Zavřít reklamu

iPhone 14 Pro (Max) se konečně dočkal vychytávky, po níž jablíčkáři již roky volali. Řeč je samozřejmě o takzvaném always-on displeji. Ten je sice u konkurenčních zařízení s operačním systémem Android léta běžným doplňkem, avšak Apple na něj vsadil až nyní, přičemž z něj udělal exkluzivní funkci pro modely Pro. Ty se mimochodem ještě pyšní průstřelem Dynamic Island, který dokáže spolupracovat se softwarem a dynamicky se měnit podle situace, lepším fotoaparátem, výkonnějším čipsetem a řadou dalších parádních vychytávek.

V tomto článku se však zaměříme na již zmiňovaný always-on displej, v češtině označovaný jako trvale zapnutý displej, který můžeme znát například z Apple Watch (od Series 5 a novějších, kromě levnějších modelů SE), nebo od konkurence. Při aktivním always-on displeji zůstává obrazovka svítit i po zamčení telefonu, kdy zobrazuje nejnutnější informace v podobě času a notifikací, aniž by docházelo k zásadní spotřebě energie. Jak to ale vlastně celé funguje, jak moc always-on displej (ne)šetří baterii a proč se jedná o parádní vychytávku? Na to si nyní společně posvítíme.

Jak funguje always-on displej

V první řadě se pojďme zaměřit na to, jak always-on displej u nových iPhonů 14 Pro (Max) vlastně funguje. Dalo by se říct, že cesta vstříc always-on displeji na iPhonech započala již vloni s příchodem iPhonu 13 Pro (Max). Ten se totiž pochlubil displejem s technologií ProMotion, díky čemuž jeho obnovovací frekvence dosahuje až 120 Hz. Tyto obrazovky konkrétně používají materiál označovaný jako LTPO. Jde o nízkoteplotní polykrystalický oxid, který je doslova alfou omegou pro správné fungování nejen vyšší obnovovací frekvence, ale zároveň i always-on displeje. Složka LTPO je konkrétně zodpovědná za možnost měnit obnovovací frekvence. Například ostatní iPhony spoléhají na starší LTPS displeje, u nichž tato frekvence měnit nejde.

Jak už jsme tedy zmínili výše, zcela klíčový je materiál LTPO, s jehož pomocí lze obnovovací frekvence snížit klidně na 1 Hz. A právě to je zcela zásadní. Always-on displej může být totiž rychlou cestou k naprostému vybití zařízení, jelikož aktivní displej pochopitelně spotřebovává zásadní množství energie. Pokud však snížíme obnovovací frekvenci na pouhý 1 Hz, na němž běží i always-on, spotřeba se rázem sníží, díky čemuž je možné tuto vychytávku realizovat. Ačkoliv iPhone 13 Pro (Max) touto možností ještě nedisponuje, položil pro Apple naprostý základ, který už jen u iPhonu 14 Pro (Max) stačilo dotáhnout do konce. Bohužel modely iPhone 13 (mini) či iPhone 14 (Plus) touto možností nedisponují, jelikož nejsou vybaveny displejem s technologií ProMotion a nedokáží adaptivně měnit obnovovací frekvenci.

iphone-14-pro-always-on-display

K čemu je always-on dobrý

Nyní už ale přejděme do praxe, respektive k čemu je vlastně always-on displej dobrý. To jsme lehce načali již v samotném úvodu. V případě iPhonu 14 Pro (Max) funguje trvale zapnutý displej poměrně jednoduše – v režimu zamknuté obrazovky zůstává displej aktivní, kdy konkrétně dokáže vyobrazit hodiny, widgety, živé aktivity a notifikace. Displej tak zobrazuje prakticky úplně to samé, jako kdybychom jej rozsvítili normálně. I přesto je v tom však jeden zásadní rozdíl. Always-on displej je totiž podstatně ztmavený. To má samozřejmě své opodstatnění – nižší jas totiž pomáhá v šetření baterie a dle některých uživatelů tak dost možná Apple bojuje i proti vypalování pixelů. U toho ale obecně platí, že vypalování pixelů je již dávno problémem minulosti.

Apple v tomto případě těží nejen ze samotného always-on displeje, ale především z nové verze operačního systému iOS 16. Nový systém se totiž dočkal kompletně přepracované zamknuté obrazovky, na níž se nově podívaly i widgety či zmiňované živé aktivity. Když to tedy zkombinujeme s always-on displejem, dostáváme parádní kombinaci, která nám dokáže poskytnout množství důležitých informací, aniž bychom telefon museli vůbec rozsvítit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.