Zavřít reklamu

Apple konečně uvedl macOS 12 Monterey pro veřejnost. Aktualizace přichází s několika novými funkcemi, včetně režimu Soustředění, SharePlay, Živým textem a dalšími. Poměrně užitečnou novinkou může být i AirPlay z iPhonu nebo iPadu do Macu, aniž byste museli instalovat jakékoli aplikace třetích stran. 

AirPlay je bezdrátový protokol vyvinutý společností Apple určený pro streamování zvuku a videa z jednoho zařízení do druhého, jako je Apple TV nebo HomePod. S macOS Monterey ale plnohodnotně spolupracuje i mezi iPhony a iPady s počítači Mac. To využijete nejen při odesílání videa na větší obrazovku v podobě Macu, ale také zejména, pokud potřebujete sdílet obrazovku iPhonu nebo iPadu na počítači.

Kompatibilní zařízení 

Pokud chcete používat AirPlay na Macu, musíte být ten s funkcí kompatibilní. Ne každý počítač Applu, na kterém lze spustit macOS Monterey, tuto novou funkci totiž podporuje. Konkrétně se jedná o následující počítače Mac, iPhony či iPady: 

 • MacBook Pro 2018 a novější 
 • MacBook Air 2018 a novější 
 • iMac 2019 a novější 
 • iMac Pro 2017 
 • Mac Pro 2019 
 • Mac mini 2020 
 • iPhone 7 a novější 
 • iPad Pro (2. generace) a novější 
 • iPad Air (3. generace) a novější 
 • iPad (6. gen) a novější 
 • iPad mini (5. gen) a novější 

Spuštění AirPlay z iOS na Mac 

Samotné spuštění zrcadlení není nikterak složité. Prakticky vám stačí jen otevřít Ovládací centrum, klepnout na ikonu Zrcadlení obrazovky a vybrat vyhledané zařízení, které funkci podporuje. Musíte k tomu být ale v dosahu zařízení nebo na stejné Wi-Fi síti. Ať už pak na Macu děláte cokoli, ve full screenu se vám přes to zobrazí obraz z iPhonu nebo iPadu. Podle rozvržení zobrazení se tak děje na výšku ale klidně i na šířku. Na podporovaném Macu nemusíte nic nastavovat. Pokud chcete sdílení obrazovky ukončit, jděte na iPhonu nebo iPadu opět do Ovládacího centra, zvolte zrcadlení obrazovky a dejte Ukončit zrcadlení. Může tak učinit i na Macu, kde se vám vlevo nahoře objevuje symbol křížku.

Jak ručně povolit nebo zakázat AirPlay na Macu 

Pokud vám z nějakého důvodu AirPlay to Macu nefunguje, nebo pokud chcete tuto funkci deaktivovat, můžete tak učinit v Předvolbách systému macOS, ve kterém klikněte na Sdílení. Zde vyberte Přijímač AirPlay. Pokud u něho odškrtnete zatržítko, tak funkci deaktivujete. Můžete si zde ale také určit to, kdo bude mít k AirPlay na vašem Macu přístup – buď jen aktuálně přihlášený uživatel, všichni připojení do stejné sítě nebo kdokoli. Pokud chcete, lze si zde nastavit i heslo, které bude pro spuštění funkce vyžadováno.

AirPlay funguje na Macu i v případě použití kabelu s vaším iOS nebo iPadOS zařízením. To se hodí, pokud nemáte přístup k Wi-Fi, nebo vyžadujete-li minimální zpoždění od přenosu. Ti z vás, kteří máte reproduktory kompatibilní s AirPlay 2, lze Mac použít také jako další reproduktor pro současné přehrávání skladeb nebo podcastů s možností funkce multiroom audia.

YouTube a další aplikace 

Funkce AirPlay funguje i napříč aplikacemi. V nich je největším křížkem najít patřičnou ikonu, pod kterou se AirPlay skrývá, protože ji může mít každý titul jiný. Každopádně pokud si chcete přehrávané video na YouTube v iPhonu nebo iPadu odeslat na Mac, stačí video pozastavit, vpravo nahoře zvolit ikonu monitoru s Wi-Fi symbolem, vybrat nabírku AirPlay & Bluetooth devices a zvolit patřičné zařízení. Poté už můžete video zase začít přehrávat, přičemž se tak bude dít ve vašem Macu. Ten bude přehrávat i zvuk. Rozhraní YouTube vás bude dále informovat o tom, že je video přehráváno skrze AirPlay. Stejným postupem funkci i vypnete, kdy zvolíte místo počítače iPhone nebo iPad.

.