Nebudeme tedy dále otálet a rovnou se vrhneme do víru dění, které nabralo se začátkem nového týdne poměrně velký spád.

Moderna předhonila Pfizer. Boj o nadvládu nad vakcínou se teprve rozjíždí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se tato novinka týká výhradně jiného odvětví než je právě technologický sektor, není tomu tak. Spojení technologií a biofarmaceutického průmyslu je totiž užší než kdy jindy a zejména v dnešní době nelehké pandemie je třeba o podobných skutečnostech informovat. Tak či onak, je to pár dní, co se americký farmaceutický gigant v podobě Pfizeru pochlubil s první vakcínou proti onemocnění COVID-19, jež přesáhla 90% účinnost. Netrvalo však dlouho a o rozruch se postaral neméně proslulý konkurent, konkrétně společnost Moderna, která si na svůj vrub připsala dokonce 94.5% účinnost, tedy o poznání více než Pfizer. Nehledě na výzkum, který probíhal na větším vzorku pacientů a dobrovolníků.

Na vakcínu jsme sice čekali skoro rok, ale mohutné investice se vyplatily. Právě konkurenční prostředí totiž pomůže dostat vakcínu na trh co nejdříve a bez zbytečných byrokratických překážek. Ostatně, mnozí zlí jazykové namítají, že se většina léků testuje několik let a trvá poměrně dlouhou dobu, než je testována na lidech, nicméně aktuální situaci lze řešit jen nekonvečními a neortodoxními metodami, čehož si jsou vědomi i giganti v podobě Pfizeru a Moderny. Rychlý průlom ve vývoji kvitoval i doktor Anthony Fauci, předseda úřadu pro infekční onemocnění Spojených států. Uvidíme, zda se v následujících měsících opravdu podaří vakcínu dostat k potřebným pacientům a zajistit hladký průběh.

Microsoftu docházejí zásoby Xbox Series X. Zájemci se možná dočkají až příští rok

Situace, před níž japonská Sony varovala několik měsíců předem, se nakonec naplnila. Konzole nové generace v podobě PlayStationu 5 jsou nedostatkovým zbožím a stávající kusy se rozprodaly jako rohlíky, což zanechává zájemce s dvěmi možnostmi – připlatit si za bazarovou verzi od překupníka a spolknout pýchu, nebo si počkat přinejmenším do února příštího roku. Většina fanoušků pochopitelně volí spíše tu druhou variantu a snaží se nezávidět těm šťastlivcům, kteří si již next-gen konzoli odnesli domů. A ačkoliv se milovníci Xboxu ještě donedávna Sony smáli a chvástali se tím, že jich se podobná situace netýká, každá mince má dvě strany a příznivci Microsoftu na tom nejspíše budou stejně jako konkurence.

Microsoft se totiž na adresu dodávek nových kusů vyjádřil poněkud nelichotivě a jak co se týče výkonnějšího a prémiovějšího Xbox Series X, tak levnějšího Xbox Series S, v obou případech je konzole stejně nedostatkovým zbožím jako PlayStation 5. To konec konců potvrdil i generální ředitel Tim Stuart, podle něhož situace vyeskaluje zejména před Vánoci a zájemci, kteří si nestihli včas udělat předobjednávku, tak budou mít nejspíše do začátku příštího roku smůlu. Obecně se analytici a experti shodují na tom, že konzolistům opožděný vánoční dárek dorazí až v březnu či dubnu. Nezbývá tedy než doufat v zázrak a mít víru, že se Sony a Microsoftu podaří tento nemilý trend ještě zvrátit.

Historický den je za námi. SpaceX ve spolupráci s NASA vypustilo raketu k ISS

Ač by se mohlo zdát, že si Spojené státy upevňují pozici vesmírné velmoci čím dál tím více, opak je pravdou. Vlastně to až do dnešního dne bylo dlouhých 9 let, co naposledy ze Severní Ameriky vzlétla raketa s lidskou posádkou. Tedy ne, že by se snad nekonaly testy nebo cvičené lety na orbit, nicméně žádný stroj se za poslední dekádu ani nepříbližil k pomyslnému milníku – Mezinárodní vesmírné stanici. To se však nyní mění, zejména pak díky legendárnímu vizionáři Elonu Muskovi, potažmo SpaceX, a uznávané společnosti NASA. Právě tito dva giganti začali po dlouhých nešvarech spolupracovat a vypustili směrem k ISS raketu Crew Dragon pojmenovanou Resilience.

Konkrétně pak obě agentury čtyřčlennou posádku do vesmíru poslaly v neděli, v 19:27 Východního standardního času. Nutno nicméně podotknout, že se nejedná o milník pouze v kontextu celkového času, který naposledy uběhl od vyslání ryze americké rakety do vesmíru. Za všeobecným nadšením stojí také léta práce vědců i inženýrů a podepsal se na něm i fakt, že si měla raketa Resilience odbýt svou premiéru již několikrát. Vždy z toho ale nakonec sešlo, buď kvůli technickým potížím nebo počasí. Tak či onak, jedná se o alespoň částečně pozitivní zakončení letošního roku a nezbývá než doufat, že SpaceX i NASA vše vyjde podle plánu. V březnu 2021 nás totiž podle představitelů má čekat další výlet.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.