Zavřít reklamu

Futuristický projekt Starlink míří do České republiky. Elon Musk pod záštitou jeho společnosti SpaceX vysílá do oběžné dráhy stovky satelitů, které mají následně poskytnout přístup k internetu po celém světě, a to i v oblastech, kde doposud internet není k dispozici. Služba by se pro Čechy měla oficiálně zpřístupnit již v příštím roce, přičemž již nyní je možné ověřit dostupnost na vaší adrese a případně si vesmírný internet předobjednat (ovšem za poměrně vesmírnou cenu). Co je ale vlastně Starlink, jaká je vize Elona Muska a kam se projekt v budoucnu posune?

Co je vlastně Starlink

Jak již bylo zmíněno výše, za projektem s označením Starlink stojí společnost SpaceX pod vedením zakladatele a generálního ředitele Elona Muska. SpaceX se konkrétně snaží o vybudování všude dostupné internetové sítě, kterou zajišťují satelity obíhající po oběžné dráze planety Země. Aktuálně již společnost vyslala více než 1500 satelitů, přičemž cílem je 42 tisíc, čehož bychom se podle původních plánů měli dočkat v polovině roku 2027. Cílem celého projektu je samozřejmě poskytnout internetové připojení dostupné po celém světě a ve vysokých rychlostech – především tedy v rozvojových a těžce dostupných oblastech.

Starlink rychlost

Zajímavé je to u internetu Starlink zajímavé i z hlediska přenosových rychlostí. Nejprve je ale potřeba podotknout, že se nejedná o žádnou optiku, nýbrž satelitní připojení, kvůli čemuž nelze počítat například s 1 Gbps – zatím. V e-mailu, který v tomto týdnu zaslal Starlink v rámci svého newsletteru zájemcům Česka, se hovoří o rychlosti v rozmezí od 50 Mbps do 150 Mbps. Navíc se zde zmiňuje, že narazíme i na krátká období, kdy internetové připojení nebude dostupné vůbec.

Slibuje se každopádně lehce, ale pro reálná čísla musíme jít do praxe. Naštěstí je v rámci beta testování, které nese oficiální pojmenování „Better Than Nothing“ (lepší-než-nic-beta), služba dostupná již nyní pro šťastlivce ve vybraných státech. Dosavadní uživatelé se každopádně podělili o své poznatky a výsledky byly překvapivě ještě o něco lepší. Nejlepší výsledky se podařilo naměřit v prosinci 2020 v americkém státu Utah, kde rychlost stahování ukazovala skvělých 214,65 Mbps. Dokonce i v horších podmínkách, konkrétně tedy v teplotách pod nulou, při silných větrech či při sněžení Starlink dokázal nabídnout rychlost stahování 175 Mbps, což je ve srovnání s dosavadními poskytovateli bezdrátového připojení skvělým výsledkem.

Rychlost internetu Starlink

Každopádně stále jsme spíše na začátku celého projektu a je jasné, že se rychlost bude postupně zvyšovat. Podle Elona Muska by již ke konci roku 2021 měla dosahovat 300 Mbps (opět u stahování). Jak bude připojení rychlé při dokončení, tedy ve zmiňovaném roce 2027, kdy Starlink bude zajišťovat 42 tisíc satelitů, je bohužel náročné nyní odhadnout. Jedno však s jistotou říct můžeme – rychlost se posune kupředu.

Starlink odezva

Důležitá každopádně není pouze rychlost, ale pochopitelně také odezva. Ta se jako důležitá ukázala především v současné „covidové době,“ kdy se lidé přesunuli z kanceláří na home office a studenti na distanční výuku. Celý svět se tak spojil prostřednictvím konferenčních softwarů jako Zoom, Google Meet či Microsoft Teams. A právě u těchto programů je latence neboli odezva nesmírně důležitá. Aktuálně se odezva internetu Starlink pohybuje v rozmezí od 40 do 60 ms. Ačkoliv se jedná o spíše průměrné výsledky, tak je pořád prostor pro zlepšení. Musk již v únoru letošního roku prostřednictvím svého Twitteru sdělil, že koncem roku latence klesne na až 20 ms.

Starlink cena

Zatím vesmírný internet Starlink vypadá skutečně slibně a rozhodně má co nabídnout. Horší to pak je v případě, když se podíváme na cenu, kterou bychom taktéž mohli označit slovíčkem „vesmírná.“ Poskytnutí internetu totiž samo o sobě stojí 2 579 korun měsíčně, avšak tady to ani zdaleka nekončí. Nadále je totiž nutné zaplatit za potřebný hardware jednorázový poplatek ve výši 12 999 korun a následně ještě poštovné o hodnotě 1 599 korun. Sečteno podtrženo, dohromady vás pořízení internetu Starlink vyjde 17 177 korun, avšak každý další měsíc už zaplatíte „pouze“ 2 579 korun.

Cena internetu Starlink

Starlink dostupnost

Na výše přiloženém snímku si můžete povšimnout, že internet Starlink bude na území České republiky dostupný již v příštím roce.

.