Zavřít reklamu

Po několika měsících dlouhého čekání jsme se konečně dočkali – macOS Monterey pro veřejnost je venku. Pokud tedy vlastníte podporovaný jablečný počítač, tak v současné chvíli už jej můžete na nejnovější macOS aktualizovat. Jen pro připomenutí, macOS Monterey byl představen již na konferenci WWDC21, která se konala letos v červnu. Co se týče veřejných verzí ostatních systémů, tedy iOS a iPadOS 15, watchOS 8 a tvOS 15, tak ty jsou k dispozici již několik týdnů. Pojďme se při příležitosti veřejného vydání macOS Monterey společně podívat na 5 méně známých tipů, které byste měli znát. V odkazu níže pak přikládáme dalších 5 základních tipů pro macOS Monterey.

Změna barvy kurzoru

Ve výchozím nastavení macOS má kurzor černou výplň a bílý obrys. Jedná se o naprosto ideální kombinaci barev, díky které jste kurzor schopni najít prakticky v každé situaci. V určitých případech by ale někteří uživatelé ocenili, kdyby si mohli barvu výplně a obrysu kurzoru změnit. Až doposud tohle nebylo možné, avšak s příchodem macOS Monterey již barvu změnit můžete – a nejedná se o nic složitého. Staří přejít do Předvolby systému -> Zpřístupnění, kde vlevo v menu vyberte Monitor. Poté nahoře otevřete Ukazatel, kde už budete moci barvu výplně i obrysu změnit.

Skrývání horní lišty

Jestliže v rámci macOS přepnete jakékoliv okno do režimu celé obrazovky, tak ve většině případech dojde k automatickému skrytí horní lišty. Tato předvolba ale samozřejmě nemusí vyhovovat všem uživatelům, jelikož se takto skryje čas, společně s některými prvky pro ovládání určitých aplikací. V macOS Monterey si každopádně nově můžete nastavit, aby se horní lišta automaticky neskrývala. Stačí, abyste přešli do Předvolby systému -> Dock a řádek nabídek, kde vlevo vyberte sekci Dock a řádek nabídek. Poté už jen stačí, abyste odškrtnuli možnost Automaticky skrývat a zobrazovat řádek nabídek na celé obrazovce.

Uspořádání monitorů

Pokud se řadíte mezi profesionální uživatele macOS, tak je velmi pravděpodobné, že k vašemu Macu či MacBooku máte připojený také externí monitor, popřípadě více externích monitorů. Každý monitor má ale samozřejmě jinou velikost, jinak velký podstavec a všeobecně jiné rozměry. Přesně kvůli tomu je nutné, abyste si přesně nastavili pozici externích monitorů, abyste se mezi nimi mohli ladně přesouvat kurzorem myši. Tuto změnu uspořádání monitorů lze provést v Předvolby systému -> Monitory -> Uspořádání. Až doposud však bylo tohle rozhraní velmi zastaralé a po dobu několika let neměnné. Apple však přišel s kompletním přepracováním této sekce. Ta je nově modernější a jednodušší na používání.

Připravit Mac na prodej

V případě, že se rozhodnete prodat váš iPhone, tak stačí, abyste přešli do Nastavení -> Obecné -> Přenést nebo resetovat iPhone, a poté klepnuli na možnost Smazat data a nastavení. Následně se spustí jednoduchý průvodce, pomocí kterého můžete jednoduše iPhone kompletně vymazat a na prodej jej tak připravit. Pokud jste doposud chtěli na prodej připravit váš Mac či MacBook, tak bylo nutné přejít do Zotavení macOS, kde jste zformátovali disk, a poté nainstalovali novou kopii macOS. Pro nezkušené uživatele byl tento postup celkem složitý, a tak se Apple rozhodl do macOS implementovat podobného průvodce jako u iOS. Chcete-li tedy jablečný počítač v macOS Monterey kompletně smazat a připravit na prodej, tak přejděte do Předvoleb systému. Následně v horní liště klepněte na Předvolby systému -> Smazat data a nastavení… Pak se zobrazí průvodce, kterým stačí projít.

Oranžová tečka vpravo nahoře

Jestliže se řadíte mezi jedince, kteří vlastní Mac již delší dobu, tak zajisté víte, že se po aktivaci přední kamery vedle ní automaticky rozsvítí zelená dioda, která značí, že je kamera aktivní. Jedná se o bezpečnostní funkci, díky které jste vždy rychle a jednoduše schopni určit, zdali je kamera zapnutá. Minulý rok podobná funkce přibyla i v iOS – zde se zelená dioda začala zobrazovat na displeji. Kromě ní však Apple přidal také oranžovou diodu, která značila to, že je aktivní mikrofon. A v macOS Monterey jsme se této oranžové tečky dočkali také. Pokud je tedy mikrofon na Macu aktivní, tak to můžete jednoduše zjistit tak, že se v horní liště podíváte napravo na ikonu ovládacího centra. Pokud se napravo od ní nachází oranžová tečka, tak je mikrofon aktivní. Více informací o tom, která aplikace mikrofon či kameru využívá, zjistíte po otevření ovládacího centra.

.