Zavřít reklamu

Zatímco předchozí dny se nesly takřka jednotně ve stylu hlubokého vesmíru a přelomových astronomických objevů, dnešek je na tyto informace a novinky poněkud skoupý. Ne, že by se snad SpaceX nechystalo opět vystřelit na oběžnou dráhu nějakou tu raketu, nebo by snad nedocházelo k dalším vědeckým poznatkům, nicméně pro změnu se více věcí událo v samotném technologickém světě. Opět si nemůžeme dovolit nezmínit Elona Muska, který navázal na své neustálé šarvátky s politiky a z donucení se odstěhoval do Texasu. A aby těch aut nebylo málo, zmíníme se i o Uberu, který prodal odvětví svých letajících aut ambicióznímu startupu. Inu, vrhněme se na to.

Elon Musk míří do pustého Texasu. V cestě mu stála přísná politika Kalifornie

Nebyl by to legendární vizionář Elon Musk, aby nespustil nějaký ten poprask na politické i technologické scéně. Je totiž všeobecně známo, že generální ředitel Tesly a SpaceX již dlouho bojuje s úřady i politiky, zejména pak kvůli bezpečnosti pracovníků, která je sice podle Muska v dokonalém stavu, ale státníci na to mají poněkud jiný názor. Kvůli tomu byl generální ředitel nucen uzavřít továrnu ve Fremontu, což nepotěšilo budoucí majitele Tesly ani akcionáře. Naštěstí se spor podařilo urovnat, ale i kta se Musk rozhodl, že si pojede svou ligu a na protest se odstěhoval do vzdáleného Texasu. Hvězda Kalifornie tak může zapomenout na luxusní a hipsterské prostředí Silicon Valley.

V každém případě se nejedná o první incident. Již v květnu letošního roku Elon Musk zmínil, že chce co nejdříve přesunout továrny Tesly do Kalifornie a jak slíbil, tak také činí. Nedaleko Austinu vzniká první texaská továrna na výrobu elektromobilů. A aby toho nebylo málo, společnost SpaceX má zázemí také výhradně v Texasu. Přesto ale v Kalifornii zůstává několik operačních center, což se Muskovi příliš nelíbí a rád by tuto skutečnost změnil. Nezbývá tedy než čekat, zda ho zloba a křivda nakonec opravdu dovedou k tomuto nanejvýš ráznému kroku, který kalifornské vládě pořádně zatne tipec. Není se však čemu divit, Musk chce zkrátka dělat věci „po svém“.

Zuckerberg chce investovat 500 milionů dolarů do rovnosti pohlaví a ras. Zakládá pro to speciální nadaci

V dnešní době se poměrně hojně mluví o rasové rovnosti, a stejně tak i rovnosti pohlaví, která ještě do minulého století zdaleka nebyla samozřejmostí. Ačkoliv jsou technologičtí giganti často prvními na ráně co se týče stížností na nerovnoprávnost, v mnoha ohledech se tuto skutečnost snaží elegantně vyrovnávat pomocí nejrůznjěších finančních příspěvků a především iniciativ, které si daly za cíl zlepšit prostředí nejen pro zaměstnance, ale i uživatele. Nejinak je tomu i u nadace Chan Zuckerberg, která si dala za cíl investovat během následujících 5 let až 500 milionů dolarů právě do rovnosti a řešení, která ji pomohou nastolit.

Konkrétně se pak jedná o spolupráci mezi Markem Zuckerbergem, generálním ředitelem Facebooku, a jeho ženou, Priscillou Chan. Právě tito dva se údajně podle každoročního dopisu rozhodli „spasit svět“ právě pomocí nemalé dotace a zároveň motivovat ostatní společnosti, ať se k nim přidají. V každém případě nezbývá než čekat, jak se tato zvláštní iniciativa vyvine a zda naplnit očekávaní. Konce konců, nejedná se o první podobný dárek. Podobně například investovala nadace i do vývoje vakcíny proti onemocnění COVD-19, kdy organizace na podporu vynaložilo zhruba 25 milionů dolarů. Uvidíme, zda tento gigant dodrží slovo.

Uber se zbavuje svých letajících aut. Potřebuje peníze a zároveň chce podpořit nadějný startup

O Uber Elevate odvětví jsme v minulosti hovořili a informovali již nesčetněkrát. V praxi se jedná o jakési technologické demo, které má za cíl zpopularizovat vzdušnou dopravu a zajistit nové přístupy k transportu obyvatel. Není to konec konců tak dlouho, co se Uber vytasil s prvním řešením v podobě svého létajícího „auta“, které nepostrádalo elegantní design ani pořádně nabité funkce. Přesto to však podle společnosti tak nějak úplně nedopadlo. Ne, že by snad o létající auta nebyl zájem, ostatně na podobných projektech pracuje řada výrobců i gigantů a navzájem se předhánějí, problém je však spíše finanční. Kromě toho chtěla společnost podpořit nadějný startup Joby Avionics.

O koupi se sice spekuluje již nějakou dobu a i my jsme o ní nějakou dobu zpátky informovali, avšak zatím nebylo jasné, zda to myslí Uber vážně, nebo se jedná jen o jakousi předběžnou hypotézu. Právě první možnost se ale nakonec ukázala jako správná poté, co skutečnost potvrdila generální ředitelka Dara Khosrowshahi. Ta se zmínila, že Uber na rozjezd poskytne společnsoti Joby až 75 milionů dolarů. Otázkou tak zůstává, o co vlastně startupu jde a proč se ve VTOL vozidlech tak angažuje. Konec konců, výrobce je nanejvýš tajnůstkářský a nezbývá než čekat, s čím se jednoho dne nakonec vytasí. Jisté ale je, že to bude pořádně epické.

.