Zavřít reklamu

Ještě před představením iPhonů 13 kolovaly světem zvěsti o tom, že bude tato generace telefonů Applu umět volat a odesílat zprávy skrze satelity, tedy že k tomu nebudou muset využívat jen bezdrátové Wi-Fi sítě a sítě operátora. Od té doby je však ticho po pěšině. Co všechno tedy o podpoře satelitního volání u iPhonů víme, a dočkáme se této funkce někdy v budoucnu? 

Nejdříve s tím přišel uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, jeho informace podpořila i agentura Bloomberg. Vypadalo to tedy jako hotová věc, nicméně při představení iPhonů 13 jsme o tomto neslyšeli ani slovo. Satelitní komunikace se označuje zkratkou LEO, která znamená low-Earth orbit (nízká oběžná dráha Země). Je však primárně určena pro uživatele mimo běžné pokrytí sítě, typicky dobrodruhy používající k tomu určité satelitní telefony (jistě ty stroje s obřími anténami znáte z různých survival filmů). Proč by tedy měl Apple chtít těmto strojů konkurovat?

Jen omezená funkčnost 

Podle prvních zpráv, které tedy přišly na konci srpna loňského roku, by vlastně nešlo o konkurenci jako takovou. Této sítě by iPhony využívaly pouze pro tísňová volání a odesílání textových zpráv. V praxi by to znamenalo, že pokud byste ztroskotali na širém moři, ztratili se v horách, kde není ani čárka signálu, nebo by byly vinou přírodní katastrofy nefunkční vysílače, byste si mohli iPhonem přivolat pomoc právě skrze satelitní síť. Rozhodně by to nebylo tak, že byste zavolali kamarádovi, jestli s vámi nepůjde večer na jedno. To, že Apple s iPhony 13 s touto funkčností nepřišel, neznamená, že by toto už neuměly. Satelitní volání totiž stojí i na softwaru a Apple, kdyby jej měl připravený, by jej mohl aktivovat prakticky kdykoli.

Jde o satelity 

Mobilní telefon si koupíte a typicky jej můžete použít s libovolným operátorem (s jistými omezeními trhu dané oblasti samozřejmě). Satelitní telefony jsou ale vázány ke konkrétní satelitní společnosti. Největšími jsou Iridium, Inmarsat a Globalstar. Každá nabízí také jiné pokrytí podle počtu svých satelitů. Například společnost Iridium má 75 satelitů ve výšce 780 km, Globalstar má 48 satelitů ve výšce 1 414 km.

Ming-Chi Kuo uváděl, že by iPhony měly využívat služeb společnosti Globalstar, která pokrývá velkou část světa, včetně Severní a Jižní Ameriky, Evropy, severní Asie, Koreje, Japonska, části Ruska a celé Austrálie. Chybí ale Afrika a jihovýchodní Asie, stejně jako velká část severní polokoule. Kvalita spojení iPhonu se satelity je také otázkou, protože zde samozřejmě není přítomna externí anténa. To by však šlo vyřešit příslušenstvím. 

Rychlost dat je v podobné satelitní komunikaci žalostně pomalá, takže nepočítejte, že byste si načetli jen přílohu z e-mailu. Zde jde skutečně primárně výhradně o jednoduchou komunikaci. Např. satelitní telefon Globalstar GSP-1700 nabízí rychlost 9,6 kbps, takže je pomalejší než vytáčené připojení.

Nasazení do praxe 

Satelitní hovory jsou drahé, protože se jedná o drahou technologii. Pokud vám má ale zachránit život, je jedno, kolik za hovor zaplatíte. Nicméně v případě iPhonů by samozřejmě záleželo, jak by k tomuto přistupovali samotní operátoři. Ti by museli vytvořit speciální tarify. A protože se jedná o hodně omezenou funkci, je otázkou, jestli by se rozšířila i do našich končin. 

Potenciál ale celá myšlenka skutečně má, a navíc by mohla zase posunout použitelnost zařízení Applu na další úroveň. S tím se váže ještě to, zda by Apple nakonec nevypustil na oběžnou dráhu vlastní satelity a koneckonců, jestli by neposkytoval i vlastní tarify. To už jsme ale hodně ve vodách spekulací a jistě i vzdálené budoucnosti.  

.