Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi jablečné fanatiky, tak jste s největší pravděpodobností měli na dnešní den nastavené upozornění. Právě dnes jsme se totiž stali svědky obrovského kroku pro Apple a jeho zákazníky. Po 14 letech, co v zařízeních Mac tepou procesory od Intelu, se Apple rozhodl pro změnu. Už delší dobu prosakovaly informace o tom, že bychom se co nevidět měli dočkat vlastních jablečných procesorů, což se nakonec letos v červnu potvrdilo. Dnes jsme se pak dočkali vydání prvních produktů s procesory Apple Silicon – konkrétně se jedná o MacBook Air, Mac mini a 13″ MacBook Pro. Pojďme se společně v tomto článku podívat na vše, co jste o novém Macu mini s procesorem M1 chtěli vědět.

Hardware

Jak už s největší pravděpodobností tušíte, tak největší změny se odehrály v hardwaru. V úvodu jsem nakousl, že je nový Mac mini k dispozici s čipem M1, tedy s prvním procesorem z rodiny Apple Silicon. Kalifornský gigant při představení tohoto procesoru nešetřil superlativy – zmínit můžeme například to, že je Mac mini v porovnání s konkurenčním počítačem ve stejné cenové hladině až 5x výkonnější, zároveň je však desetkrát menší – o tom ale více níže. Co se týče procesoru M1, tak ten v novém Macu mini nabízí 8jádrové CPU se 4 výkonnostními jádra a 4 úspornými jádry, dále 8jádrové GPU a 16jádrový Neural Engine. V základní konfiguraci pak Mac mini nabízí 8 GB operační paměti, dokoupit si můžete verzi s 16 GB operační paměti. Vědět byste měli to, že operační paměť v Macu mini nově není vyměnitelná. Je totiž součástí samotného procesoru M1. Jednoduše řečeno se dá říct, že je na základní desce procesor M1 propojen pouze s úložištěm, baterkou a displejem – tím to končí.

Zdroj: Apple

Co se týče úložiště, tak Apple očekávaně sáhl po SSD – cokoliv jiného by samozřejmě nedávalo smysl. Konkrétně kalifornský gigant na svých stránkách nabízí dva „doporučené“ modely. První z nich je základní a nabízí SSD o kapacitě 256 GB, druhý doporučený model pak přichází s SSD o kapacitě 512 GB. U obou těchto modelů si můžete přiobjednat 1 TB nebo 2 TB SSD – takže i ti nejnáročnější jedinci nemusí mít strach, že by jim někdy na disku došlo místo. Rychlost SSD disku dosahuje až 3.4 GB/s. K novému Macu mini pak můžete připojit až dva displeje najednou – jeden s rozlišením až 6K při 60 Hz připojení přes Thunderbolt a druhý s rozlišením až 4K při 60 Hz připojený přes HDMI 2.0. Mac mini dále nabízí kvalitní vestavěný reproduktor, popřípadě si můžete připojit sluchátka či reprosoustavu prostřednictvím 3.5mm sluchátkového konektoru. Tak stejně lze zvuk převádět i prostřednictvím HDMI 2.0.

Konektivita

Mac mini se vždy chlubil svou konektivitou, která je snem snad každého z nás. Veškerou konektivitu najdete na zadní straně Macu mini. Kromě tlačítka pro zapnutí a napájecího konektoru se můžete těšit na gigabitový Ethernet (10gigabitový Ethernet bohužel nikoliv), dále na dva Thunderbolt / USB 4 konektory, HMDI 2.0, dva USB-A konektory a 3.5mm sluchátkovýc výstup. Zmíněné dva Thunderbolt / USB 4 porty podporují DisplayPort, Thunderbolt 3 (rychlosti až 40 Gb/s), USB 3.1 Gen 2 (rychlosti až 10 Gb/s) a při použití adaptéru také Thunderbolt 2, HDMI, DVI a VGA. USB-A konektory pak nabízí rychlost přenosu až 5 Gb/s. Co se týče komunikace, tak nechybí podpora Wi-Fi 6 802.11ax, Bluetooth 5.0 a již zmíněný gigabitový Ethernet (konektor RJ45). Maximální dlouhodobý příkon nového Macu mini je pak 150 wattů.

Zdroj: Apple

Design

Pokud už jste někdy Mac mini drželi v ruce, tak mi dáte jistě za pravdu když řeknu, že se jedná o velmi čistý produkt, tedy co se designové stránky týče. Svým způsobem se jedná o velice výkonnou a na první pohled nezajímavou krabičku, která vás však překvapí již po prvním spuštění. Konkrétně má tato krabička rozměry 19.7 cm x 19.7 cm x 3.6 cm, hmotnost je pak úctyhodných 1,2 kg. Apple se pak rozhodl, že nejnovější Mac mini oproti těm starším rozliší – pokud se rozhodnete pro zakoupení Macu mini s procesorem M1, tak máte k dispozici pouze stříbrnou barevnou variantu. Mac mini s procesorem Intel je pak k dispozici pouze ve vesmírně šedé. V útrobách nového Macu mini najdete přepracovanou chladící soustavu s ventilátorem, který se stará o odvod tepla ven z těla.

Cena a dostupnost

Jestliže vás nový Mac mini s procesorem M1 zaujal a plánujete případné pořízení, tak si můžete vybrat ze dvou „doporučených“ konfigurací. První vás vyjde na 21 990 korun – za tento obnos získáte procesor M1, 8 GB operační paměti, 256 GB SSD a gigabitový Ethernet. Za druhou doporučenou konfiguraci pak zaplatíte 27 990 korun – v tomto případě získáte jen větší úložiště, tedy 512 GB. Manuálně si pak můžete nakonfigurovat ještě 16 GB operační paměti a přidat můžete také 1 TB či 2 TB SSD. Vrcholná verze Macu mini vás pak vyjde na 51 990 korun. V krabici pak kromě Macu mini najdete napájecí šňůru. V době psaní tohoto článku je dostupnost základního Macu mini mezi 19. – 26. listopadem, druhá nabízená konfigurace by vám pak měla přijít mezi 18. – 19. listopadem.

Zdroj: Apple

Diskuze k článku

    256GB navíc za 6 tisíc? A co je v tom za grafiku? Zase intel k ničemu? Předražené. A zase nedostane podporu na nejnovější mac os?
    Ale abych jenom nehanil. Největší slabina tohoto typu je operační systém. Jak se do toho dá linux, jede to slušně. I když vyšší vykon má mac os ve virtualboxu na linuxu na srovnatelné sestavě. Pak je lepší si koupit normální pc s dvojnásobnou kapacitou ať už pameti nebo ssd a ani s dobrou nvidii se na 50t Kc nedostanete ani zdaleka.

    Asi jste si přečetl jenom nadpis, jinak tomu nerozumím. Vše je vysvětleno už ve druhém odstavci článku – přečtení vám zabere stejně dlouho jako psaní komentáře.

    Díky za bezva článek. Na Apple jsem přešel již před 10 lety. Přechod byl těžkej když člověk jede leta na Windows, ale vyplatil se. Nyní jedu na Mac Mini se čtyřjádrem i7 a ssd 250GB a pořád je skvělej. Takže šedej šestijádrovej mini určitě přeskočím a půjdu rovnou do nového typu s M1. Navíc si myslím, že MacOS je přednost a ne slabina.

    Mac mini jen s maximálně 16 GB RAM? To je degradace a posun zpět oproti intel Mac mini s možností 64 GB RAM. A nyní vše na základní desce a tím pádem neopravitelné? Apple pokračuje ve svém trendu produkce velm těžce opravitelných až neopravitelných a uživatelsky neupgradovatelných počítačů. Po cca. 28 letech používání počítačů Apple to není moc uživatelsky přívětivé. Apple se stále více stává výrobcem počítačů na jedno použítí. A rozhodně to není nejbezpečnější pro uživatelská data, když při poruše základní desky či RAM a nebo problému s SSD se dostanete do situace, když si SSD nejste schopni vyměnit sami, ale i se svými daty ho berete někam, kde nad těmi daty ztratíte kontrolu. A nevíte, kde a jak skončí. A v případě jakékolic poruchy musíte odnést celý počítač do servisu a jste až 30 dnů bez počítače i v případě závad, které by byly uživatelsky odstranitelné jako výměna SSD či RAM. A to nemluvím o tom, jak firma, která se pyšní tím, jak je ekologická je reálně velmi neekologická, když výrobou neopravitelných produktů, kdy se místo třeba SSD nebo RAM musí měnit celá základní deska, stává producentem spousty elektronického a naprosto zbytečného odpadu. Mac OS je super. Ale hardware a konstrukce počítačů Apple už není to, co bývala. A nemyslím si, že ta současná filozofie Apple by byla klientsky moc přívětivá.

celý text

Čtěte více