Zavřít reklamu

Apple u iPhonů 15 Pro hodně měnil design. Slovo „hodně“ je zde ale myšleno v počtu změn, nikoli tak, že by byly tolik do očí bijící. Zaoblenější hrany, titan jako materiál rámečku nebo USB-C v podstatě na první dobrou ani nepostřehnete. A pak je zde samozřejmě tlačítko Akce. Co to je, co umí, k čemu slouží, jak jej nastavit a jak se na něho vůbec zvyká? 

Co tlačítko Akce vlastně je? 

Tlačítko Akce v iPhonech 15 Pro a 15 Pro Max nahradilo přepínač hlasitosti, který Apple prvně představil už s iPhonem 2G a dosud jej obsahoval každý iPhone až po modely iPhone 15. 

Co umí tlačítko Akce? 

Delším jeho podržením aktivujete funkci, kterou má tlačítko přiřazenou. Standardně je to tichý režim. Může se ale jednat i o zvolený Režim soustředění, Fotoaparát (foto, selfie, video, portrét, portrétní selfie), Svítilnu, Hlasový záznam, Lupu, Zkratku, funkci Zpřístupnění, nebo nemusí provést akci žádnou.

Jak nastavit tlačítko Akce? 

Apple přidal do nastavení speciální řádek, který se zobrazuje jen na těch modelech iPhonů, které tlačítko mají. Pro určení jeho funkce tak stačí jít do Nastavení -> Tlačítko Akce a zde si již přejížděním prstu zvolit požadovanou funkci. 

Tlačítko akce 1

Zvyknete si? Zvyknete! 

Na první pohled to může vypadat jako skutečná změna, jenže pokud nemáte rádi novinky, tak tlačítku ponecháte původní funkci tichého režimu, kdy zde jen nepřepnete jezdec, ale déle podržíte tlačítko. Budete tak v podstatě pořád na svém, jen designově vpadá takové tlačítko lépe než nevycentrovaný jezdec. 

To, že tlačítko podržíte déle, zde znamená cca sekundu. Když jej jen stisknete, systém vás upozorní, že je třeba jej podržet. Nereaguje tedy na jednoduchý stisk ani na dvojí stisk. V druhém případě je to možná trochu škoda, protože by mohlo dostat ještě jedno využití, Apple se ale pravděpodobně bál, že by to bylo příliš podobné SOS volání, které děláte opakovaným stiskem vypínacího tlačítka. 

Tlačítko akce 13

Osobně jsem tlačítku nastavil funkci Fotoaparátu, a je to skutečně návykové. Kdykoli a kdekoli jste, a to nejen fyzicky ale i v prostředí systému stačí jen tlačítko Akce podržet a fotoaparát se aktivuje. Nemusíte hledat ikonu, nemusíte zamykat zařízení a přecházet na pravou stranu obrazovky nebo sjíždět Ovládací centrum. 

Apple se zde sice inspiroval v Androidu, kdy zejména telefony Samsungu nabízely vyhrazené tlačítko, které nejdříve aktivovalo jen hlasového asistenta Bixby, aby bylo později zcela uživatelsky definovatelné. Konkrétně také Samsung telefony umí aktivovat fotoaparát dvojím stisknutím vypínacího tlačítka, což mnoho uživatelů rádo využívá. Je jedno, kde se Apple inspiroval, je ale fajn, že jsme se této užitečné novinky dočkali. Škoda jen, že ji nemají i základní modely.

iPhony 15 a 15 Pro koupíte zde

.