Zavřít reklamu

„Mac mini je tahoun za dobrou cenu, který koncentruje celý zážitek z Macu na ploše necelých 20 x 20 centimetrů. Stačí připojit displej, klávesnici a myš, které už máte, a můžete se dát do díla.“ Tak zní oficiální slogan, kterým Apple na svém webu prezentuje svůj nejmenší počítač.

Neznalý člověk, který na tento slogan narazí, by si mohl myslet, že jde o žhavou novinku. Texty jsou sice upravené, aby odpovídaly nejnovějšímu operačnímu systému a dostupným aplikacím, avšak samotný stroj již více než dva roky marně čeká na svoji aktualizaci.

Dočkáme se letos nového či aktualizovaného modelu Mac mini? Již tradiční otázka, kterou si pokládá mnoho jablečných uživatelů. Apple svůj nejmenší počítač aktualizoval naposledy 16. října 2014, předtím představoval novou verzi 23. října 2012, a tak mnozí čekali, že bychom se dalšího updatu mohli dočkat opět po dvou letech, na podzim 2016. Nic takového se ale nestalo. Co se děje?

Při pohledu do historie je patrné, že čekací doba na nový model Macu mini nebývala tak dlouhá. Dvouletý cyklus započal až v roce 2012. Do té doby kalifornská společnost vylepšovala svůj nejmenší počítač pravidelně až na jedinou výjimku v roce 2008 rok co rok.

Ostatně Apple v posledních letech zapomíná na většinu svých počítačů, vyjma nových MacBooků Pro a 12palcového MacBooku. Svoji pozornost by si zasloužil jak iMac, tak i Mac Pro. Například iMac byl aktualizován naposledy na podzim roku 2015. Všichni doufali, že se loni na podzim dočkáme mnohem více novinek, než jen MacBooků Pro, ale taková je realita.

mac-mini-web

Krátká exkurze do historie

Mac mini byl poprvé představen 11. ledna 2005 na konferenci Macworld. Celosvětově, včetně České republiky, se začal prodávat 29. ledna téhož roku. Steve Jobs ukázal světu Mac mini jako velmi tenký a rychlý počítač – už tehdy se snažil Apple vytvořit co možná nejmenší tělo.

V dnešní podobě je Mac mini ještě o 1,5 centimetru nižším, ale zase o něco širším kvádrem. Změn však každopádně bylo během těch let více, za všechny můžeme jmenovat tu nejviditelnější – konec CD mechaniky.

Nejnovější Mac mini v nabídce je také pochopitelně výkonnější než všichni jeho předchůdci, jenomže v rychlosti ho brzdí jeden zásadní problém. U dvou slabších modelů (1,4 a 2,6GHz procesory) nabízí Apple pouze pevný disk, až nejvyšší model nabídne alespoň Fusion Drive, tedy propojení mechanického a flashového úložiště, ale i to je na dnešní dobu málo.

Bohužel Apple zatím nedokázal přinést rychlejší a spolehlivější SSD ani do celé nabídky iMaců, a tak se upřímně a bohužel není příliš čemu divit, že je na tom Mac mini také tak špatně. Dokoupit sice i do něj flashové úložiště jde, ale je do některých modelů a v některých velikostech a již pak atakujete minimálně třicetitisícovou hranici.

Do světa Applu vás už nedostane Mac, ale iPhone

Za takové částky si už můžete pořídit i MacBook Air nebo starší MacBook Pro, kde mimo jiné SSD najdete. Je třeba si pak položit otázku, jakou roli vlastně dosud Mac mini plnil a jestli je v roce 2017 stále relevantní?

Steve Jobs tvrdil, že smyslem Macu mini je přetáhnout nové lidi na stranu Applu, tedy z Windows na Mac. Mac mini fungoval jako suverénně nejdostupnější počítač, kterým kalifornská firma zákazníky skutečně často zlákala. Dnes už to ale dávno není pravda. Pokud býval dříve prvním krokem do jablečného světa Mac mini, dnes je to jednoznačně iPhone, potažmo iPad. Do ekosystému Applu už dnes zkrátka vede jiná cesta a Mac mini pomalu ztrácí na své zajímavosti.

Lidé tak dnes už využívají nejmenší Mac spíše jako centrum pro multimediální nebo chytrou domácnost, než aby na něj sázeli jako na seriózní pracovní nástroj. Hlavním tahákem Macu mini byla vždy cena, ale k minimálně k 15 tisícům musíte připočíst také klávesnici a myš/trackpad a displej.

Pokud nic z toho nemáte, už se pohybujeme mezi 20 a 30 tisíci, a to mluvíme o tom nejslabším Macu mini. Mnozí uživatelé si pak spočítají, že je výhodnější pořídit například nějaký MacBook a nebo rovnou jako all-in-one počítač iMac.

Má Mac mini budoucnost?

O Macu mini se také nedávno bavila trojice Federico Viticci (MacStories), Myke Hurley (Relay FM) a Stephen Hackett (512 Pixels) v podcastu Connected, kde byly zmíněny tři možné scénáře: přijde klasická o trochu vylepšená verze jako dosud, dorazí zcela nový a přemodelovaný Mac mini, anebo Apple tento počítač dříve či později zcela zařízne.

Jde víceméně o tři základní varianty, z nichž jedna Mac mini nějakým způsobem počká. pokud by měla přijít klasická revize, očekávali bychom alespoň zmíněné SSD a nejnovější procesory Kaby Lake a hodně zajímavé by také jistě bylo řešení u portů – zda by Apple vsadil hlavně na USB-C, nebo by u takového stolního počítače nechal například alespoň Ethernet a slot na kartu. Pokud by ovšem byly nutné četné redukce, automaticky by se zvyšovala cena Macu mini, což by dále ničilo jeho postavení nejdostupnějšího jablečného počítače.

Federico Viticci si nicméně pohrával i s jinými myšlenkami na jakési znovuzrození Macu mini: „Apple by ho mohl zmenšit do rozměrů poslední generace Apple TV. Tím by se stal ultra přenosným zařízením.“ Nad jeho vizí jsem nějaký čas přemýšlel a dovolím si ji trochu rozvést, protože mě zaujala.

S vidinou ultrapřenosného „stolního“ počítače v kapse zní zajímavě myšlenka, že by šel takový Mac mini například přes Lightning nebo USB-C připojit k iPadu Pro, který by sloužil čistě jako externí displej pro zobrazení klasického macOS. Zatímco na cestách byste na iPadu pracovali klasicky v prostředí iOS, když byste dorazili do kanceláře nebo na hotel a potřebovali provést nějaký složitější úkon, vytáhli byste miniaturní Mac mini a spustili macOS.

Klávesnici byste už měli k iPadu stejně, anebo by dokázal klávesnici i trackpad určitým způsobem zasuplovat iPhone.

Je jasné, že tato myšlenka jde zatím absolutně mimo filozofii Applu. Už jen kvůli tomu, že by asi nedávalo smysl na iPadu jen zobrazovat macOS, jemuž však pro plnohodnotnější ovládání chybí dotykové rozhraní, a také kvůli tomu, že se v Cupertinu snaží čím dál tím víc iOS před macOS upřednostňovat.

Na druhou stranu by to mohlo být pro mnoho uživatelů zajímavé řešení a mohlo kolikrát ulehčit cestu z macOS na iOS, kdy zkrátka plnohodnotný desktopový systém ještě často chybí. Otázek by u takového řešení bylo více – třeba jestli by bylo možné takto miniaturní Mac mini připojit jen k největšímu iPadu Pro nebo i dalším tabletům, ale zatím se především nezdá, že by něco takového bylo vůbec reálné.

Třeba se nakonec jako nejreálnější varianta ukáže, že Apple raději Mac mini definitivně ukončí, protože už generuje jen minimální zájem, a bude se dále soustředit hlavně na MacBooky. Už letošní rok to může ukázat.

.