Zavřít reklamu

Po boku nové řady iPhone 14 jsme se dočkali představení trojice nových Apple Watch. Konkrétně se světu odhalily Apple Watch Series 8 a Apple Watch SE 2. Co však dokázalo strhnout nemalou pozornost, byl model Apple Watch Ultra – zbrusu nové jablečné hodinky zaměřené na ty nejnáročnější jablíčkáře, kteří se pravidelně vydávají vstříc adrenalinovým sportům. Ostatně právě proto hodinky disponují solidní odolností, lepší výdrží baterie, lepšími systémy a řadou dalších benefitů.

Nové Apple Watch Ultra se zároveň dočkaly na první pohled drobné novinky. Řeč je o takzvaném přizpůsobitelném tlačítku akce. Prakticky se jen jedná o další tlačítko, které půjde použít pro snazší ovládání hodinek jako takových. Ačkoliv jde však o drobnost, opak je pravdou – možnosti přizpůsobitelného tlačítko jdou totiž ještě o něco dál. V tomto článku si proto posvítíme na jeho možnosti a k čemu všemu jej lze vlastně využít.

Přizpůsobitelné tlačítko akce a jeho využití

Zmiňované tlačítko se nachází na levé straně displeje, rovnou mezi reproduktorem a poplašnou sirénou. Tlačítko nese tvar pilulky a má oranžovou barvu pro odlišení od samotného těla. V základu lze tlačítko velice rychle použít pro aktivaci zmiňované poplašné sirény a tedy v případech, kdy se jablíčkář dostane do úzkých. Jeho zmáčknutím a podržením totiž dojde k aktivaci oné 86dB sirény, kterou lze slyšet až do vzdálenosti 180 metrů. Jejím úkolem je přilákat pomoc v případě nouze. U toho to ale ani zdaleka nekončí. Možnosti tlačítka lze vzít ještě o několik úrovní dál a přímo si navolit, k čemu má vlastně sloužit.

 

Jak již samotné označení nového prvku napovídá, tlačítko je kompletně přizpůsobitelné a lze jej využít k řadě operací. Uživatelé si jej mohou nastavit již během prvního spuštění svých nových Apple Watch, případně jej později upravit prostřednictvím Nastavení, kde se nachází seznam podporovaných aplikací. Jak přímo Apple sám udává, tlačítko lze nakonfigurovat například pro start backtrackingu – funkce, která využívá GPS data a vytváří cesty tak, abyste se případně mohli v případě vrátit do původního bodu. Tlačítko však může zaujmout mimo jiné i takzvané systémové funkce a posloužit například pro zapnutí svítilny, označení bodu v rámci kompasu, zapnutí stopek a dalších. Zároveň při kombinaci stlačení akčního tlačítka s bočním tlačítkem dochází na hodinkách k pozastavení aktuální funkce.

Přiřazení zkratek

Přizpůsobitelné tlačítko akce dokáže využít nové API App Intents, které Apple představil během vývojářské konference WWDC 2022 v červnu. Díky tomu jej lze použít i pro aktivaci předem připravených zkratek, což s sebou přináší obrovský potenciál z hlediska ovládání. Shodou okolností zkratky lze totiž využít i pro ovládání chytré domácnosti.

action-button-mark-segment

Přiřazením jedné zkratky navíc můžeme dostat více výstupů. Zkratka totiž může být založena například na současné lokaci či aktuálním času/datu, což akčnímu tlačítku umožňuje, aby zajímalo odlišné funkce během jediného dne. Jak už bylo zmíněno výše, podpora zkratek přináší obrovský potenciál. Právě proto bude zajímavé sledovat, jak k této možnosti jablíčkáři přistoupí a co všechno vlastně vymyslí. Rozhodně nás v tomto ohledu čekají zajímavé věci.

Více možností při opětovném stlačení

Podle toho, jakou aplikaci či funkci bude tlačítko akce ovládat, budou mít uživatelé nových Apple Watch Ultra také příležitost mít přístup k některým dalším funkcím. V takovém případě bude stačit tlačítko zmáčknout několikrát po sobě, což může odemknout dodatečné možnosti a posunout jednoduchost ovládání ještě o několik úrovní vpřed. Apple si sám využití představuje poměrně jednoduše – jablíčkáři budou tlačítko akce využít častokrát v případech, kdy se vlastně ani nepodívají na samotný displej. Vzhledem k tomu dává možnost opětovného stlačení smysl. Skvělý příklad lze vidět při sledování triatlonu (aktivity). Při prvním zmáčknutí se zapne sledování triatlonu, přičemž při každém dalším se mohou měnit sledované aktivity.

.