Zavřít reklamu

Jablečné hodinky jsou prakticky od vypuštění do světa jedny z nejoblíbenějších chytrých hodinek na trhu, a to především díky jejich jednoduchosti, ale také díky mnoha funkcím, na které si konkurence může nechat zajít chuť. Jejich uživatelé však již velice dlouhou dobu volali po nativním řešení, které by umožňovalo sledování spánku. I přesto, že jsme mohli použít aplikace třetích stran, všichni tak nějak doufali, že Apple nativním měřením ostatní vývojáře překoná. Ve watchOS 7 Apple měření spánku konečně přidal, a i přesto, že zde chybí podrobnější statistiky, tak jsou uživatelé víceméně spokojeni. Dnes se zaměříme na triky, které by měl znát každý, kdo měření spánku ve watchOS 7 používá.

Nastavení rozvrhu

Ač si to neuvědomujeme, pravidelný spánek je pro naše zdraví nesmírně důležitý. Právě s jeho dodržováním nám mohou hodinky od Applu pomoci, a to díky velice dobře přizpůsobitelným rozvrhům. Pro nastavení rozvrhů otevřete přímo na vašem zápěstí aplikaci Spánek, zde klepněte na Úplný rozvrh a aktivujte přepínač Rozvrh spánku. Následně si nastavte rozvrh pro každý den a zapněte u něj budík. Nastavit si můžete zvlášť rozvrh na všední dny, na víkend, či na pouze určité vybrané dny. Právě po rozvrhu uživatelé volali již po dobu několika let.

Aktivace spánkového cíle

Je naprosto zřejmé, že nelze vytvořit univerzální pravidla, která by nám měla říci, kolik hodin denně potřebujeme věnovat spánku. Každý člověk je jiný a ideální čas si musí prostě a jednoduše musí najít sám. Pokud už jste na sobě provedli průzkum a víte, kolik hodin denně byste chtěli spát, tak si na hodinkách můžete aktivovat spánkový cíl, díky kterému vám budou navrhovat večerku. Nejprve se přesuňte na hodinkách do aplikace Spánek, sjeďte o trochu níže a u sekce Volby klepněte na Spánkový cíl. Ten můžete upravovat tlačítky + a –.

Režim Spánek

Pokud vám i v noci často chodí notifikace a nechcete, aby vás či vaši drahou polovičku budily, jistě znáte režim Nerušit. Ten zajistí deaktivaci zvuků jednotlivých oznámení, a to jak na iPhonu, tak i na Apple Watch. Pokud však spíte s hodinkami na ruce, asi se vám stalo, že jste ve spánku omylem stisknuli digitální korunku a displej se rozsvítil, což není nikterak příjemné. Tento problém řeší režim Spánek, který kromě aktivace Nerušit umí i ztmavit obrazovku hodinek. Aktivovat jej můžete v ovládacím centru Apple Watch i iPhonu.

Měření spánku nezávisle na večerce

Pro někoho je sice přínosné, že Apple nabádá uživatele, aby dodržovali pravidelný spánkový režim, na druhou stranu ale tuto funkci nemůže využít naprosto každý – ne všichni si totiž mohou pravidelný spánkový režim dovolit. Pokud chcete nastavit, aby hodinky od Applu automaticky měřily spánek bez použití spánkových cílů, tak je třeba provést složitější nastavení, nicméně možné to je. Nejprve si tedy na hodinkách nastavte rozvrh pro všechny dny v aplikaci Spánek, viz výše. Aby hodinky měřily vždy, když půjdete spát, je potřeba zvolit širší časové rozmezí – tedy například večerku na 22:00 a budík na 10:00 (ten můžete vypnout přepínačem). Následně přejděte na iPhonu do aplikace Watch, zde rozklikněte sekci Spánek a zapněte přepínač Sledování spánku s Apple Watch. Pokud nechcete, aby se vám režim spánku zapínal automaticky po začátku večerky, vypněte přepínač Zapnout automaticky.

Noční klid

Pokud jste naopak v situaci, kdy se dokážete pravidelnému rozvrhu přizpůsobit a vlastně vám vyhovuje, můžete se na něj tak trochu předpřipravit. Před spaním je například vhodné odložit telefon, přestat se věnovat notifikacím a uklidnit se, k čemuž může dopomoci funkce Noční klid. Ten totiž automaticky aktivuje režim spánku ještě nějakou dobu předtím, než byste měli jít spát, tedy před večerkou. Pro nastavení otevřete aplikaci Spánek, klepněte na Úplný rozvrh a dále vyberte Noční klid. Aktivujte přepínač a pomocí tlačítka + a – nastavte, jak dlouho před spaním se noční klid aktivuje.

.